PRESTALO VAŽITI ALI VIDI OVDJE!
Objavljeno u NN 119/05 od 10.10.2005.:

 

VIJEĆE VELEUČILIŠTA I VISOKIH ŠKOLA REPUBLIKE HRVATSKE

Na temelju odredbe članka 106. stavka 4. točke 1. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (Narodne novine br. 123/03, 198/03, 105/04, 174/04), Vijeće veleučilišta i visokih škola Republike Hrvatske na svojoj sjednici održanoj 28. rujna 2005. godine, donosi

 

PRAVILNIK o ustroju i načinu rada matičnih povjerenstava i provedbi postupka izbora

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se ustroj i način rada matičnih povjerenstava, ustroj i zadaće Odbora za koordinaciju rada matičnih povjerenstava, sadržaj izvješća stručnog povjerenstva i njegov sastav te druga pitanja vezana uz provedbu postupka izbora.

 

Matična povjerenstva

Članak 2.

Matično povjerenstvo je stručno povjerenstvo Vijeća veleučilišta i visokih škola Republike Hrvatske, koje daje mišljenje da li pristupnici ispunjavaju minimalne uvjete u postupku izbora u nastavna zvanja.

 

Članak 3.

Za obavljanje poslova propisanih člankom 2. ovog Pravilnika ustrojavaju se Matična povjerenstva za sljedeća područja:

– Područje biomedicine i zdravstva

– Područje biotehničkih znanosti

– Područje društvenih znanosti

– Područje humanističkih znanosti

– Područje prirodnih znanosti

– Područje tehničkih znanosti.

 

Članak 4.

Članove matičnih povjerenstava imenuje Vijeće veleučilišta i visokih škola Republike Hrvatske. Članovi matičnih povjerenstava trebaju biti u zvanju profesora visoke škole ili u znanstveno-nastavnom zvanju, birani u odgovarajuće područje, prema članku 3. ovog Pravilnika. Predsjednika i zamjenika predsjednika biraju članovi povjerenstva između sebe, na prvoj sjednici. Predsjednik, zamjenik predsjednika i članovi matičnih povjerenstava imenuju se na vrijeme od dvije godine. Predsjednik, zamjenik predsjednika i član matičnog povjerenstva razriješit će se dužnosti prije isteka vremena na koje je imenovan ako:

– sam zatraži razrješenje;

– ne ispunjava dužnosti predsjednika, odnosno člana;

– svojim ponašanjem povrijedi ugled dužnosti koju obnaša;

– izgubi sposobnost obavljanja dužnosti.

Postojanje razloga za razrješenje predsjednika, zamjenika predsjednika i člana prije isteka mandata utvrđuju matična povjerenstva i o tome izvješćuju Vijeće veleučilišta i visokih škola Republike Hrvatske. Predsjednika, zamjenika predsjednika i članove matičnog povjerenstva razrješuje Vijeće veleučilišta i visokih škola Republike Hrvatske.

 

Članak 5.

Matično povjerenstvo radi na sjednicama. Predsjednik matičnog povjerenstva rukovodi pripremama sjednica te radom na sjednicama. U slučaju spriječenosti, predsjednika zamjenjuje zamjenik predsjednika. Ako se sjednica ne može pripremiti i održati na način propisan stavkom 2. i 3. ovog članka pripremom i radom jednice rukovodit će najstariji član matičnog povjerenstva.

 

Članak 6.

Sjednice matičnog povjerenstva održavaju se najmanje jednom u tri mjeseca. Propisani rok iz stavka 1. ovog članka ne teče u razdoblju od 15. srpnja do 31. kolovoza.

 

Članak 7.

Sjednice matičnog povjerenstva sazivaju se pisanim pozivom. Poziv na sjednicu s prijedlogom dnevnog reda i potrebnom dokumentacijom dostavlja se svim članovima matičnog povjerenstva najmanje osam dana prije održavanja sjednice. Sjednice matičnog povjerenstva održavaju se u pravilu u sjedištu matičnog povjerenstva u Zagrebu, ali predsjednik može iz opravdanih razloga odlučiti da se neka od sjednica održi i u sjedištu drugih visokih učilišta, članova Vijeća. Održavanje sjednica, slanje poziva, glasovanje i prihvaćanje zaključaka može se provoditi i na daljinu, elektroničkim putem.

 

Članak 8.

Visoka učilišta dužna su dostaviti matičnom povjerenstvu:

– odluku o raspisu natječaja,

– preslik teksta objavljenog natječaja u dnevnom tisku ili u Narodnim novinama,

– odluku o imenovanju stručnog povjerenstva za davanje mišljenja da li predloženik ispunjava uvjete za izbor u nastavno zvanje,

– izvješće stručnog povjerenstva u pisanom i elektroničkom obliku.

 

Članak 9.

Izvješće stručnog povjerenstva iz članka 8. alineje 4. treba sadržavati:

1. Opće podatke u svezi s raspisanim natječajem (tko je i kada donio odluku o raspisu natječaja i imenovanju stručnog povjerenstva, kada i gdje je natječaj objavljen, navesti pristupnike koji su se javili na natječaj).

2. Biografske podatke (podaci o datumu i mjestu rođenja, o stečenoj stručnoj spremi odnosno akademskim stupnjevima, bračnom stanju, o djeci, poznavanju stranih jezika, dosadašnjem kretanju u službi, društvenoj djelatnosti i dr.).

3. Nastavna djelatnost (dosadašnji izbori u nastavna odnosno znanstveno-nastavna zvanja, podaci o mentorstvu pristupnika pri izradi i obrani dodiplomskih i poslijediplomskih završnih radova te doktorske disertacije, podaci o autorstvu skripata, udžbenika i ostalih nastavnih pomagala i dr.). Na kraju je potrebno ocijeniti sveukupnu nastavnu djelatnost pristupnika, a posebno nakon prethodnog izbora.

4. Stručna djelatnost, navesti stručne radove (članci, projekti, izvedeni radovi i dr.) i poslove na kojima je pristupnik radio. Posebno naglasiti rukovodeću ulogu pristupnika u stručnim radovima odnosno poslovima. U izvješću treba posebno navesti i pobliže ocijeniti one stručne radove na temelju kojih pristupnik ispunjava minimalne uvjete za izbor u zvanje. Na kraju je potrebno ocijeniti sveukupnu stručnu djelatnost pristupnika, a posebno nakon prethodnog izbora.

5. Znanstvena djelatnost, navesti podatke o magistarskom radu odnosno disertaciji, o objavljenim radovima relevantnima za izbor u zvanje, sudjelovanje na znanstveno-istraživačkim temama, projektima i programima. U izvješću treba posebno navesti i pobliže ocijeniti one znanstvene radove na temelju kojih pristupnik ispunjava minimalne uvjete za izbor u zvanje. Na kraju je potrebno ocijeniti sveukupnu znanstvenu djelatnost pristupnika, a posebno nakon prethodnog izbora.

6. Zaključak o djelatnosti pristupnika. Povjerenstvo je dužno sažeto navesti radove i ostale relevantne podatke na temelju kojih se utvrđuje da li pristupnik ispunjava uvjete Vijeća veleučilišta i visokih škola za izbor u nastavno zvanje za koje je raspisan natječaj.

7. Mišljenje i prijedlog povjerenstva. Na temelju zaključka o djelatnosti pristupnika, povjerenstvo je dužno navesti mišljenje o ispunjavanju uvjeta Vijeća veleučilišta i visokih škola za izbor u nastavno zvanje te dati Stručnom vijeću visokog učilišta koje je raspisalo natječaj odgovarajući prijedlog o izboru pristupnika.

8. Popis objavljenih znanstvenih radova, objavljenih i izvedenih stručnih radova i poslova, objavljenih udžbenika te ostalih aktivnosti koje se vrednuju u postupku izbora, s naznakom do i nakon izbora u prethodno zvanje.

 

Članak 10.

Visoko učilište koje je raspisalo natječaj dostavlja dokumentaciju propisanu člankom 8. ovog Pravilnika za svakog člana Matičnog povjerenstva te u dva dodatna primjerka.

 

Članak 11.

U slučaju kad se na natječaj prijave dva ili više pristupnika, povjerenstvo je dužno za svakog pristupnika napisati izvještaj sukladno članku 9. ovog Pravilnika. Ukoliko više pristupnika ispunjava uvjete propisane natječajem, povjerenstvo ne predlaže kojeg od pristupnika treba izabrati, već će o tome odlučiti stručno vijeće visokog učilišta koje je raspisalo natječaj.

 

Članak 12.

Predsjednik matičnog povjerenstva ovlašten je, ukoliko predmeti ne sadrže cjelokupnu dokumentaciju, vratiti predmet visokom učilištu na dopunu. Rokovi za predmetni postupak počinju teći od dana uredno zaprimljene dokumentacije.

 

Članak 13.

Sjednice matičnog povjerenstva otvara predsjednik i utvrđuje da li je sjednici nazočan potreban broj članova. Sjednica matičnog povjerenstva može se održati ukoliko je sjednici nazočna većina članova matičnog povjerenstva.

 

Članak 14.

Matično povjerenstvo može raspravljati i odlučivati samo o predmetima odnosno pitanjima koja su na dnevnom redu sjednice. Pri raspravi o pojedinim točkama objašnjenje daje član matičnog povjerenstva – izvjestitelj. Člana matičnog povjerenstva – izvjestitelja određuje predsjednik prilikom dostave poziva na sjednicu. Predsjednik može pozvati na sjednicu predstavnika stručnog povjerenstva ako ocijeni da je njegova nazočnost potrebna radi razmatranja izvješća.

 

Članak 15.

Ako je to potrebno, matično povjerenstvo može odlučiti da se rasprava o pojedinoj točki dnevnog reda prekine ili odgodi poradi pribavljanja određenih podataka, obavijesti ili u drugim sličnim slučajevima.

 

Članak 16.

Kada je završena rasprava o točki dnevnog reda, predsjednik utvrđuje prijedlog mišljenja i stavlja ga na glasovanje. Glasovanje se obavlja javno, izjašnjavanjem »za« ili »protiv« prijedloga. Izuzetno, glasovanje može biti tajno o čemu odluku donose članovi matičnog povjerenstva na način propisan stavkom 2. ovog članka. Predsjednik utvrđuje tekst mišljenja i zaključuje kako je obavljeno glasovanje o pojedinom prijedlogu. Član matičnog povjerenstva koji je glasovao protiv donesenog mišljenja može u roku od tri dana od održavanja sjednice pismeno obrazložiti razloge zbog kojih je tako glasovao. Obrazloženje se stavlja kao privitak zapisniku sa sjednice.

 

Članak 17.

Matično povjerenstvo može donijeti mišljenje kojim prihvaća prijedlog stručnog povjerenstva ili mišljenje kojim ne prihvaća prijedlog stručnog povjerenstva. Mišljenje matičnog povjerenstva, kojim se ne prihvaća prijedlog stručnog povjerenstva, mora biti obrazloženo. Usvojeno mišljenje matičnog povjerenstva je konačno i dostavlja se visokom učilištu koje je raspisalo natječaj. Izuzetno, matično povjerenstvo može vratiti izvješće stručnom povjerenstvu na dopunu, uz obvezni naputak kojim se određuje na koji način i u čemu je stručno povjerenstvo dužno dopuniti izvješće.

 

Članak 18.

Matično povjerenstvo donosi odluke natpolovičnom većinom glasova svih članova.

 

Članak 19.

O tijeku sjednice matično povjerenstvo vodi zapisnik. Predsjednik može odlučiti da se o tijeku sjednice vodi tonski zapis.

 

Članak 20.

Mišljenja i zaključci doneseni na sjednici dostavljaju se visokim učilištima u roku 15 dana od održane sjednice. Odbor za koordinaciju radamatičnih povjerenstava

 

Članak 21.

Radi brige o koordinaciji rada matičnih povjerenstava ustrojava se Odbor za koordinaciju rada matičnih povjerenstava (u daljnjem tekstu: Odbor). Odbor čine svi predsjednici matičnih povjerenstava i predsjednik Vijeća veleučilišta i visokih škola. Članovi Odbora biraju predsjednika i zamjenika predsjednika na vrijeme od jedne godine.

 

Članak 22.

Odbor:

– ujednačuje i usklađuje način rada matičnih povjerenstava,

– daje poticaj za donošenje ili promjenu propisa u svezi s izborima u nastavna zvanja,

– obavlja i druge poslove u svezi s izborima,

– u slučaju spora u postupku izbora određuje koje je matično povjerenstvo nadležno za provedbu postupka.

 

Članak 23.

Odbor radi na sjednicama koje se održavaju po potrebi. Sjednice Odbora saziva predsjednik.

 

Članak 24.

Odbor jedanput godišnje izvješćuje Vijeće veleučilišta i visokih škola Republike Hrvatske o svom radu. Stručna povjerenstva za davanje mišljenjao ispunjavanju uvjeta za izbor u zvanje

 

Članak 25.

Članovi stručnog povjerenstva za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta za izbor u zvanje trebaju biti izabrani u isto ili više nastavno zvanje od zvanja za koje se pristupnik predlaže ili u znanstveno-nastavno zvanje, a njihov izbor treba biti u znanstvenom području i polju za koje se pristupnik predlaže. Članove stručnog povjerenstva predlaže stručno vijeće visokog učilišta koje raspisuje natječaj. Visoko učilište koje raspisuje natječaj može zatražiti i drugo visoko učilište da imenuje članove stručnog povjerenstva i vodi postupak izbora. Visoka učilišta dužna su dostaviti prvom članu Stručnog povjerenstva:

– odluku o imenovanju stručnog povjerenstva za davanje mišljenja da li predloženik ispunjava uvjete za izbor u znanstveno-nastavno odnosno nastavno zvanje,

– preslik objavljenog teksta natječaja,

– svu dokumentaciju, koja se od pristupnika traži u natječaju, od čega životopis i popis radova pristupnika i u elektroničkom obliku.

Ostalim članovima Stručnog povjerenstva visoka učilišta dostavljaju samo odluku o imenovanju za člana stručnog povjerenstva uz napomenu da se sva dokumentacija nalazi kod prvog člana povjerenstva. Visoka učilišta dužna su, pored ostalih relevantnih podataka, u tekstu natječaja zatražiti od pristupnika uredno sastavljen životopis i popis radova, sukladno članku 9. točki 8. ovog Pravilnika (u pisanom i elektroničkom obliku) kao i preslik ili originale svih radova i diploma relevantnih za izbor u zvanje.

 

Opće odredbe

Članak 26.

Stručne poslove za matična povjerenstva obavljaju stručne službe Vijeća veleučilišta i visokih škola Republike Hrvatske. Sredstva za rad matičnih povjerenstava osiguravaju se u proračunu Republike Hrvatske i iz članarina visokoškolskih ustanova, članica Vijeća veleučilišta i visokih škola.

 

Članak 27.

Sva dokumentacija u svezi s radom matičnog povjerenstva i Odbora pohranjuje se u pismohrani stručnih službi Vijeća veleučilišta i visokih škola i od trajne je vrijednosti. Pravo uvida u dokumentaciju iz stavka 1. ovog članka ima osoba koja za to dokaže pravni interes.

 

Članak 28.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od objave u Narodnim novinama.

Klasa: 602-04/05-01/48

Urbroj: 251-379-02/05/32/3

Zagreb, 28. 09. 2005.

Copyright © Ante Borić