Baza je ažurirana 05.03.2024. 

zaključno sa NN 24/24

NN 3/2024 (5.1.2024.), Odluka o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

60

Na temelju članka 37. stavka 1. Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 147/14., 123/17. i 118/18.), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 4. siječnja 2024. donijela

ODLUKU

O RAZVRSTAVANJU JEDINICA LOKALNE I PODRUČNE (REGIONALNE) SAMOUPRAVE PREMA STUPNJU RAZVIJENOSTI

I.

Ovom Odlukom razvrstavaju se jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti.

II.

Jedinice područne (regionalne) samouprave razvrstavaju se prema indeksu razvijenosti u:

– I. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u drugoj polovini ispodprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave: Brodsko-posavska županija, Požeško-slavonska županija, Sisačko-moslavačka županija, Virovitičko-podravska županija i Vukovarsko-srijemska županija

– II. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj polovini ispodprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave: ­Bjelovarsko-bilogorska županija, Karlovačka županija, Koprivničko-križevačka županija, Ličko-senjska županija, Osječko-baranjska županija i Šibensko-kninska županija

– III. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u drugoj polovini iznadprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave: Krapinsko-zagorska županija, Međimurska županija, Primorsko-goranska županija, Splitsko-dalmatinska županija i Varaždinska županija

– IV. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj polovini iznadprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave: Dubrovačko-neretvanska županija, Grad Zagreb, Istarska županija, Zadarska županija i Zagrebačka županija.

III.

Jedinice lokalne samouprave razvrstavaju se prema indeksu razvijenosti u:

– I. skupinu jedinica lokalne samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u zadnjoj četvrtini ispodprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave: Babina Greda, Berek, Biskupija, ­Borovo, Bošnjaci, Cetingrad, Cista Provo, Civljane, Čađavica, Čaglin, Darda, Davor, Donji Kukuruzari, Donji Lapac, Dragalić, Draž, Drenovci, Drenje, Dvor, Đulovac, Erdut, Ervenik, Gorjani, Gornji Bogićevci, Gračac, Gradina, Gunja, Gvozd, Hrvatska Dubica, Jagodnjak, Janjina, Jasenovac, Kijevo, Kistanje, Kneževi Vinogradi, Krnjak, Levanjska Varoš, Lokvičići, Lukač, Majur, Markušica, Mikleuš, ­Negoslavci, Nova Bukovica, Okučani, Petlovac, Plaški, Podgorač, Podravska Moslavina, Popovac, Prgomet, Slavonski Šamac, Sopje, Stara Gradiška, Sućuraj, Suhopolje, Sunja, Šodolovci, Štitar, Tompojevci, Trnava, Trpinja, Unešić, Velika Pisanica, Viljevo, Voćin, Vojnić, Vrbje, Vrhovine, Zažablje, Zrinski Topolovac, Žumberak

– II. skupinu jedinica lokalne samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u trećoj četvrtini ispodprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave: Bebrina, Beli Manastir, Bogdanovci, Brestovac, Brinje, Brod Moravice, Cernik, Crnac, Čačinci, Dežanovac, Donja Motičina, Donja Voća, Đurđenovac, Farkaševac, Feričanci, Garčin, Glina, Gradište, Gundinci, Hrvatska Kostajnica, Ilok, Ivanska, Kapela, Kaptol, Kloštar Podravski, Končanica, Koška, Kula Norinska, Kutjevo, Lećevica, Lovreć, Magadenovac, Marijanci, Nova Kapela, Nova Rača, Pojezerje, Privlaka (Vukovarsko-srijemska županija), Proložac, Punitovci, Rešetari, Ribnik, Runovići, Ružić, Saborsko, Satnica Đakovačka, Semeljci, Severin, Sikirevci, Skradin, Sokolovac, Stari Jankovci, Stari Mikanovci, Staro Petrovo Selo, Strizivojna, Šandrovac, Šestanovac, Špišić Bukovica, Štefanje, Topusko, Tordinci, Tounj, Udbina, Velika Kopanica, Veliki Grđevac, Viškovci, Vladislavci, Vrbanja, Vrlika, Vrpolje, Zagvozd, Zdenci

– III. skupinu jedinica lokalne samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u drugoj četvrtini ispodprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave: Andrijaševci, Bednja, Belišće, Bizovac, Bosiljevo, Brodski Stupnik, Bukovlje, Cerna, Čeminac, Desinić, Domašinec, Donji Andrijevci, Dubrava, Ferdinandovac, Garešnica, Generalski Stol, Gornja Rijeka, Gradac, Grubišno Polje, Hercegovac, Hrvace, Imotski, Jarmina, Karlobag, Knin, Koprivnički Bregi, Legrad, Lišane Ostrovičke, Lovas, Martinska Ves, Muć, Nijemci, Novigrad Podravski, Novo Virje, Novska, Nuštar, Obrovac, Oprisavci, Orehovica, Oriovac, Otok (Splitsko-dalmatinska županija), Otok (Vukovarsko-srijemska županija), Perušić, Peteranec, Petrijevci, Pitomača, Pleternica, Podbablje, Podcrkavlje, Podturen, Pokupsko, Preseka, Primorski Dolac, Promina, Rasinja, Rovišće, Selnica, Sibinj, Sirač, Slatina, Sveti Ivan Žabno, Sveti Petar Orehovec, Tovarnik, Trilj, Velika, Velika Trnovitica, Veliko Trojstvo, Vođinci, Vrbovsko, Vuka, Zagorska Sela, Zmijavci

– IV. skupinu jedinica lokalne samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj četvrtini ispodprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave: Belica, Benkovac, Bilje, Breznica, Breznički Hum, Budinščina, Cestica, Čabar, Čepin, Donji Miholjac, Donji Vidovec, Drnje, Đakovo, Đelekovec, Ernestinovo, Gola, Goričan, Gornja Vrba, Gornji Mihaljevec, Gradec, Hlebine, Hrašćina, Ivankovo, Jakšić, Jalžabet, Kalnik, Kamanje, Klakar, Krašić, Kukljica, Lanišće, Lasinja, Lekenik, Lepoglava, Lipik, Lipovljani, Lobor, Lokve, Mače, Mala Subotica, Mali Bukovec, Marina, Martijanec, Metković, Mihovljan, Mrkopalj, Mursko Središće, Netretić, Nova Gradiška, Opuzen, Orle, Otočac, Pirovac, Podravske Sesvete, Popovača, Pribislavec, Rakovec, Selca, Slivno, Stankovci, Sveti Đurđ, Šolta, Štrigova, Valpovo, Vela Luka, Velika Ludina, Virje, Visoko, Vratišinec, Vrgorac, Žakanje, Županja

– V. skupinu jedinica lokalne samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u zadnjoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave: Antunovac, Barilović, Brckovljani, Čazma, Dekanovec, Dicmo, Donja Dubrava, Donji Kraljevec, Draganić, Drniš, Dubravica, Đurmanec, Galovac, Gornja Stubica, Jesenje, Josipdol, Kalinovac, Klenovnik, Kloštar Ivanić, Komiža, Koprivnički Ivanec, Kotoriba, Kraljevec na Sutli, Kravarsko, Križ, Kumrovec, Kutina, Lumbarda, Maruševec, Mljet, Molve, Našice, Nedelišće, Novi Golubovec, Novigrad, Okrug, Orahovica, Ozalj, Pakrac, Petrijanec, Petrinja, Petrovsko, Ploče, Podgora, Polača, Posedarje, Pučišća, Ravna Gora, Ražanac, Rugvica, Sali, Senj, Sinj, Skrad, Slavonski Brod, Slunj, Smokvica, Sveta Marija, Sveti Martin na Muri, Škabrnja, Trpanj, Veliki Bukovec, Vidovec, Vinica, Vir, Vukovar, Zadvarje

– VI. skupinu jedinica lokalne samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u trećoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave: Bedekovčina, Bedenica, Beretinec, Bibinje, Bjelovar, Blato, Buje – Buie, Cerovlje, Daruvar, Delnice, Donja Stubica, Dubrovačko Primorje, Đurđevac, Fužine, Jakovlje, Kaštela, Klanjec, Konjščina, Lastovo, Lovinac, Luka, Lupoglav, Ljubešćica, Marija Bistrica, Motovun – Montona, Nerežišća, Novi Marof, Novi Vinodolski, Ogulin, Omiš, Oprtalj – Portole, Orebić, Pag, Pakoštane, Pašman, Pisarovina, Plitvička Jezera, Požega, Pregrada, Preko, Radoboj, Rakovica, Raša, Rogoznica, Seget, Sisak, Sračinec, Starigrad, Sveti Ilija, Sveti Juraj na Bregu, Sveti Križ Začretje, Tisno, Tribunj, Trnovec Bartolovečki, Trogir, Tuhelj, Varaždinske Toplice, Veliko Trgovišće, Vinkovci, Vinodolska Općina, Virovitica, Vis, Vodice, Vrbovec, Vrsi, Zlatar, Zlatar Bistrica

– VII. skupinu jedinica lokalne samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u drugoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave: Barban, Baška Voda, Bilice, Bistra, Brdovec, Brela, Brtonigla – Verteneglio, Crikvenica, Duga Resa, Dugi Rat, Gornji Kneginec, Gospić, Gračišće, Grožnjan – Grisignana, Hum na Sutli, Ivanec, Ivanić-Grad, Jasenice, Jastrebarsko, Jelenje, Jelsa, Kali, Karlovac, Karojba, Klana, Klinča Sela, Klis, Korčula, Kraljevica, Krapina, Krapinske Toplice, Križevci, Labin, Lopar, Lovran, Ludbreg, Marija Gorica, Milna, Mošćenička Draga, Murter – Kornati, Oroslavje, Osijek, Poličnik, Postira, Povljana, Prelog, Primošten, Privlaka (Zadarska županija), Pušća, Rab, Split, Stari Grad, Ston, Strahoninec, Sukošan, Supetar, Sveta Nedelja (Istarska županija), Sveti Filip i Jakov, Sveti Ivan Zelina, Sveti Lovreč, Svetvinčenat, Šibenik, Tkon, Tučepi, Višnjan – Visignano, Vodnjan – Dignano, Zemunik Donji

– VIII. skupinu jedinica lokalne samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave: Bakar, Bale – Valle, Baška, Biograd na Moru, Bol, Buzet, Cres, Čakovec, Čavle, Dobrinj, Dubrovnik, Dugo Selo, Dugopolje, Fažana – Fasana, Funtana – Fontane, Grad Zagreb, Hvar, Kanfanar, Kastav, Kaštelir-Labinci – Castelliere-S. Domenica, Kolan, Konavle, Koprivnica, Kostrena, Krk, Kršan, Ližnjan – Lisignano, Makarska, Mali Lošinj, Malinska – Dubašnica, Marčana, Matulji, Medulin, Nin, Novalja, Novigrad – Cittanova, Omišalj, Opatija, Pazin, Pićan, Podstrana, Poreč – Parenzo, Pula – Pola, Punat, Rijeka, Rovinj – Rovigno, Samobor, Solin, Stubičke Toplice, Stupnik, Sutivan, Sveta Nedelja (Zagrebačka županija), Sveti Petar u Šumi, Šenkovec, Tar-Vabriga – Torre-Abrega, Tinjan, Umag – Umago, Varaždin, Velika Gorica, Viškovo, Vižinada – Visinada, Vrbnik, Vrsar – Orsera, Zabok, Zadar, Zaprešić, Žminj, Župa Dubrovačka.

IV.

Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje važiti Odluka o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti (»Narodne novine«, broj 132/17.).

V.

Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 022-03/23-04/500

Urbroj: 50301-05/27-24-4

Zagreb, 4. siječnja 2024.

Predsjednik mr. sc. Andrej Plenković, v. r.

 

 

 

Copyright © Ante Borić