Baza je ažurirana 04.11.2024. 

zaključno sa NN 103/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 124/10 od 08.11.2010.:

 

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, RIBARSTVA I RURALNOG RAZVOJA

Na temelju članka 17. stavka 3. Zakona o veterinarstvu (»Narodne novine«, broj 41/07) ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donosi

 

PRAVILNIK O PRETRAŽIVANJU SPONGIFORMNE ENCEFALOPATIJE JELENA[1]

Područje primjene

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom utvrđuju pravila za pretraživanje u svrhu otkrivanja prisutnosti spongiformne encefalopatije (engl: chronic wasting disease – u daljnjem tekstu: CWD) u životinja iz porodice jelena, odnosno cervida (u daljnjem tekstu: pretraživanje).

Pojmovnik

Članak 2.

Za potrebe ovoga Pravilnika primjenjuju se pojmovi iz Priloga I. ovoga Pravilnika.

Područje pretraživanja

Članak 3.

(1) Nadležno tijelo provodi pretraživanje za otkrivanje prisutnosti CWD-a kod cervida u skladu s minimalnim zahtjevima iz Priloga II. ovoga Pravilnika.

(2) Pretraživanje iz stavka 1. ovoga članka mora započeti u 2011. godini, a najkasnije do kraja lovne sezone koja započinje 2011. godine.

Mjere koje se poduzimaju nakon testiranja na CWD

Članak 4.

Nakon testiranja na CWD nadležno tijelo provodi mjere iz Priloga III. ovoga Pravilnika.

Izvješća

Članak 5.

Nadležno tijelo dostavlja sljedeća izvješća Europskoj komisiji:

(a) izvješće, odmah po otkrivanju pozitivnog ili dvojbenog nalaza za transmisivnu spongiformnu encefalopatiju u cervida;

(b) godišnje izvješće o rezultatima pretraživanja, kako je navedeno u Prilogu IV. ovoga Pravilnika.

Članak 6.

Prilozi I. do IV. tiskani su u Prilogu ovoga Pravilnika i čine njegov sastavni dio.

Članak 7.

(1) Ovaj Pravilnik stupa na snagu 1. siječnja 2011. godine.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, odredbe članka 5. ovoga Pravilnika stupaju na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske u članstvo Europske unije.

Klasa: 011-02/10-01/174

Urbroj: 525-06-1-0596/10-2

Zagreb, 28. rujna 2010.

Ministar Petar Čobanković, v. r.

PRILOG I.

Pojmovnik

Za potrebe ovoga Pravilnika primjenjuju se sljedeći pojmovi:

(a) »ciljane vrste« su divlji i farmski uzgojen jelen obični (Cervus elaphus) i/ili divlji ili farmski uzgojeni bjelorepi jelen (Odocoileus virginianus);

(b) »ciljna država« je ona u kojoj je populacija ciljanih vrsta dovoljno velika za postizanje statistički tražene veličine uzoraka, a koji su popisani u tablicama 1. i 2. Priloga II. ovoga Pravilnika te se razlikuju ovisno o ciljanoj vrsti i o tome jesu li životinje divlje ili farmski uzgojene;

(c) »klinički bolesni cervidi« su cervidi koji pokazuju znakove neuobičajenog ponašanja i/ili lokomotornih smetnji i/ili su lošeg općeg stanja;

(d) »ozlijeđeni ili smrtno stradali cervidi u prometu« su cervidi koje je udarilo cestovno vozilo i za koje se sa sigurnošću ne može ustanoviti stanje prije smrti;

(e) »uginuli/usmrćeni cervidi« su cervidi koji su nađeni mrtvi na farmi ili u divljini i cervidi iz farmskog uzgoja koji su usmrćeni zbog zdravstvenih ili starosnih razloga;

(f) »zdravi zaklani cervidi« su zdravi farmski uzgojeni cervidi zaklani u klaonici ili na farmi;

(g) »zdravi odstrijeljeni cervidi« su zdravi divlji cervidi odstrijeljeni tijekom lovne sezone;

(h) »ciljane skupine« su cervidi definirani u točkama (c) do (g) ovoga Priloga;

(i) »nadležno tijelo« je Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja – Uprava za veterinarstvo.

PRILOG II.

Minimalni zahtjevi za pretraživanje u svrhu utvrđivanja prisutnosti CWD-a

1. Uzorkovanje ciljanih vrsta

(a) U populacijama divljeg jelena običnog i bjelorepog, moraju biti uzeti uzorci za testiranje na CWD u skladu s tablicom 1. iz ovoga Priloga, a u populacijama farmski uzgojenog jelena običnog u skladu s tablicom 2. iz ovoga Priloga.

Uzorci se mogu uzimati od svih ciljanih skupina:

(b) Pri odlučivanju o selektivnom uzorkovanju ciljanih vrsta, moraju se uzeti u obzir sljedeći kriteriji:

– svi cervidi moraju biti stariji od 18 mjeseci; starost se procjenjuje na temelju razvijenosti zuba, očitih znakova zrelosti i bilo kojih drugih pouzdanih informacija;

– kad se radi o zdravim odstrijeljenim cervidima, uzorke obvezno treba uzimati od mužjaka;

– kad se radi o zdravim zaklanim cervidima, uzorke obvezno treba uzimati od starijih mužjaka i ženki.

(c) Pri odlučivanju o selektivnom uzorkovanju ciljanih vrsta, mora se uzeti u obzir izloženost sljedećim potencijalnim faktorima rizika:

– područja s gustom populacijom jelenskih vrsta;

– visoka učestalost pojavljivanja grebeža;

– visoka učestalost pojavljivanja GSE-a;

– cervidi koji su konzumirali hranu za životinje potencijalno kontaminiranu TSE-om;

– cervidi na farmama ili u regijama u kojima je u prošlosti zabilježen uvoz cervida ili proizvoda podrijetlom od cervida iz regija zahvaćenih CWD-om.

(d) Odabir ciljnih vrsta za uzorkovanje provodi se metodom slučajnog uzorka.

2. Uzorkovanje svih vrsta cervida za testiranje na CWD

Uzorci za testiranje na CWD uzimaju od svih vrsta cervida, prvenstveno od onih koji pokazuju kliničke znakove bolesti i uginulih/usmrćenih cervida, kao i od cervida koji su ozlijeđeni ili smrtno stradali u prometu. Pritom se nastoji maksimalno podići razinu osviještenosti o navedenim cervidima i osigurati da se što više takvih životinja testira na CWD.

Tablica 1. Divlji jelen obični (Cervus elaphus) i bjelorepi jelen (Odocoileus virginianus)

 

Populacija ciljne vrste

Veličina uzorka

Republika Hrvatska

25 000

598

Tablica 2. Farmski uzgojeni jelen obični (Cervus elaphus)

 

Populacija ciljne vrste

Veličina uzorka

Republika Hrvatska

≥ 9 000

576

3. Uzorkovanje i laboratorijsko testiranje

Od svakog cervida obuhvaćenog uzorkovanjem navedenim u točkama 1. i 2. ovoga Priloga uzima se i testira uzorak obeksa. Do dobivanja negativnog rezultata mora se čuvati barem dio svakoga uzorka, svjež ili smrznut, za slučaj da bude potreban biološki test.

Smjernice o metodama i protokolima propisane su u točki 3. poglavlja C Priloga X. Pravilnika za sprječavanje pojave, kontrolu i iskorjenjivanje određenih transmisivnih spongiformnih encefalopatija (»Narodne novine« broj 85/2009)[2].

Brzi testovi navedeni u točki 4. poglavlja C Priloga X. Pravilnika za sprječavanje pojave, kontrolu i iskorjenjivanje određenih transmisivnih spongiformnih encefalopatija (»Narodne novine« broj 85/2009)[3] koji se koriste za otkrivanje transmisivne spongiformne encefalopatije u obeksu goveda ili malih preživača smatraju se primjerenima za primjenu pri uzorkovanju navedenom u točkama 1. i 2. ovoga Priloga. Ukoliko se u svrhu testiranja koristi imunohistokemijska metoda, ista mora biti provjerena u Referentnom laboratoriju Europske unije (engl: proficiency test). U slučajevima kada se ne može potvrditi pozitivni rezultat brzoga testa, odgovarajuće tkivo šalje se u Referentni laboratorij Europske unije na potvrdu. U slučaju pozitivnog nalaza testa na TSE, primjenjuje se postupak propisan pod točkom 3.2 podtočki (c) alinejama (i) i (ii) poglavlja C Priloga X. za sprječavanje pojave, kontrolu i iskorjenjivanje određenih transmisivnih spongiformnih encefalopatija (»Narodne novine« broj 85/2009)[4].

4. Genotipizacija

Za svaki pozitivan slučaj TSE-a kod cervida određuje se genotip prionskog proteina u skladu sa smjernicama Referentnog laboratorija Europske unije za TSE.

PRILOG III.

Mjere koje se poduzimaju nakon testiranja na CWD

(1) Kad se za testiranje na CWD odabere cervid namijenjen za stavljanje na tržište za ljudsku potrošnju, mora biti osigurana sljedivost predmetnoga trupa te isti ne smije biti stavljen u komercijalnu prodaju do dobivanja negativnog rezultata brzoga testa.

(2) Ukoliko je moguće, kad god se primjenjuje odredba stavka 1. ovoga Priloga, lovca, lovočuvara ili posjednika, ako je poznat, treba informirati o slanju uzoraka na testiranje na CWD te ga u najkraćem mogućem roku službenim putem obavijestiti o pozitivnom rezultatu brzoga testa.

(3) Nadležno tijelo može odrediti zadržavanje materijala zbog daljnje dijagnostike ili istraživanja odnosno do dobivanja negativnog rezultata brzoga testa na CWD.

(4) Ukoliko je moguće, osim materijala koji se zadrži zbog daljnje dijagnostike ili istraživanja, svi dijelovi trupa cervida kod kojega je nalaz brzog testa bio pozitivan, uključujući kožu, odmah se moraju neškodljivo ukloniti u skladu s člankom 4. stavkom 2. točkama (a), (b) ili (e) Pravilnika o načinu postupanja s nusproizvodima životinjskog podrijetla koji nisu za prehranu ljudi (»Narodne novine«, broj 87/2009)[5].

PRILOG IV.

Zahtjevi u odnosu na izvješćivanje i evidencije

1. Zahtjevi

Informacije koje moraju biti navedene godišnjem izvješću o rezultatima pretraživanja na CWD uključuju:

(a) Broj uzoraka uzetih od cervida za testiranje, po ciljanoj skupini utvrđenoj prema sljedećim kriterijima:

– vrsta,

– farmski uzgojeni ili divlji cervidi,

– ciljana skupina,

– spol,

– dob.

(b) Rezultati brzih i potvrdnih testova (broj pozitivnih i negativnih) i, prema potrebi, diskriminacijskih testova, tkiva koja su uzorkovana te korišteni brzi test i potvrdna metoda.

(c) Zemljopisna lokacija, uključujući zemlju podrijetla, ako se ne radi o državi koja izvješćuje Europsku komisiju o pozitivnim slučajevima TSE-a.

(d) Genotip i vrsta svakog cervida za kojega je utvrđeno da je pozitivan na TSE.

2. Izvješćivanje

U godišnjem izvješću navode se rezultati uzorkovanja za testiranje na CWD za prethodnu godinu.

To se izvješće dostavlja u najkraćem mogućem roku, ali najkasnije šest mjeseci po završetku svake godine istraživanja.

Godišnje izvješće obuhvaća rezultate za tekuću lovnu sezonu, uključujući i uzorke uzete sljedeće kalendarske godine.

[1]Ovim se Pravilnikom preuzimaju odredbe Odluke Komisije 2007/182/EZ od 19. ožujka 2007. godine o nadzoru spongiformne encefalopatije jelena.

[2] Točkom 3 . poglavlja C priloga X. Pravilnika za sprječavanje pojave, kontrolu i iskorjenjivanje određenih transmisivnih spongiformnih encefalopatija (»Narodne novine«, br. 85/2009) preuzete su odredbe iz Dodatka X, Poglavlja C, točke 3.Uredbe. 999/2001EZ od 22.svibnja 2006. o pravilima za sprječavanje pojave, kontrolu i iskorjenjivanje određenih transmisivnih spongiformnih encefalopatija.

[3] Točkom 4. poglavlja C priloga X Pravilnika za sprječavanje pojave, kontrolu i iskorjenjivanje određenih spongiformnih encefalopatija (»Narodne novine«, br 85/2009) preuzete su odredbe iz Dodatka X, Poglavlja C, točke 4. Uredbe 999/2001/EZ od 22. svibnja 2006. o pravilima za sprječavanje pojave, kontrolu i iskorjenjivanje određenih spongiformnih encefalopatija.

[4] Točkom 3.2., podtočkom (c), alinejama (i) i (ii) Poglavlja C Priloga X Pravilnika za sprječavanje pojave, kontrolu i iskorjenjivanje određenih transmisivnih spongiformnih encefalopatija (»Narodne novine«, br. 85/2009) preuzete su odredbe iz Dodatka X, Poglavlja C, točke 3.2., podtočke (c) alineja (i) i (ii) Poglavlja C Priloga X Uredbe 999/2001/EZ od 22. svibnja 2006. o pravilima za sprječavanje pojave, kontrolu i iskorjenjivanje određenih spongiformnih encefalopatija

[5] Člankom 4., stavkom 2., točkama (a), (b) i (e) Pravilnika o načinu postupanja s nusproizvodima životinjskog podrijetla koji nisu za prehranu ljudi (»Narodne novine«, broj 87/2009) preuzete su odredbe iz članka 4., stavka 2., točaka (a), (b) i (e) Uredbe 1774/2002/EZ od 3. listopada 2002. kojom se utvrđuju zdravstvena pravila koja se odnose na nusproizvode životinjskog podrijetla koji nisu namijenjeni prehrani ljudi.

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_11_124_3230.html

Copyright © Ante Borić