Baza je ažurirana 17.04.2024. 

zaključno sa NN 43/24

NN 87/2020 (29.7.2020.), Kodeks strukovne etike članova Hrvatske komore inženjera strojarstva

Hrvatska komora inženjera strojarstva

1665

Na temelju članka 22., stavka 2. Zakona o komori arhitekata i komorama inženjera u graditeljstvu i prostornom uređenju (»Narodne novine«, broj 78/15, 114/18 i 110/19 ), Skupština Hrvatske komore inženjera strojarstva na sjednici održanoj pisanim putem, elektroničkom poštom u razdoblju od 5. do 12. lipnja 2020. godine, donijela je

 

KODEKS STRUKOVNE ETIKE ČLANOVA HRVATSKE KOMORE INŽENJERA STROJARSTVA

Članak 1.

Ovim Kodeksom strukovne etike članova Hrvatske komore inženjera strojarstva (u daljnjem tekstu: Kodeks) utvrđuje se skup etičkih načela i pravila ponašanja kojih su se članovi Hrvatske komore inženjera strojarstva (u daljnjem tekstu: članovi Komore), dužni pridržavati pri obavljanju svojih profesionalnih djelatnosti.

Članovi Komore kroz svoj rad i djelovanje u tijelima Komore usklađuju zajedničke interese, promiču kvalitetu života, štite javni interes te interese trećih osoba. Svojim profesionalnim i intelektualnim uslugama doprinose osiguranju prosperiteta, zaštiti okoliša, tehničkom napretku i održivom razvoju, a time poboljšanju životnih uvjeta sadašnjih i budućih generacija. Oni su promicatelji kulture i napretka.

Znanje, iskustvo i vještine zajedno s etičkim i moralnim zahtjevima jamče najvišu razinu kvalitete inženjerskih usluga

Članovi Komore primjenjuju ovaj Kodeks u skladu sa sljedećim načelima:

– kroz svoje znanje, iskustvo, etičke i moralne vrijednosti primjenom najviših normi, neovisnosti, nepristranosti, čuvanja profesionalne tajne, integriteta, stručnosti i profesionalnosti pružaju najvišu kvalitetu svojih usluga;

– pružaju društvu posebna i jedinstvena znanja, profesionalne vještine i sposobnosti neophodne za održivi razvoj, javno zdravlje i sigurnost ljudi i za ona društva i kulture u kojima se taj razvoj odvija.

Svrha ovog Kodeksa jest osigurati najviše norme profesionalnog ponašanja među članovima Komore koji su ga dužni primjenjivati u obavljanju stručnih poslova.

Članak 2.

Izrazi koji se koriste u ovom Kodeksu, a koji imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se na muške i ženske osobe.

Opća načela

Članak 3.

Članovi Komore:

– moraju djelovati u skladu sa Statutom i drugim aktima Komore s naglaskom na stegovnu odgovornost za lakše i teže povrede dužnosti

– moraju poštovati i propisno primjenjivati nacionalno zakonodavstvo, europske zakone i direktive, propise, tehnička pravila, prihvaćene norme i pravila struke koji se odnose na njihovu profesiju ili specijalnost, te na usluge koje su im povjerene

– osobno su odgovorni za svoj rad

– svjesni su svoje odgovornosti prema javnosti i okolišu

– moraju pozorno i marljivo izvršavati svoje zadatke, u potpunosti uzimajući u obzir tehnološka unaprjeđenja i razvojne tokove u svojem stručnom području, primjenjujući ta poboljšanja i kretanja u svojim intelektualnim uslugama.

– moraju biti spremni predvoditi inovativnost i potragu za novim rješenjima i metodama

– mogu pružati samo one usluge za koje su kompetentni, osiguravajući time traženu stručnost za pružanje usluga unutar organizacijskog oblika obavljanja poslova.

Članovi Komore navedeno ostvaruju poštovanjem i odgovarajućom primjenom zakona i propisa koji su primjereni uslugama koje pružaju te osobnom odgovornošću za svoj rad i to u odnosima prema primateljima usluga, kolegama, budućim članovima Komore, prema Komori te okolišu i održivom razvoju.

Odnos prema primateljima usluga

Članak 4.

Povjerljivost je temelj izgradnju povjerenja između stručnjaka i primatelja usluga.

Članovi Komore:

– dužni su poštovati i štititi povjerljivost informacija dobivenih tijekom pružanja usluga te ih ne smiju prenositi i zloupotrebljavati

– osigurat će da svaki zaposlenik kojemu je povjeren zadatak posjeduje znanje i vještine potrebne za stručno i učinkovito izvršenje tog zadatka uz odgovarajući nadzor

– ne smiju od treće strane prihvatiti nikakvu izravnu ili neizravnu naknadu za sebe ili druge osobe koja bi mogla ugroziti njihovu nepristranost i dužnost zaštite interesa primatelja usluge

– će obavijestiti svoje primatelje usluge o osiguranju ili drugom ekvivalentnom ili usporedivom obliku jamstva koje vrijedi za pokrivanje troškova u slučaju nepovoljnih učinaka proizašlih iz pogrešaka ili propusta napravljenih tijekom pružanja inženjerskih usluga

– moraju definirati, ili potaknuti definiranje svojih usluga, uvjeta i naknada što je jasnije, točnije i potpunije moguće. Oni jamče da je način izračuna naknada transparentan primatelju usluge u svrhu zaštite njegovih informacija te sprječavanja svakog natjecanja koje se smatra nepoštenim.

Prezentacije i izlaganja svojih znanja, iskustava, usluga i referenci važna su sredstva informiranja za primatelje usluga, te stoga ne smiju biti obmanjujuća.

Odnos prema kolegama

Članak 5.

Članovi Komore odnos prema kolegama temelje na civiliziranim pravilima ponašanja uz uvažavanje važećih propisa te na štićenju ljudskih i građanskih prava, dostojanstva i ugleda svakog kolege.

U profesionalnim odnosima s kolegama, članovi Komore postupat će maksimalno odano i iskreno u svrhu afirmacije zajedničke kulture i profesionalnog identiteta u svim područjima u koje je ova profesija uključena.

Slobodno će izraziti kritiku projektnih rješenja i izvedenih građevina i sustava, zahvata u okoliš, projekata ili zamisli. Kritika mora biti javna, obrazložena i stručno i činjenično utemeljena.

Članovi Komore mogu prihvatiti zadatak kojeg su prethodno obavljali njihovi kolege samo pod uvjetom da su raskinuti ili okončani prethodni ugovori.

Članovi Komore strogo poštuju autorska prava drugih.

Svi članovi Komore obvezuju se eventualne međusobne sporove rješavati pregovorima i dobrovoljnim sporazumima, odnosno dobrovoljnim ispunjenjem obveze, a ako to nije moguće, spor će pokušati riješiti pred Centrom za mirenje, odnosno pred stegovnim sudom Komore.

Odnos prema mlađim kolegama

Članak 6.

Članovi Komore pomažu svojim mlađim kolegama, u njihovom profesionalnom razvoju, u savladavanju znanja i stjecanju vještina te razmjenom iskustava.

Odnos prema Komori

Članak 7.

Član Komore dužan je savjesno i pravovremeno ispunjavati svoje obveze prema Komori te poštovati, čuvati i podizati njezin ugled i pridonositi u njezinu radu.

Član Komore dužan je prisustvovati sastancima tijela Komore u koja je imenovan ili izabran.

Izbor u bilo koje tijelo Komore treba biti čast za svakog člana Komore.

Stručno usavršavanje

Članak 8.

Članovi Komore dužni su trajno se stručno usavršavati tijekom čitavog radnog vijeka. Stručno usavršavanje obuhvaća različite oblike usavršavanja stjecanjem i unaprjeđivanjem stručnog znanja.

Završne odredbe

Članak 9.

Ovaj Kodeks namijenjen je osiguranju najviših normi profesionalnog ponašanja među članovima Komore, koji su svoje profesionalne usluge dužni obavljati potpuno neovisno, nepristrano i povjerljivo, uz očuvanje integriteta, poštenja i pravednosti.

Članak 10.

Danom stupanja na snagu ovog Kodeksa prestaje važiti Kodeks strukovne etike ovlaštenih inženjera strojarstva od 19. svibnja 2016. (»Narodne novine« 53/16).

Članak 11.

Ovaj Kodeks stupa na snagu osmoga dana od dana njegove objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 100-02/20-01/3

Urbroj: 503-100-02-20-6

Zagreb, 16. lipnja 2020.

Predsjednik Hrvatske komore inženjera strojarstva Željko Dorić, dipl. ing. stroj., v. r.

 

 

Copyright © Ante Borić