DRŽAVNI INSPEKTORAT
Na temelju članka 70. stavka 4. Zakona o Državnom inspektoratu (»Narodne novine«, broj 115/18), glavni državni inspektor Državnog inspektorata donosi
Članak 1.
(1) Ovim Naputkom propisuje se način pečaćenja kada se rješenje inspektora Državnog inspektorata izvršava pečaćenjem na temelju rješenja koje je postalo izvršno.
(2) Izvršnim rješenjem iz stavka 1. ovoga članka smatra se i usmeno rješenje u zapisniku o obavljenom inspekcijskom nadzoru.
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Naputku, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 3.
(1) Kada se izvršenje provodi pečaćenjem na temelju rješenja iz članka 1. ovoga Naputka, inspektor će odmah, nakon što je utvrdio sve odlučne činjenice, pečatiti prostorije, objekte, postrojenja, hranu ili druge proizvode čiji promet više nije dozvoljen ili nije dozvoljeno njegovo korištenje u proizvodnji, ili u slučaju sumnje u sigurnost i zdravstvenu ispravnost, uređaje i drugu opremu za rad i onemogućiti korištenje prostorija, objekata, postrojenja, strojeva, uređaja i druge opreme za rad kojima se ili u kojima se obavlja djelatnost ili pružanje usluge, odnosno onemogućiti daljnji promet hrane ili drugih proizvoda čiji promet nije dozvoljen ili čije korištenje u proizvodnji nije dozvoljeno ili u slučaju sumnje u sigurnost i zdravstvenu ispravnost.
(2) Ako se izvršenje rješenja pečaćenjem odnosi na iste prostorije, objekte, postrojenja, uređaje i drugu opremu za rad, a rješenja su donesena od više stvarno nadležnih inspektora, mjera pečaćenja traje sukladno posebnim propisima.
Članak 4.
(1) Kada se izvršenje provodi pečaćenjem, stranci se nalaže da prostorije i objekte koje se pečati isprazni od svih roba i predmeta, koji bi se za vrijeme privremene obustave poslovanja mogli pokvariti, kao i da poduzme i osigura sve sigurnosne i druge mjere u prostorijama i objektima te na sredstvima rada kako ne bi došlo do bilo kakve štete (isključi struju, plin, vodu, osigura protupožarne mjere i sl.).
(2) U slučaju da se pečati hrana ili druga roba čiji promet drugih proizvoda nije dozvoljen ili čije korištenje u proizvodnji nije dozvoljeno, isto se provodi na način da se roba osigura u posebnim spremnicima ili prostorijama subjekta, te da se na istu jasno istakne oznaka da je ista zapečaćena od strane nadležnog inspektora, te da je njeno raspolaganje zabranjeno do okončanja analize referentnog uzorka ili do njenog konačnog zbrinjavanja.
(3) U slučaju da se pečati hrana ili druga roba čiji promet drugih proizvoda nije dozvoljen ili čije korištenje u proizvodnji nije dozvoljeno, a ista je po prirodi lako kvarljiva, pečaćenje se provodi na način da se takva roba osigura u posebnim spremnicima ili prostorijama subjekta koji imaju adekvatne rashladne uređaje za čuvanje takve robe, te da je njeno raspolaganje zabranjeno do okončanja analize referentnog uzorka ili do njenog konačnog zbrinjavanja.
(4) Usmenim rješenjem u zapisniku kojim je određeno pečaćenje utvrdit će se da je izvršenik dužan osigurati da sve osobe napuste prostorije i objekte koje se pečati te poduzeti sigurnosne i druge mjere iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Kada se izvršenje provodi pečaćenjem na temelju usmenog rješenja u zapisniku o obavljenom inspekcijskom nadzoru objekta u domaćinstvu građana ili obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (sobe, apartmani, kamp jedinice), a vlasnik objekta stanuje u dijelu tog objekta, inspektor će pečatiti samo onaj dio prostorija, uređaja i opreme koji nije obuhvaćen odobrenjem, a koriste ih gosti.
(6) Kada se izvršenje provodi pečaćenjem na temelju usmenog rješenja u zapisniku o obavljenom inspekcijskom nadzoru, a pečate se objekti privremenog karaktera, vozila, pokretni uređaji ili druga pokretna oprema (šator, miješalice, radni strojevi i sl.) inspektor će od izvršenika zatražiti da se takva vozila, uređaji i oprema, prije pečaćenja, premjesti na mjesto gdje se ne ometa promet ili poslovanje drugih poslovnih subjekata.
(7) Iznimno od stavaka 1. – 6. ovog članka, u slučaju da se pečate dijelovi tehnoloških postrojenja ili rashladnih uređaja (komora) čije izmještanje nije u objektu moguće, niti je moguće osigurati da osobe napuste prostorije i objekte u kojima se takva postrojenja ili uređaji nalaze, pečaćenje se provodi na način da se zaštitnom trakom s oznakom Državnog inspektorata obljepljuju ulazna vrata komora ili rashladnih uređaja ili dijelovi tehnološkog postrojenja koji su predmet zabrane.
(8) Ako izvršenik nije vlasnik poslovnih prostorija, objekata, odnosno sredstava rada, akt kojim se određuje mjera pečaćenja (rješenje) dostavlja se na znanje i vlasniku poslovnih prostorija odnosno sredstava rada samo ako je za trajanja inspekcijskog nadzora inspektor utvrdio tko je osoba nositelj vlasničkih ovlaštenja (vlasnik) na poslovnim prostorijama odnosno sredstvima rada.
Članak 5.
Pečaćenje se obavlja na najpogodniji način tako da se prostorije, objekti, postrojenja, strojevi, uređaji i druga oprema za rad, hrana ili drugi proizvodi čiji promet više nije dozvoljen ili nije dozvoljeno njegovo korištenje u proizvodnji, ne može koristiti, a da se prethodno ne povrijedi službeni pečat/žig ili znak koji je inspektor stavio radi izvršenja rješenja.
Članak 6.
Za pečaćenje ulaza u poslovne prostorije u pravilu se koristi hladni pečatni vosak sa špagom (jamstvenikom) ili samoljepiva traka sa znakom i nazivom Državnog inspektorata.
Članak 7.
Za pečaćenje sredstava rada mogu se koristiti sredstva pečaćenja iz članka 6. ovoga Naputka ili žica s olovnom plombom i kliještima ili lokot, ovisno o ocjeni inspektora kojim sredstvima pečaćenja je tu radnju pogodnije izvršiti.
Za pečaćenje hrane ili drugih proizvoda čiji promet više nije dozvoljen ili nije dozvoljeno njegovo korištenje u proizvodnji, mogu se koristiti sredstva pečaćenja iz članka 5. ovoga Naputka ili žica s olovnom plombom i kliještima ili lokot, ili samoljepljiva traka s oznakom i nazivom Državnog inspektorata, ovisno o ocjeni inspektora kojim sredstvima pečaćenja je tu radnju pogodnije izvršiti.
Članak 8.
Nakon što je obavio pečaćenje ulaza u poslovne prostorije, objekte, odnosno sredstva rada ili proizvoda, inspektor će na vidnome mjestu zapečaćenih ulaznih vrata ili zapečaćenih sredstava rada istaknuti OBAVIJEST u kojoj će istaći naziv akta na temelju kojega je pečaćenje provedeno uz isticanje KLASE, URBROJA i datuma donošenja toga akta te upozorenje o kaznenom djelu skidanja i povrede službenog pečata i znaka (članak 317. Kaznenog zakona, »Narodne novine« broj 125/11, 144/12, 56/15, 61/15, 101/17, 118/18 i 126/19).
Članak 9.
(1) Obavijest iz članka 8. ovoga Naputka, koja mora biti ispisana većim slovima od teksta ostalog sadržaja, sadrži:
– u zaglavlju: naziv REPUBLIKA HRVATSKA DRŽAVNI INSPEKTORAT, oznaku naziva Središnjeg ureda, područnog ureda ili ispostave
– u središnjem dijelu: većim slovima ispisane riječi »OBAVIJEST« (slijedi tekst obavijesti) i riječi »UPOZORENJE – KAZNENO DJELO SKIDANJA I POVREDE SLUŽBENOG PEČATA I ZNAKA (članak 317. Kaznenog zakona)«, a ispod tih riječi ispisan sadržaj odredaba članka 317. Kaznenog zakona.
(2) Obavijest potpisuje inspektor koji vodi postupak.
(3) Zapečaćeni ulaz u poslovne prostorije, objekte, odnosno sredstva rada mogu se fotografirati, a fotografije su sastavni dio akta iz članka 4. stavka 4. Naputka.
Članak 10.
(1) Ako je iz opravdanih razloga (primjerice radi iznošenja lako pokvarljivih namirnica, otklanjanja kvara na instalacijama ili radi poduzimanja nekih drugih radnji u svezi sa sigurnošću, zaštitom okoliša ili sprječavanjem nastanka štete) nakon pečaćenja potrebno nakratko otpečatiti poslovne prostorije, objekte ili sredstva rada, dok mjera zabrane obavljanja djelatnosti traje, inspektor će stranci, ili njenom predstavniku, to dopustiti.
(2) Novo pečaćenje će obaviti inspektor koji vodi postupak, a u njegovoj odsutnosti ili spriječenosti, drugi nadležni inspektor, uz obavezno sastavljanje zapisnika o tim radnjama.
Članak 11.
Nakon što inspektor utvrdi da je obveza iz rješenja izvršena, po proteku vremena za koje je mjera donesena ili ako je odobrio zahtjev izvršenika da se skine pečat, dužan je otpečatiti poslovne prostorije odnosno sredstva rada i o tome sastaviti poseban zapisnik.
Članak 12.
Danom stupanja na snagu ovoga Naputka prestaju važiti Naputak o načinu pečaćenja kada se rješenje inspektora u gospodarstvu izvršava pečaćenjem (»Narodne novine« broj 36/14), Naputak o načinu pečaćenja kada se rješenje turističkog inspektora izvršava pečaćenjem (»Narodne novine« broj 45/14), Naputak o načinu pečaćenja kada se rješenje inspektora rada izvršava pečaćenjem (»Narodne novine« broj 59/14) i Pravilnik o načinu pečaćenja radnih prostorija, prostora i sredstava za rad nadziranih osoba prema propisima o zaštiti okoliša (»Narodne novine« broj 156/14).
Članak 13.
Ovaj Naputak objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. ožujka 2020. godine.
Klasa: 011-02/20-01/5
Urbroj: 443-01-02/1-20-1
Zagreb, 21. veljače 2020.
Glavni državni inspektor dr. sc. Andrija Mikulić, v. r.