Baza je ažurirana 30.09.2024. 

zaključno sa NN 86/24

EU 2024/2614

Pristupanje sadržaju

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu
NN 125/2019 (20.12.2019.)

 

HRVATSKI SABOR

Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim

ODLUKU

O PROGLAŠENJU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBI U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE

Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o službi u oružanim snagama Republike Hrvatske, koji je Hrvatski sabor donio na sjednici 13. prosinca 2019.

Klasa: 011-01/19-01/230

Urbroj: 71-06-01/1-19-2

Zagreb, 17. prosinca 2019.

Predsjednica
Republike Hrvatske
Kolinda Grabar-Kitarović, v. r.

 

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBI U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE

Članak 1.

U Zakonu o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 73/13., 75/15., 50/16. i 30/18.) u članku 6. stavku 1. iza riječi: »iz djelokruga Oružanih snaga« dodaju se riječi: »koji obuhvaćaju i obavljanje poslova znanstvene djelatnosti i visokog obrazovanja«.

Članak 2.

Naslov iznad članka 8. mijenja se i glasi: »Dan Hrvatske vojske i dani grana Hrvatske vojske«.

Članak 8. mijenja se i glasi:

»(1) Dan Hrvatske vojske je 28. svibnja.

(2) Dani grana Hrvatske vojske su:

– Dan Hrvatske kopnene vojske je 28. svibnja

– Dan Hrvatske ratne mornarice je 18. rujna

– Dan Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva je 12. prosinca.

(3) Dane rodova, službi, struka i posebnih dijelova Hrvatske vojske odlukom propisuje ministar obrane.«.

Članak 3.

U članku 28. stavku 3. riječi: » – na temelju ugovora o osposobljavanju za vojnog specijalista odnosno ugovora za službu u ugovornoj pričuvi« brišu se.

Članak 4.

Iza članka 34.a dodaje se članak 34.b i naslov iznad njega koji glase:

»Ponovni prijam

Članak 34.b

Djelatna vojna osoba kojoj je djelatna vojna služba prestala na osobni zahtjev uz častan otpust bez prava na mirovinu, a ako je to u interesu Oružanih snaga, jedanput može biti ponovno primljena u djelatnu vojnu službu u skladu s uvjetima propisanim ovim Zakonom, ako nije starija od 40 godina života i ako posjeduje ili može dostići potrebnu razinu vojne izobrazbe za rod, službu ili struku u skladu s uvjetima propisanim ovim Zakonom.«.

Članak 5.

U članku 38. stavak 3. mijenja se i glasi:

»(3) Ako je djelatni vojnik/mornar 90 dana prije isteka ugovora iz članka 37. stavka 1. ovoga Zakona privremeno nesposoban za rad zbog priznate ozljede na radu ili profesionalne bolesti, zbog bolesti ili komplikacija u vezi s trudnoćom ili porođajem, privremeno spriječen za rad zbog korištenja rodiljnog dopusta, zbog korištenja dopusta za slučaj smrti djeteta, u slučaju mrtvorođenog djeteta ili smrti djeteta za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta, zbog korištenja dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju i korištenja roditeljskog dopusta te ne može pristupiti zdravstvenom pregledu i provjerama tjelesnih sposobnosti, trajanje ugovora iz članka 37. stavka 1. ovoga Zakona produljuje se za duljinu trajanja privremene nesposobnosti odnosno spriječenosti za rad, a najdulje šest mjeseci.«.

Članak 6.

Članak 40. mijenja se i glasi:

»(1) Nakon navršene dvije godine službe djelatni vojnik/mornar može na temelju postignutih rezultata u službi, zadovoljavanja zdravstvenih, psihičkih, tjelesnih i sigurnosnih uvjeta biti odabran i uz osobnu suglasnost upućen na prvu razinu dočasničke izobrazbe.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, djelatni vojnik/mornar sa zvanjem medicinskog tehničara/medicinske sestre može biti upućen na prvu razinu dočasničke izobrazbe prije navršene dvije godine službe.

(3) U skladu s godišnjim planom prijma osoblja iz članka 33. stavka 1. ovoga Zakona provodi se odabir kandidata za prijam u dočasnike između djelatnih vojnika/mornara koji su završili prvu razinu dočasničke izobrazbe najkasnije u kalendarskoj godini u kojoj navršavaju 30 godina života.

(4) Odabranim kandidatima iz stavaka 2. i 3. ovoga članka po završetku prve razine dočasničke izobrazbe raskida se ugovor o vojničkoj službi, primaju se u djelatnu vojnu službu, dodjeljuje im se prvi dočasnički čin i raspoređuju se na dočasničko ustrojbeno mjesto.

(5) Kriterije i postupak odabira osoba koje će se uputiti na prvu razinu dočasničke izobrazbe pravilnikom propisuje ministar obrane.«.

Članak 7.

U članku 45. stavku 3. iza riječi: »natporučnika/poručnika fregate« dodaje se zarez i riječi: »a kandidatu za časnika – doktoru medicine specijalistu grane medicine dodjeljuje se čin bojnika/kapetana korvete«.

Članak 8.

U članku 46. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

»(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, popunjavanje slobodnih ustrojbenih mjesta dočasnika vojnih specijalista zdravstvene službe može se provesti i prijmom kandidata s tržišta rada u skladu s člankom 27. ovoga Zakona.«.

U dosadašnjem stavku 3., koji postaje stavak 4., riječi: »Osobe iz stavaka 1. i 2. ovoga članka« zamjenjuju se riječima: »Osobe iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka«.

Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 5.

U dosadašnjem stavku 5., koji postaje stavak 6., riječi: »iz stavka 4.« zamjenjuju se riječima: »iz stavka 5.«.

Dosadašnji stavak 6. postaje stavak 7.

U dosadašnjem stavku 7., koji postaje stavak 8., riječi: »iz stavka 4.« zamjenjuju se riječima: »iz stavka 5.«.

Dosadašnji stavak 8. postaje stavak 9.

Članak 9.

U članku 48. ispred riječi: »Na« dodaje se oznaka stavka: »(1)«.

Iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:

»(2) Na službenike koji obavljaju poslove znanstvene djelatnosti i visokog obrazovanja primjenjuju se propisi o zaposlenicima u javnim službama u području znanosti i visokog obrazovanja ako je to za njih povoljnije.«.

Članak 10.

U članku 50. stavak 3. mijenja se i glasi:

»(3) Djelatni dočasnik može obnašati neprekidno zapovjednu dužnost i dužnost prvog dočasnika na istom ustrojbenom mjestu najdulje četiri godine.«.

Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:

»(4) Djelatni časnik može obnašati neprekidno zapovjednu ili voditeljsku dužnost na istom ustrojbenom mjestu najdulje četiri godine.«.

U dosadašnjem stavku 4., koji postaje stavak 5., riječi: »iz stavka 3.« zamjenjuju se riječima: »iz stavaka 3. i 4.«.

Dosadašnji stavak 5. postaje stavak 6.

Članak 11.

U članku 52. stavku 1. podstavku 1. iza riječi: »Ministarstvo obrane« dodaju se riječi: »ili na radno mjesto djelatne vojne osobe u drugom javnopravnom tijelu«.

Članak 12.

U članku 53. iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:

»(4) Nakon isteka roka rasporeda iz stavka 3. ovoga članka može se iznimno produljiti raspored najdulje dvije godine.«.

Članak 13.

U članku 54. stavku 2. iza riječi: »može« dodaju se riječi: »uz zadržavanje prava osobnog čina«.

Članak 14.

U članku 55.a stavak 1. mijenja se i glasi:

»(1) Časnik i dočasnik mogu istodobno biti dodatno raspoređeni na zapovjednu ili drugu dužnost u drugoj ustrojstvenoj jedinici Oružanih snaga u skladu s uvjetima ustrojbenog mjesta i osobnom vojnostručnom specijalnosti.«.

Članak 15.

Članak 56. mijenja se i glasi:

»(1) Djelatna vojna osoba može biti u interesu Oružanih snaga raspoređena na ustrojbenom mjestu neposredno višeg čina od osobnog čina, a iznimno na ustrojbenom mjestu dva čina više od osobnog čina.

(2) Raspored na ustrojbeno mjesto iz stavka 1. ovoga članka koje je dva čina više od osobnog čina mora se u svakom pojedinačnom slučaju posebno obrazložiti.

(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, obrazloženje se ne odnosi se na vojnika/mornara, vojnog specijalista, djelatnu vojnu osobu imenovanu na dužnost vojnog izaslanika ili na drugu vojnodiplomatsku dužnost te djelatnu vojnu osobu upućenu u međunarodna tijela.«.

Članak 16.

U članku 60. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:

»(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, djelatna vojna osoba doktor medicine upućen na specijalizaciju iz grane medicine za vrijeme školovanja raspoređuje se na ustrojbeno mjesto u Vojno zdravstveno središte Ministarstva obrane i Oružanih snaga.«.

Članak 17.

U članku 62. stavak 2. briše se.

Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 2.

Iza dosadašnjeg stavka 4., koji postaje stavak 3., dodaje se novi stavak 4. koji glasi:

»(4) O prijavi na interni oglas za popunu dužnosti iz stavka 1. ovoga članka osoba koja se prijavljuje obvezna je u roku od tri dana od dana prijave o tome upoznati nadređenoga zapovjednika.«.

Članak 18.

U članku 63.a stavku 1. riječi: »tijekom ugovora o vojničkoj službi« zamjenjuju se riječima: »tijekom vojničke službe«.

Iza stavka 2. dodaju se stavci 3. i 4. koji glase:

»(3) Iznimno od stavaka 1. i 2. ovoga članka, vojnici/mornari tijekom vojničke službe na neodređeno vrijeme mogu biti premješteni uz osobnu suglasnost u Ministarstvo obrane na temelju odluke ministra obrane i uz mišljenje načelnika Glavnog stožera.

(4) Vojniku/mornaru iz stavka 3. ovoga članka premještajem prestaje djelatna vojna služba.«.

Članak 19.

U članku 64. stavku 1. iza podstavka 3. briše se točka te se dodaje podstavak 4. koji glasi:

» – kada neopravdano ne pristupi pregledu za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti – na rok od tri mjeseca.«.

Članak 20.

U članku 74. stavku 1. iza riječi: »i drugim aktivnostima« dodaju se riječi: »u zemlji i«.

Članak 21.

U članku 78.a iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:

»(4) Popis radnih mjesta i uvjeta za raspored na ustrojbena mjesta iz stavka 2. ovoga članka odlukom propisuje ministar obrane.«.

Članak 22.

U članku 82. stavku 2. riječi: »33 godine života« zamjenjuju se riječima: »35 godina života«.

U stavku 3. riječi: »41 godinu života« zamjenjuju se riječima: »44 godine života«, a riječi: »37 godina života« zamjenjuju se riječima: »40 godina života«.

U stavku 4. riječi: »47 godina života« zamjenjuju se riječima: »49 godina života«.

Iza stavka 6. dodaje se stavak 7. koji glasi:

»(7) Iznimno od godina života iz stavaka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka, djelatnoj vojnoj osobi protiv koje se vodio kazneni postupak i koja je pravomoćno oslobođena optužbe, za vrijeme za koje nije mogla biti upućena na slijedno-rastuću dočasničku izobrazbu vrijeme trajanja kaznenog postupka priznat će se kao produljenje krajnjeg roka za upućivanje na slijedno-rastuću dočasničku izobrazbu.«.

Članak 23.

U članku 84. iza stavka 7. dodaje se stavak 8. koji glasi:

»(8) Iznimno od godina života iz stavaka 2., 3. i 4. ovoga članka, djelatnoj vojnoj osobi protiv koje se vodio kazneni postupak i koja je pravomoćno oslobođena optužbe, za vrijeme za koje nije mogla biti upućena na slijedno-rastuću časničku izobrazbu vrijeme trajanja kaznenog postupka priznat će se kao produljenje krajnjeg roka za upućivanje na slijedno-rastuću časničku izobrazbu.«.

Članak 24.

U članku 86. stavku 1. iza riječi: »u zemlji i inozemstvu« dodaju se riječi: »te učenike srednjih škola«.

Članak 25.

U članku 89. stavku 2. riječi: »i protuzračnoj obrani« brišu se.

Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:

»(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, čin za vojne specijaliste glazbene struke može biti do čina pukovnika/kapetana fregate.«.

Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 5.

Članak 26.

U članku 91. stavku 1. iza podstavka 7. briše se točka te se dodaje podstavak 8. koji glasi:

» – ako u zadnje dvije godine niti jednom nije ocijenjena službenom ocjenom »zadovoljava.«.

Stavak 3. mijenja se i glasi:

»(3) Djelatne vojne osobe koje nisu ocijenjene u skladu s odredbama ovoga Zakona ne ispunjavaju uvjete za promicanje.«.

Članak 27.

U članku 94. ispred riječi: »Čin« dodaje se oznaka stavka: »(1)«.

Iza stavka 1. dodaju se stavci 2. i 3. koji glase:

»(2) Čin skupnika može se dodijeliti pričuvnim vojnicima/mornarima koji su završili prvu razinu slijedno-rastuće izobrazbe za dočasnike i koji nemaju zapreke iz članka 35. ovoga Zakona.

(3) Čin skupnika može se dodijeliti i pričuvnim vojnicima/mornarima koji nisu završili prvu razinu slijedno-rastuće izobrazbe za dočasnike i koji nemaju zapreke iz članka 35. ovoga Zakona, a koji su u službi kao djelatni vojnici proveli najmanje pet godina i za to vrijeme bili ocijenjeni najmanje ocjenom »dobar«.«.

Članak 28.

U članku 95. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

»(3) Iznimno od godina provedenih u činu iz stavka 1. ovoga članka, djelatnoj vojnoj osobi protiv koje se vodio kazneni postupak i koja je pravomoćno oslobođena optužbe, za vrijeme za koje nije mogla biti promaknuta u viši čin propisano vrijeme u višem činu potrebno za promicanje skraćuje se za jednu godinu za svaku godinu trajanja kaznenog postupka pri čemu u viši čin može biti promaknuta jedanput u kalendarskoj godini.«.

Dosadašnji stavci 3. i 4. postaju stavci 4. i 5.

Članak 29.

U članku 96. stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kandidatima za časnika sa zvanjem doktora medicine nakon završetka prve razine slijedno-rastuće časničke izobrazbe dodjeljuje se čin natporučnika/poručnika fregate, a kandidatima za časnika – doktorima medicine specijalistima grane medicine dodjeljuje se čin bojnika/kapetana korvete.«.

Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

»(3) Čin pričuvnog poručnika može se dodijeliti pričuvnim vojnicima/mornarima i pričuvnim dočasnicima koji su završili prvu razinu slijedno-rastuće izobrazbe časnika i koji nemaju zapreke iz članka 35. ovoga Zakona.«.

Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 4.

Članak 30.

U članku 97. stavku 1. podstavak 2. mijenja se i glasi:

» – natporučnik, odnosno poručnik fregate može biti promaknut u čin satnika, odnosno poručnika bojnog broda ako ima završenu slijedno-rastuću časničku izobrazbu druge razine i u činu natporučnika odnosno poručnika fregate provede četiri godine i ako ima završen najmanje diplomski sveučilišni studij, integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij, odnosno kada u činu natporučnika odnosno poručnika fregate provede pet godina i ako ima završen preddiplomski sveučilišni studij ili stručni studij«.

Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:

»(2) Iznimno od godina provedenih u činu iz stavka 1. ovoga članka, djelatnoj vojnoj osobi protiv koje se vodio kazneni postupak i koja je pravomoćno oslobođena optužbe, za vrijeme za koje nije mogla biti promaknuta u viši čin, propisano vrijeme u višem činu potrebno za promicanje skraćuje se za jednu godinu za svaku godinu trajanja kaznenog postupka pri čemu u viši čin može biti promaknuta jedanput u kalendarskoj godini.«.

Dosadašnji stavak 2. postaje stavak 3.

Članak 31.

U članku 101. stavak 1. mijenja se i glasi:

»Vojna osoba može biti izvanredno promaknuta u neposredno viši čin bez obzira na uvjete propisane ovim Zakonom ako je obavljanjem službe stekla posebne zasluge za Oružane snage.«.

Stavak 2. briše se.

Članak 32.

Članak 101.a mijenja se i glasi:

»(1) Djelatnim i pričuvnim dočasnicima i časnicima primljenim u vojnog specijalista prevodi se po sili zakona osobni čin u čin vojnog specijalista iste razine, pod uvjetom da njihov osobni čin nije viši od čina propisanoga ovim Zakonom za vojne specijaliste.

(2) Vojnom specijalistu iz stavka 1. ovoga članka vrijeme provedeno u činu djelatnog dočasnika i časnika računa se u vrijeme za promaknuće u viši čin vojnog specijalista.«.

Članak 33.

U članku 108. stavak 3. briše se.

Dosadašnji stavci 4. i 5. postaju stavci 3. i 4.

U dosadašnjem stavku 6., koji postaje stavak 5., briše se točka i dodaju se riječi: »odnosno po ovlasti prvoocjenjivača njegov zamjenik te je u tom slučaju drugoocjenjivač osoba koja je prenijela tu ovlast.«.

Dosadašnji stavak 7. postaje stavak 6.

Članak 34.

U članku 109. stavak 2. briše se.

Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 2.

Članak 35.

U članku 116. stavku 2. riječi: »zapovjednika bojne« zamjenjuju se riječima: »zapovjednika satnije«.

Članak 36.

Članak 117. mijenja se i glasi:

»(1) Vojne osobe, službenici i namještenici Oružanih snaga i Ministarstva obrane mogu uz prethodno odobrenje Predsjednika Republike ili tijela koje on ovlasti primati vojne medalje stranih država i međunarodnih organizacija.

(2) Prethodno odobrenje iz stavka 1. ovoga članka nije potrebno za primanje medalja međunarodnih organizacija čiji je član Republika Hrvatska.«.

Članak 37.

U članku 123. iza stavka 6. dodaje se stavak 7. koji glasi:

»(7) Pravilnikom iz stavka 6. ovoga članka uredit će se i način utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za vojnu službu za osobe s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, a za koje postoji potreba i interes za zadržavanje u službi.«.

Članak 38.

U članku 128. stavku 2. riječ: »dvije« zamjenjuje se riječju: »tri«.

Članak 39.

Iza članka 131. dodaju se članci 131.a, 131.b, 131.c, 131.d, 131.e, 131.f, 131.g, 131.h, 131.i, 131.j, 131.k, 131.l, 131.m i 131.n i naslovi iznad njih koji glase:

»2.a PRAVA PO OSNOVI STRADAVANJA VOJNE OSOBE

Članak 131.a

(1) Vojnoj osobi koja je bez svoje krivnje teško ranjena ili teško ozlijeđena u obavljanju službene zadaće u Oružanim snagama i koja je nepokretna, slabo pokretna ili joj se ne preporučuje kretanje, Ministarstvo obrane će uz njezinu suglasnost osigurati administrativnu i psihosocijalnu potporu pri rješavanju pitanja i ostvarivanju prava vezanih uz njezino stanje.

(2) Potporu iz stavka 1. ovoga članka Ministarstvo obrane osigurat će najdulje 30 dana od dana prestanka odnosno otpusta iz službe.

(3) Nehaj se ne smatra krivnjom u smislu stavka 1. ovoga članka.

(4) Vrste i način pružanja potpore iz stavka 1. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar obrane.

Članak 131.b

(1) Vojna osoba kojoj je organizam oštećen za najmanje 20% zbog rane ili ozljede koju je bez svoje krivnje zadobila u obavljanju službene zadaće u Oružanim snagama, u skladu s odredbama ovoga Zakona i posebnih zakona ostvaruje:

– pravo na invalidsku mirovinu

– prava po osnovi oštećenja organizma

– pravo na stambeno zbrinjavanje.

(2) Način i postupak utvrđivanja okolnosti u kojoj je nastala rana ili ozljeda iz stavka 1. ovoga članka propisuje se pravilnikom iz članka 131.a stavka 4. ovoga Zakona.

Pravo na invalidsku mirovinu

Članak 131.c

(1) Vojna osoba iz članka 131.b ovoga Zakona kod koje zbog rane ili ozljede koju je bez svoje krivnje zadobila u obavljanju službene zadaće u Oružanim snagama nastane djelomični ili potpuni gubitak radne sposobnosti ima pravo na invalidsku mirovinu.

(2) Pravo na invalidsku mirovinu iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje se u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava iz mirovinskoga osiguranja djelatnih vojnih osoba ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.

(3) Pri izračunu mirovine iz stavka 1. ovoga članka polazni faktor je 1,85.

Prava po osnovi oštećenja organizma

Članak 131.d

(1) Prava koja se ostvaruju po osnovi oštećenja organizma su:

– pravo na osobnu invalidninu

– pravo na ortopedski doplatak

– pravo na doplatak za njegu i pomoć druge osobe

– pravo na medicinsku odnosno fizikalnu rehabilitaciju.

(2) Oštećenje organizma iz stavka 1. ovoga članka, u smislu ovoga Zakona, je oštećenje nastalo kao posljedica rane ili ozljede koju je vojna osoba bez svoje krivnje zadobila u obavljanju službene zadaće u Oružanim snagama.

(3) Radi ostvarivanja prava iz stavka 1. ovoga članka vojne osobe iz članka 131.b ovoga Zakona razvrstavaju se prema utvrđenom postotku oštećenja organizma u deset skupina:

– I. skupina – osoba s invaliditetom koja ima 100% oštećenje organizma kojoj je za redoviti život potrebna njega i pomoć druge osobe

– II. skupina – osoba s invaliditetom koja ima 100% oštećenje organizma

– III. skupina – osoba s invaliditetom koja ima 90% oštećenje organizma

– IV. skupina – osoba s invaliditetom koja ima 80% oštećenje organizma

– V. skupina – osoba s invaliditetom koja ima 70% oštećenje organizma

– VI. skupina – osoba s invaliditetom koja ima 60% oštećenje organizma

– VII. skupina – osoba s invaliditetom koja ima 50% oštećenje organizma

– VIII. skupina – osoba s invaliditetom koja ima 40% oštećenje organizma

– IX. skupina – osoba s invaliditetom koja ima 30% oštećenje organizma

– X. skupina – osoba s invaliditetom koja ima 20% oštećenje organizma.

Pravo na osobnu invalidninu

Članak 131.e

(1) Osobna invalidnina je pravo vojne osobe iz članka 131.b ovoga Zakona na osnovi oštećenja organizma i na temelju toga prava ostvaruju se ostala prava po osnovi oštećenja organizma iz ovoga Zakona.

(2) Osobna invalidnina iz stavka 1. ovoga članka određuje se prema skupini oštećenja organizma u koju je vojna osoba iz članka 131.b ovoga Zakona razvrstana i pripada joj u mjesečnom iznosu.

(3) Mjesečni iznos osobne invalidnine osobe s invaliditetom I. skupine određuje se u iznosu od 115% od utvrđene proračunske osnovice.

(4) Mjesečni iznos osobne invalidnine osobe s invaliditetom od II. do X. skupine određuje se u postotku od osobne invalidnine osobe s invaliditetom I. skupine, i to:

Skupina

Postotak

II.

73

III.

55

IV.

41

V.

29

VI.

18

VII.

12

VIII.

6

IX.

4

X.

3.

 

Pravo na ortopedski doplatak

Članak 131.f

(1) Pravo na ortopedski doplatak ima vojna osoba iz članka 131.b ovoga Zakona kojoj je oštećenje organizma izravna posljedica rane ili ozljede koje je uzrokovalo amputaciju ekstremiteta, teško oštećenje funkcije ekstremiteta, potpuni gubitak vida na oba oka ili potpuni gubitak sluha.

(2) Oštećenja organizma iz stavka 1. ovoga članka razvrstavaju se u četiri stupnja prema težini oštećenja u skladu s člankom 131.d stavkom 3. podstavcima 1., 2., 3. i 4. ovoga Zakona.

(3) Osnovica za određivanje ortopedskog doplatka je mjesečni iznos osobne invalidnine osobe s invaliditetom I. skupine.

(4) Ortopedski doplatak mjesečno iznosi:

– za I. stupanj 29% od osnovice

– za II. stupanj 22% od osnovice

– za III. stupanj 14% od osnovice

– za IV. stupanj 7% od osnovice.

(5) Vojnoj osobi iz članka 131.b ovoga Zakona s dva ili više oštećenja I. stupnja ortopedski doplatak iz stavka 4. podstavka 1. ovoga članka povećava se za 25% za svako sljedeće oštećenje.

Pravo na doplatak za njegu i pomoć druge osobe

Članak 131.g

(1) Vojna osoba iz članka 131.b ovoga Zakona ima mjesečno pravo na doplatak za njegu i pomoć druge osobe, i to:

– I. skupine oštećenja organizma u iznosu 100% od osnovice

– II., III. i IV. skupine oštećenja organizma u iznosu 60% od osnovice.

(2) Osnovica za određivanje doplatka za njegu i pomoć druge osobe iz stavka 1. ovoga članka je mjesečni iznos osobne invalidnine osobe s invaliditetom I. skupine.

Pravo na medicinsku odnosno fizikalnu rehabilitaciju

Članak 131.h

Vojna osoba iz članka 131.b ovoga Zakona ima pravo na bolničku medicinsku odnosno fizikalnu rehabilitaciju ako je takva rehabilitacija na temelju nalaza doktora specijalista prijeko potrebna u vezi s ranom ili ozljedom, a provodi se kod ozljeda lokomotornog sustava, amputacije udova, kraniocerebralnih ozljeda i ozljeda kralježnice.

Pravo na stambeno zbrinjavanje

Članak 131.i

(1) Način i postupak ostvarivanja prava na stambeno zbrinjavanje za vojnu osobu iz članka 131.b ovoga Zakona, kao i prilagodbu stambenoga prostora uređuje se pravilnikom iz članka 132. ovoga Zakona.

(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje i bračni ili izvanbračni drug ili djeca vojne osobe koja bez svoje krivnje pogine ili umre zbog rane ili ozljede koju je zadobila u obavljanju službene zadaće u Oružanim snagama.

Pravo na obiteljsku mirovinu

Članak 131.j

(1) Članovi obitelji vojne osobe koja bez svoje krivnje pogine ili umre zbog rane ili ozljede koju je zadobila u obavljanju službene zadaće u Oružanim snagama ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu.

(2) Pravo na obiteljsku mirovinu iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje se u skladu sa zakonom kojim se uređuje mirovinsko osiguranje ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.

(3) Članovi obitelji vojne osobe iz stavka 1. ovoga članka su bračni ili izvanbračni drug i djeca te roditelji ako osoba nije imala bračnog ili izvanbračnog druga i djece.

(4) Bračni ili izvanbračni drug vojne osobe iz stavka 1. ovoga članka stječe pravo na obiteljsku mirovinu kada navrši 40 godina života.

(5) Roditelji vojne osobe iz stavka 1. ovoga članka stječu pravo na obiteljsku mirovinu kada navrše 50 godina života.

(6) Osobe iz stavaka 4. i 5. ovoga članka pravo na obiteljsku mirovinu stječu bez obzira na godine života ako kod njih nastane potpuni gubitak radne sposobnosti prije ispunjenja uvjeta iz stavaka 4. i 5. ovoga članka.

(7) Pri izračunu mirovine iz stavka 1. ovoga članka polazni faktor je 1,90.

(8) Način i postupak utvrđivanja okolnosti pogibije odnosno smrti vojne osobe iz stavka 1. ovoga članka propisuje se pravilnikom iz članka 131.a stavka 4. ovoga Zakona.

Članak 131.k

Vojna osoba iz članka 131.b ovoga Zakona ima pravo na osnovno i dopunsko zdravstveno osiguranje ako ga ne ostvaruje po drugoj osnovi.

Članak 131.l

Na vojne osobe iz članka 131.b ovoga Zakona i članove obitelji vojnih osoba koje su poginule ili zadobile ranu ili ozljedu u obavljanju službenih zadaća u Oružanim snagama na poslovima protuminskoga djelovanja primjenjuju se prava propisana zakonom kojim se uređuje protuminsko djelovanje kada je to za njih povoljnije.

Članak 131.m

Na ostala pitanja u vezi s postupkom za ostvarivanje statusa, statusom i pravima vojnih osoba iz članka 131.b ovoga Zakona i članova obitelji vojnih osoba koje su poginule ili zadobile ranu ili ozljedu u obavljanju službenih zadaća u Oružanim snagama koja nisu propisana ovim Zakonom primjenjuju se odredbe zakona kojima se uređuje mirovinsko osiguranje i zaštita ratnih i mirnodopskih vojnih invalida odnosno pravo koje je za njih povoljnije.

Članak 131.n

Sredstva za ostvarivanje prava iz članaka 131.a, 131.b, 131.c, 131.d, 131.e, 131.f, 131.g, 131.h, 131.i, 131.j, 131.k 131.l i 131.m ovoga Zakona osiguravaju se u državnom proračunu Republike Hrvatske na razdjelu Ministarstva obrane.«.

Članak 40.

Članak 133. mijenja se i glasi:

»(1) Naknada za stanovanje ostvaruje se kao nadoknada povećanih troškova života zbog najma stambenog prostora djelatnim vojnim osobama imenovanim ili raspoređenim u mjesto službe koje je udaljeno najmanje 50 km od mjesta njihova prebivališta, ili ako je prebivalište ili mjesto službe na otoku bez obzira na udaljenost te ako nemaju riješeno stambeno pitanje i nisu smještene u vojnim lokacijama.

(2) Djelatna vojna osoba kojoj je prebivalište na otoku ili mu je mjesto službe na otoku ne ostvaruje pravo na naknadu za stanovanje ako mu je poslodavac osigurao prijevoz na otok i za povratak s otoka.

(3) Pravo iz stavka 1. ovoga članka priznaje se na temelju prijavljenoga boravišta u mjestu službe.

(4) Smatra se da djelatna vojna osoba ima riješeno stambeno pitanje ako ona ili član njezine obitelji (supružnik, maloljetno dijete ili dijete na redovitom školovanju, s kojim živi u obiteljskom kućanstvu) u mjestu službe ili u mjestu udaljenom do 50 km od mjesta službe ima u vlasništvu stan ili obiteljsku kuću.

(5) Dočasnici i časnici te generali/admirali smješteni u vojnim lokacijama ostvaruju pravo na 50% najniže naknade za stanovanje.

(6) Pod smještajem u vojnim lokacijama iz stavka 4. ovoga članka smatra se smještaj dočasnika i časnika te generala/admirala koji neprekidno traje najmanje 30 dana.

(7) Pod vojnim lokacijama, u smislu odredbi ovoga članka, ne smatraju se službeni stanovi te osobe smještene u službenim stanovima ne ostvaruju pravo na naknadu za stanovanje.

(8) Djelatni vojnici/mornari kojima nije osiguran smještaj u vojnim lokacijama imaju pravo na naknadu za stanovanje, osim djelatnih vojnika/mornara iz članka 132. stavka 2. ovoga Zakona.

(9) Ako su bračni i izvanbračni supružnici imenovani ili raspoređeni u skladu sa stavkom 1. ovoga članka i žive u zajedničkom kućanstvu, svaki od njih ostvaruje pravo na 50% pripadajuće naknade za stanovanje, osim ako se ne dogovore da jedan od njih ostvaruje puni iznos naknade za stanovanje te u tom slučaju drugi supružnik ne ostvaruje pravo na troškove prijevoza za dolazak na posao i odlazak s posla te korištenje organiziranoga ili ugovorenog međumjesnog prijevoza.

(10) Organizirani ili ugovoreni međumjesni prijevoz od mjesta prebivališta do mjesta službe isključuje pravo na naknadu za stanovanje, ako je to povoljnije za poslodavca.

(11) Iznimno od stavka 10. ovoga članka, djelatne vojne osobe koje su raspoređene ili imenovane u mjesto službe u kojem nema mogućnosti najma stana ili kuće, ostvaruju pravo na naknadu za stanovanje prema mjestu službe i pravo na korištenje organiziranoga ili ugovorenog prijevoza od mjesta službe do najbližeg mjesta gdje postoji mogućnost najma stana ili kuće, ili naknadu troškova prijevoza sukladno propisima kojima se reguliraju troškovi prijevoza ako organizirani ili ugovoreni prijevoz ne postoji.

(12) Pravo iz stavka 11. ovoga članka ostvaruje se na temelju potvrde o prijavljenom boravištu u najbližem mjestu.

(13) Promjena mjesta prebivališta djelatne vojne osobe koje je udaljeno najmanje 50 km od mjesta službe, ili ako je prebivalište ili mjesto službe na otoku bez obzira na udaljenost, nije od utjecaja na priznavanje prava na naknadu za stanovanje za vrijeme rasporeda u istom mjestu službe.

(14) Način utvrđivanja prava na naknadu za stanovanje propisuje se pravilnikom iz članka 132. stavka 4. ovoga Zakona.

(15) Pravo na naknadu za stanovanje iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje se umjesto naknade troškova zbog odvojenog života od obitelji te se ne smatra oporezivim primitkom po osnovi nesamostalnog rada u skladu s propisima o porezu na dohodak.

(16) Visinu naknade za stanovanje iz stavka 1. ovoga članka i popis mjesta službe iz stavka 7. ovoga članka odlukom propisuje ministar obrane.«.

Članak 41.

Iza članka 133. dodaje se članak 133. a koji glasi:

»Članak 133.a

(1) Supružnik djelatne vojne osobe imenovane ili raspoređene po potrebi službe u mjesto službe koje je najmanje 50 km udaljeno od mjesta njihova prebivališta, kojem prestane radni odnos zbog preseljenja u mjesto službe djelatne vojne osobe, a u tom mjestu nema mogućnosti zaposliti se na odgovarajućem radnom mjestu, ima pravo na produženo osiguranje u trajanju do dvije godine od dana prestanka radnog odnosa na teret državnog proračuna Republike Hrvatske.

(2) Odgovarajuće mjesto u smislu stavka 1. ovoga članka smatra se radno mjesto iste vrste i razine obrazovanja koje je supružnik imao prije prestanka radnog odnosa.

(3) Pravo iz stavka 1. ovog članka supružnik djelatne vojne osobe ostvaruje na temelju prijavljenog boravišta u mjestu službe djelatne vojne osobe.

(4) Pravo na produženo osiguranje supružniku prestaje i prije isteka roka iz stavka 1. ovoga članka kada se zaposli, ostvari pravo na mirovinu, odbije zaposlenje na odgovarajućem radnom mjestu, odjavi boravište u mjestu službe djelatne vojne osobe ili bude osuđen na kaznu zatvora.«.

Članak 42.

Članak 137. mijenja se i glasi:

»(1) Osnovna plaća djelatne vojne osobe je umnožak koeficijenta osobnog čina i osnovice za obračun plaće, uvećan za 0,5% za svaku godinu navršenog radnog staža.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, osnovnu plaću djelatne vojne osobe raspoređene na ustrojbeno mjesto višega čina od osobnoga čina čini aritmetička sredina osnovne plaće utvrđene za osobni čin i osnovne plaće čina ustrojbenog mjesta na koje je djelatna vojna osoba raspoređena.

(3) Ako je u slučaju rasporeda iz stavka 2. ovoga članka čin ustrojbenog mjesta određen u rasponu od dva ili više činova i pri čemu su svi činovi u rasponu viši od osobnoga čina, osnovna plaća čina ustrojbenog mjesta određuje se prema najnižem činu u rasponu.

(4) Ako je u slučaju rasporeda iz stavka 2. ovoga članka čin ustrojbenog mjesta određen u rasponu od dva ili više činova i pri čemu je osobni čin po razini jednak jednom od činova u rasponu, osnovna plaća čina ustrojbenog mjesta određuje se prema činu koji je po razini jednak osobnom činu.

(5) Vojnom specijalistu koji sustavom promaknuća, u skladu s odredbama ovoga Zakona, dostigne ustrojbeni čin radnog mjesta na koji je raspoređen ili dostigne maksimalni čin za vojnog specijalista propisan odredbama ovoga Zakona svakih idućih pet godina provedenih na dužnosti vojnog specijalista uvećava se vrijednost koeficijenta osobnog čina.

(6) Osnovica za obračun plaće djelatne vojne osobe jednaka je osnovici za obračun plaće državnih službenika i namještenika.

(7) Iznimno od odredbi ovoga članka, na pojedina ustrojbena mjesta u Hrvatskom vojnom učilištu koja su određena u skladu s nazivima radnih mjesta u javnim službama pri obračunu plaće primjenjuju se koeficijenti složenosti poslova utvrđeni za javne službe.

(8) Vrijednost koeficijenta osobnog čina djelatnih vojnih osoba i iznos uvećanja koeficijenta osobnog čina za vojne specijaliste iz stavka 5. ovoga članka uredbom propisuje Vlada Republike Hrvatske.«.

Članak 43.

U članku 138. stavku 2. riječ: »sveučilišni« zamjenjuje se riječi: »specijalistički« te se iza riječi: »sveučilišnoga specijalista« dodaju riječi: »odnosno sveučilišnog magistra«.

Članak 44.

U članku 139.a ispred riječi: »Ministar« stavlja se oznaka stavka: »(1)«.

Iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:

»(2) Službeniku raspoređenom na radno mjesto iz područja znanstvene djelatnosti i visokog obrazovanja priznaje se pravo na plaću čina ustrojbenog mjesta djelatne vojne osobe, uvećanje osnovice za obračun plaće iz članka 138. stavka 1. ovoga Zakona i dodatak djelatne vojne osobe izabrane u zvanje.«.

Članak 45.

U članku 144. stavku 1. iza riječi: »za nju povoljnije« dodaju se riječi: »od plaće u tijelu u koje je upućena«.

Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

»(3) Djelatna vojna osoba raspoređena u međunarodnu organizaciju sa sjedištem u Republici Hrvatskoj zadržava plaću dužnosti s koje je upućena i ostvaruje dodatke u skladu s posebnim propisima tijela u koje je upućena.«.

Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 4.

Članak 46.

U članku 147. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

»(3) Djelatni vojnik/mornar raspoređen izvan mjesta svojega prebivališta ima pravo na naknadu u visini troškova najjeftinijeg prijevoza za dva putovanja mjesečno iz mjesta službe u mjesto prebivališta, osim kada koristi organizirani ili ugovoreni prijevoz ili ostvaruje pravo na naknadu za stanovanje.«.

Dosadašnji stavci 3. i 4. postaju stavci 4. i 5.

Članak 47.

U članku 149. stavku 2. riječi: »za korisnike državnog proračuna Republike Hrvatske u skladu s odlukom Vlade Republike Hrvatske« zamjenjuju se riječima: »za državne službenike i namještenike«.

Članak 48.

U članku 150. stavak 2. briše se.

Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 2.

Dosadašnji stavak 4., koji postaje stavak 3., mijenja se i glasi:

»(3) Način organiziranja prehrane, vrste obroka, pravo na besplatnu ili subvencioniranu prehranu i druga pitanja u vezi s prehranom pravilnikom propisuje ministar obrane na prijedlog načelnika Glavnog stožera.«.

Članak 49.

U članku 159. stavku 1. podstavku 1. riječi: »pet radnih dana« zamjenjuju se riječima: »sedam radnih dana«.

U postavku 2. riječi: »pet radnih dana« zamjenjuju se riječima: »sedam radnih dana«.

U postavku 9. riječi: »četiri radna dana« zamjenjuju se riječima: »pet radnih dana«.

Članak 50.

Iza članka 159. dodaje se članak 159.a koji glasi:

»Članak 159.a

Djelatna vojna osoba za vrijeme stručnog osposobljavanja i usavršavanja uz rad ima pravo na plaćeni dopust u sljedećim slučajevima:

– za svaki ispit po predmetu dva radna dana

– za završni rad tri radna dana.«.

Članak 51.

U članku 162. stavak 3. mijenja se i glasi:

»(3) Prava iz stavaka 1. i 2. ovoga članka osobe iz stavka 1. ovoga članka ostvaruju i za vrijeme provedeno na liječenju zbog rane ili ozljede zadobivene u provedbi misije bez svoje krivnje ili u zarobljeništvu, a najdulje do isteka roka na koji su upućene u operaciju potpore miru, operaciju odgovora na krize, humanitarnu operaciju i drugu aktivnost u inozemstvu.«.

Članak 52.

U članku 169. stavku 4. riječi: »Osobe iz stavka 1. ovoga članka« zamjenjuju se riječima: »Osobe iz stavaka 1. i 2. ovoga članka«.

Članak 53.

U članku 175. stavku 3. točki 39. iza riječi: »zdravstvene sposobnosti« dodaju se riječi: »i cijepljenju u skladu s kriterijima koje propiše nadležno tijelo, kao i odbijanje poduzimanja drugih radnji potrebnih za provedbu ocjenjivanja spremnosti snaga za upućivanje u operacije potpore miru, operacije odgovora na krize, humanitarne operacije i druge aktivnosti u inozemstvu«.

Iza točke 43. dodaje se nova točka 44. koja glasi:

»44. lažno prijavljivanje stegovnih pogrešaka i prijestupa ili podmetanje tragova koji upućuju na to da je određena osoba počinila stegovnu pogrešku ili prijestup«.

Dosadašnja točka 44. postaje točka 45.

Članak 54.

U članku 198. stavak 1. mijenja se i glasi:

»(1) Visina naknade štete utvrđuje se prema vrijednosti uništene, oštećene ili nestale imovine u vrijeme nastanka štete.«.

Članak 55.

Članak 205. mijenja se i glasi:

»(1) Djelatnoj vojnoj osobi služba prestaje po sili zakona:

1. smrću, proglašenjem nestale osobe umrlom, odnosno utvrđenjem činjenice smrti

2. danom prestanka hrvatskog državljanstva

3. kada neopravdano izostane s posla pet radnih dana uzastopce, s danom napuštanja službe

4. kada izostane s posla dulje od 30 dana i vodi se u Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba, s prvim danom izostanka, osim u slučaju iz članka 74. stavka 1. ovoga Zakona

5. kada ostvari uvjete za starosnu mirovinu u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, najkasnije s posljednjim danom kalendarske godine u kojem je ostvarila te uvjete

6. na temelju rješenja o prestanku službe zbog utvrđene nesposobnosti za djelatnu vojnu službu, danom utvrđenim rješenjem

7. na temelju odluke Predsjednika Republike o prestanku službe u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, danom utvrđenim odlukom

8. na temelju rješenja ministra obrane o prestanku službe s pravom na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad uzrokovane ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću, ako joj je u odgovarajućem postupku utvrđena nemogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja, u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, danom utvrđenim rješenjem

9. na temelju rješenja ministra obrane o prestanku službe zbog potreba službe u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, s posljednjim danom kalendarske godine u kojoj:

– general/admiral, časnik odnosno dočasnik ima navršenih 60 godina života

– brigadir/kapetan bojnog broda ima navršenih 58 godina života i 40 godina mirovinskog staža

– pukovnik/kapetan fregate ima navršenih 57 godina života i 40 godina mirovinskog staža

– bojnik/kapetan korvete ima navršenih 56 godina života i 40 godina mirovinskog staža

– satnik/poručnik bojnog broda, natporučnik/poručnik fregate i poručnik/poručnik korvete ima navršene 54 godine života i 40 godina mirovinskog staža

– časnički namjesnik ima navršenih 56 godina života i 40 godina mirovinskog staža

– stožerni narednik ima navršenih 55 godina života i 40 godina mirovinskog staža

– nadnarednik ima navršene 54 godine života i 40 godina mirovinskog staža

– narednik, desetnik i skupnik ima navršene 53 godine života i 40 godina mirovinskog staža

10. kada vojnik/mornar primljen u službu na temelju ugovora o vojničkoj službi na neodređeno vrijeme navrši 45 godina života, najkasnije s posljednjim danom kalendarske godine u kojoj navršava te godine života, ako ne ispunjava uvjete za prestanak službe zbog razloga navedenih u točki 8. ovoga stavka

11. na temelju rješenja o potpunom ili djelomičnom gubitku radne sposobnosti, danom utvrđenim rješenjem

12. ako je ocijenjena službenom ocjenom »ne zadovoljava«, danom izvršnosti rješenja

13. ako joj je izrečena stegovna kazna prestanka službe, danom izvršnosti rješenja vojnostegovnog suda o izricanju kazne

14. kada je osuđena na kaznu zatvora u trajanju duljem od šest mjeseci, danom saznanja za pravomoćnu presudu

15. kada se sazna da u vrijeme prijma u službu nije ispunjavala uvjete za prijam, danom saznanja

16. kada se sazna da je u vrijeme prijma u službu postojala zapreka za prijam propisana člankom 35. stavkom 1. podstavkom 2. ovoga Zakona, danom saznanja

17. kada je tijekom službe osuđena na kaznu zatvora za kazneno djelo koje je zapreka za prijam, danom saznanja

18. istekom roka raspolaganja iz članka 64. stavka 1. podstavaka 1. i 2. ovoga Zakona, prvog dana nakon isteka roka raspolaganja

19. istekom roka raspolaganja iz članka 64. stavka 1. podstavaka 1., 2. i 3. na temelju rješenja ministra obrane o prestanku službe zbog potreba službe u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, prvog dana nakon isteka roka raspolaganja

20. kada se tijekom službe utvrdi da osoba ne zadovoljava sigurnosne kriterije, danom utvrđenja

21. kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskoga staža.

(2) Iznimno od stavka 1. točaka 5. i 9. ovoga članka, djelatnoj vojnoj osobi sa zvanjem doktora medicine, koja posjeduje odobrenje za samostalni rad i raspoređena je na ustrojbenom mjestu zdravstvene službe djelatna vojna služba prestaje s posljednjim danom kalendarske godine u kojoj navršava 65 godina života.

(3) Iznimno od stavka 1. točaka 5. i 9. ovoga članka, vojnom specijalistu djelatna vojna služba prestaje s posljednjim danom kalendarske godine u kojoj navršava 62 godine života.

(4) Iznimno od stavka 1. točke 9. i stavaka 2. i 3. ovoga članka, djelatnoj vojnoj osobi služba može prestati na temelju rješenja ministra obrane o prestanku službe zbog potreba službe u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba i prije ispunjenja uvjeta iz stavka 1. točke 9. i stavaka 2. i 3. ovoga članka, danom utvrđenim rješenjem.

(5) Iznimno od stavka 1. točke 9. ovoga članka, djelatnu vojnu osobu zbog posebno opravdanih razloga ministar obrane može zadržati u službi do dvije godine iako su ispunjeni uvjeti iz stavka 1. točke 9. ovoga članka.

(6) Djelatnoj vojnoj osobi iz stavka 1. točaka 6., 8., 9. i 19. i stavka 4. ovoga članka ne može prestati služba ako je protiv nje pokrenut ili se vodi stegovni postupak do okončanja stegovnog postupka koji se u tom slučaju mora provesti po hitnom postupku i okončati najkasnije u roku od 45 dana od dana pokretanja stegovnog postupka.«.

Članak 56.

U članku 210. stavku 2. iza riječi: »na osobni zahtjev« dodaju se riječi: »i otkazom«.

Članak 57.

Članak 225. briše se.

Članak 58.

U Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 30/18.) članak 87. briše se.

Članak 59.

U Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 30/18.) u članku 88. stavku 1. oznaka stavka: »(1)« briše se.

Stavak 2. briše se.

Članak 60.

U cijelom tekstu Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 73/13., 75/15., 50/16. i 30/18.) riječ: »bolovanje« u određenom padežu zamjenjuje se riječima: »privremena nesposobnost za rad« u odgovarajućem padežu.

PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 61.

(1) Dočasnici i časnici koji su stariji od godina života propisanih Zakonom o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 73/13., 75/15., 50/16. i 30/18.) potrebnih za upućivanje na drugu, treću i četvrtu razinu slijedno-rastuće vojne izobrazbe mogu biti upućeni na tu izobrazbu neovisno o godinama života, a najkasnije do 31. prosinca 2021.

(2) Na izobrazbu iz stavka 1. ovoga članka neće se upućivati dočasnici i časnici koji su zbog osobnih razloga odbijali školovanje više od dva puta, a u međuvremenu su postali stariji od godina života propisanih za upućivanje na školovanje.

Članak 62.

Djelatne vojne osobe, doktori medicine specijalisti grane medicine, zatečeni u nižem osobnom činu od čina bojnika koji imaju završenu drugu razinu slijedno-rastuće časničke izobrazbe na dan stupanja na snagu ovoga Zakona prevode se po sili zakona u čin bojnika.

Članak 63.

(1) Vojni specijalisti zatečeni u službi na dan stupanja na snagu ovoga Zakona prevode se u dočasnike i časnike osobnog čina iste razine, u slučaju promjene kategorije ustrojbenog mjesta vojnog specijalista u djelatnog dočasnika ili časnika, po sili zakona na dan 31. prosinca 2020.

(2) Vojnim specijalistima iz stavka 1. ovoga članka vrijeme provedeno u činu vojnog specijalista računa se u vrijeme za promaknuće u viši čin dočasnika ili časnika.

Članak 64.

(1) U skladu s člankom 39. ovoga Zakona, vojna osoba odnosno članovi obitelji vojne osobe ostvaruju prava koja proizlaze iz stradavanja, a koja su se dogodila počevši od 1. srpnja 2019.

(2) Za osobe koje su po osnovi stradavanja iz stavka 1. ovoga članka ostvarile prava po odredbama zakona kojima se uređuju prava iz mirovinskoga osiguranja i prava ratnih vojnih invalida i mirnodopskih vojnih invalida, po službenoj dužnosti prevest će im se prava u skladu s člankom 39. ovoga Zakona u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

(3) Postupci po osnovi stradavanja iz stavka 1. ovoga članka pokrenuti u skladu s drugim zakonima koji su u tijeku na dan stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se prema odredbama ovoga Zakona.

Članak 65.

(1) Djelatna vojna osoba zatečena u službi na dan stupanja na snagu ovoga Zakona koja nije raspoređena na dužnost na kojoj se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem, a koja će do 31. prosinca 2022. navršiti godine života iz članka 55. ovoga Zakona i pri tome imati više od 12, a manje od 15 godina mirovinskog staža na dužnostima odnosno na poslovima na kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem ispunjava uvjete za prestanak službe zbog potreba službe u skladu s odredbama zakona kojima se uređuje služba u Oružanim snagama Republike Hrvatske i prava iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka izdvajaju se u skladu s godišnjim planom izdvajanja osoblja.

Članak 66.

(1) Djelatnim vojnicima/mornarima zatečenim u službi na neodređeno vrijeme na dan stupanja na snagu ovoga Zakona, a koji su u službu na neodređeno vrijeme primljeni do stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 30/18.) služba prestaje na temelju rješenja ministra obrane o prestanku službe u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, u skladu s godišnjim planom izdvajanja osoblja.

(2) Djelatnim časnicima zatečenim u službi na dan stupanja na snagu ovoga Zakona koji imaju srednju stručnu spremu služba prestaje na temelju rješenja ministra obrane o prestanku službe u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, u skladu s godišnjim planom izdvajanja osoblja.

Članak 67.

Pričuvnicima koji su do dana stupanja na snagu ovoga Zakona završili odgovarajuću slijedno-rastuću vojnu izobrazbu i nemaju zapreke iz članka 35. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 73/13., 75/15., 50/16. i 30/18.) može se dodijeliti odgovarajući pričuvni čin.

Članak 68.

Djelatne vojne osobe kojima je utvrđeno pravo na naknadu za stanovanje u skladu s odredbama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 73/13., 75/15., 50/16. i 30/18.) nastavljaju koristiti pravo na naknadu za stanovanje do donošenja pojedinačne odluke o ostvarivanju prava na naknadu za stanovanje u skladu s odredbama ovoga Zakona.

Članak 69.

(1) Provedbeni propisi iz članaka 2., 6., 39., 40., 42. i 48. ovoga Zakona donijet će se u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

(2) Provedbeni propisi iz Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 73/13., 75/15., 50/16. i 30/18.) uskladit će se s odredbama ovoga Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Članak 70.

Ovaj Zakon stupa na snagu prvoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim članka 46. ovoga Zakona koji stupa na snagu 1. siječnja 2020.

Klasa: 022-03/19-01/221

Zagreb, 13. prosinca 2019.

HRVATSKI SABOR

Predsjednik
Hrvatskoga sabora
Gordan Jandroković, v. r.