MINISTARSTVO OBRANE
Na temelju članka 156. stavka 4. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 73/2013) donosim
I. TEMELJNE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom uređuju se uvjeti i način korištenja godišnjeg odmora djelatnih vojnih osoba.
(2) Izrazi u ovom Pravilniku koji imaju rodno značenje i bez obzira koriste li se u muškom ili ženskom rodu odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 2.
Djelatne vojne osobe stječu pravo na korištenje godišnjeg odmora u skladu s odredbama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske i odredbama ovoga Pravilnika.
II. UVJETI KORIŠTENJA GODIŠNJEG ODMORA
Članak 3.
(1) Djelatne vojne osobe imaju pravo na godišnji odmor za svaku kalendarsku godinu u trajanju od najmanje četiri tjedna.
(2) Osnovica za izračun godišnjeg odmora iznosi 18 radnih dana.
(3) Ukupno trajanje godišnjeg odmora ne može iznositi više od 30 radnih dana u kalendarskoj godini.
Članak 4.
(1) Pri utvrđivanju trajanja godišnjeg odmora ne računaju se subote, nedjelje, neradni dani i blagdani utvrđeni zakonom, kao ni vrijeme privremene nesposobnosti za rad koje je utvrdio ovlašteni liječnik.
(2) Djelatnoj vojnoj osobi za vrijeme godišnjeg odmora pripada naknada plaće kao da je radila u redovnom radnom vremenu.
(3) Redovnim radnim vremenom smatra se radno vrijeme određeno u skladu s odlukom kojom se određuje raspored radnog vremena.
Članak 5.
Djelatna vojna osoba koja se prvi put zaposli ili ima prekid dulji od osam dana između dva zaposlenja, pravo na godišnji odmor stječe nakon šest mjeseci neprekidne službe.
Članak 6.
(1) Djelatna vojna osoba ima pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora za svaki navršeni mjesec dana rada:
– ako u kalendarskoj godini u kojoj je primljena u službu nije stekla pravo na godišnji odmor jer nije proteklo šest mjeseci neprekidne službe
– ako joj služba prestaje prije nego navrši šest mjeseci neprekidne službe
– ako joj služba prestaje prije 1. srpnja u tekućoj godini.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka djelatna vojna osoba kojoj prestaje služba s pravom na mirovinu prije 1. srpnja tekuće godine ima pravo na godišnji odmor prema mjerilima utvrđenim člankom 7. ovoga Pravilnika.
Članak 7.
(1) Osnovica za izračun godišnjeg odmora od 18 radnih dana uvećava se prema sljedećim mjerilima:
1. Ovisno o uvjetima obavljanja službe:
– za rad na ustrojbenim mjestima s otežanim uvjetima rada tri dana
2. Ovisno o složenosti i značaju dužnosti:
– djelatnicima raspoređenima na ustrojbeno mjesto bojnika/ kapetana korvete i više četiri dana
– djelatnicima raspoređenima na ustrojbeno mjesto poručnika/poručnika korvete do ustrojbenog mjesta satnika/poručnika bojnog broda te na ustrojbeno mjesto časnika vojnog specijalista tri dana
– djelatnicima raspoređenima od ustrojbenog mjesta skupnika do ustrojbenog mjesta časničkog namjesnika te na ustrojbeno mjesto dočasnika vojnog specijalista dva dana
– djelatnicima raspoređenima na ustrojbeno mjesto vojnika/mornara jedan dan
3. Ovisno o duljini radnog staža:
– od dvije do pet godina radnog staža jedan dan
– od pet do 10 godina radnog staža dva dana
– od 10 do 20 godina radnog staža tri dana
– od 20 i više godina radnog staža četiri dana
4. Ovisno o životnoj dobi:
– do 30 godina starosti jedan dan
– od 30 do 40 godina dva dana
– od 40 do 50 godina tri dana
– više od 50 godina četiri dana
5. Ovisno o socijalnim uvjetima i zdravstvenom stanju:
– hrvatskom ratnom vojnom invalidu iz Domovinskog rata tri dana
– roditelju, posvojitelju ili skrbniku djeteta s invaliditetom, bez obzira na ostalu djecu dva dana
– roditelju, posvojitelju ili skrbniku za svako maloljetno dijete jedan dan
Invalidnost, broj djece i bolest dokazuje se dokumentima nadležnih tijela odnosno podacima iz službene evidencije.
6. Ovisno o ostvarenim rezultatima u službi:
– djelatnoj vojnoj osobi ocijenjenoj službenom ocjenom »osobito se ističe« jedan dan.
(2) Djelatnici koji su raspoređeni na dužnosti štetne po zdravlje u skladu s posebnim propisom i djelatnici iz stavka 1. točke 1. ovoga članka imaju za svaku kalendarsku godinu pravo na godišnji odmor u trajanju od 30 radnih dana, ako bi im po mjerilima iz stavka 1. ovoga članka ukupan broj dana godišnjeg odmora bio manji od 30 radnih dana.
III. NAČIN KORIŠTENJA GODIŠNJEG ODMORA
Članak 8.
(1) Vrijeme korištenja godišnjeg odmora utvrđuje se planom korištenja godišnjeg odmora.
(2) Plan korištenja godišnjeg odmora donosi zapovjednik odnosno čelnik ustrojstvene jedinice razine samostalne bojne ili njoj ravne i više razine.
(3) Plan korištenja godišnjeg odmora iz stavka 2. ovoga članka donosi se na početku kalendarske godine, a najkasnije do kraja ožujka tekuće godine.
(4) Plan korištenja godišnjeg odmora sadrži:
– ime i prezime djelatne vojne osobe
– ustrojbeno mjesto
– vrijeme korištenja godišnjeg odmora.
Članak 9.
(1) Zapovjednik odnosno čelnik ustrojstvene jedinice razine samostalne bojne ili njoj ravne i više razine na temelju plana korištenja godišnjeg odmora odlukom utvrđuje za svakog djelatnika trajanje godišnjeg odmora prema mjerilima utvrđenim člankom 7. ovoga Pravilnika.
(2) Odluka iz stavka 1. ovoga članka donosi se najkasnije 15 dana prije početka godišnjeg odmora.
(3) Eventualne pogreške i druge očite netočnosti u odluci o trajanju godišnjeg odmora, kao i nepravilnosti koje utječu na njezinu zakonitost ispravljaju se na način propisan odlukom kojom se propisuje sadržaj odluke o rasporedu i način ispravljanja pogrešaka u odluci.
Članak 10.
(1) Djelatna vojna osoba može godišnji odmor koristiti u više dijelova od kojih prvi dio od najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju mora koristiti tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, a preostali dio mora iskoristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, djelatna vojna osoba koja zbog privremene nesposobnosti za rad ili obavljanja službe u inozemstvu nije bila u mogućnosti iskoristiti godišnji odmor za prethodnu godinu u propisanom roku može navedeni godišnji odmor koristiti do 30. rujna tekuće godine.
(3) Godišnji odmor odnosno prvi dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen i to zbog rodiljnog i roditeljskog dopusta odnosno zbog vježbe ili drugog opravdanog razloga, djelatna vojna osoba ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.
Članak 11.
Djelatna vojna osoba ima pravo koristiti dva puta po jedan dan godišnjeg odmora prema svojem zahtjevu i u vrijeme koje sama odredi, ali je o tome dužna obavijestiti nadređenog zapovjednika ili čelnika ustrojstvene cjeline najmanje jedan dan prije korištenja godišnjeg odmora.
Članak 12.
(1) Djelatnoj vojnoj osobi može se prekinuti ili odgoditi korištenje godišnjeg odmora zbog izvanrednih potreba službe dok takvi razlozi traju.
(2) Odluku o prekidu ili odgodi godišnjeg odmora iz stavka 1. ovoga članka donosi osoba ovlaštena za donošenje odluke o korištenju godišnjeg odmora iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(3) Djelatnoj vojnoj osobi kojoj je prekinuto ili odgođeno korištenje godišnjeg odmora pripada pravo na naknadu stvarnih (putnih i drugih) troškova uzrokovanih prekidom ili odgodom korištenja godišnjeg odmora.
(4) Putnim troškovima iz stavka 3. ovoga članka smatraju se troškovi prijevoza koje je djelatna vojna osoba imala pri odlasku na godišnji odmor i povratku u mjesto službe.
(5) Drugim troškovima smatraju se ostali izdaci koji su nastali za djelatnu vojnu osobu zbog prekida odnosno odgode godišnjeg odmora što se dokazuje odgovarajućom dokumentacijom.
(6) O zahtjevu za naknadu troškova iz stavka 3. ovoga članka odlučuje ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane nadležna za upravljanje osobljem rješenjem, na temelju očitovanja osobe koja je donijela odluku o prekidu ili odgodi korištenja godišnjeg odmora i priložene dokumentacije kojom se dokazuju stvarni troškovi.
Članak 13.
(1) Zapovjednik odnosno čelnik ustrojstvene jedinice razine samostalne bojne ili njoj ravne i više razine dužan je omogućiti pravovremeno korištenje godišnjeg odmora djelatnim vojnim osobama koje su planirane za izdvajanje s pravom na mirovinu.
(2) Djelatnoj vojnoj osobi kojoj prestaje služba, a koja nije iskoristila godišnji odmor u cijelosti pripada pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.
(3) O zahtjevu za naknadu neiskorištenog godišnjeg odmora odlučuje ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane nadležna za upravljanje ljudskim resursima odlukom na temelju potvrde zapovjednika odnosno čelnika ustrojstvene jedinice razine samostalne bojne ili njoj ravne i više razine o broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.
(4) Naknada za neiskorišteni godišnji odmor isplaćuje se u visini plaće djelatne vojne osobe u mjesecu koji je prethodio mjesecu u kojem joj je prestala služba i to kao da je radila u redovnom radnom vremenu, a razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 14.
(1) Iznimno od članka 8. ovoga Pravilnika, Plan korištenja godišnjeg odmora za 2014. godinu donosi se u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
(2) Djelatne vojne osobe kojima je do dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika utvrđeno pravo na korištenje godišnjeg odmora za 2014. godinu prema uvjetima iz Pravilnika o uvjetima i načinu korištenja godišnjeg odmora djelatnih vojnih osoba, službenika i namještenika (»Narodne novine«, br. 140/2002 i 68/2011) koriste to pravo u skladu s aktima kojima je ono utvrđeno.
Članak 15.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima i načinu korištenja godišnjeg odmora djelatnih vojnih osoba, službenika i namještenika (»Narodne novine«, br. 140/2002 i 68/2011).
Članak 16.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 023-03/14-04/19
Urbroj: 512-01-14-2
Zagreb, 23. travnja 2014.
Ministar Ante Kotromanović, v. r.