MINISTARSTVO OBRANE
Na temelju članka 9. stavka 3. podstavka 5. i stavka 4. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine« broj 73/13), na prijedlog načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske, donosim
I. TEMELJNE ODREDBE
Članak 1.
Pravilnik o zvanjima i stručnim ispitima pomoraca u Hrvatskoj ratnoj mornarici (u daljnjem tekstu: Pravilnik) propisuje zvanja, stručnu spremu, ispitne programe, uvjete i načine stjecanja svjedodžbi o osposobljenosti pomoraca u Hrvatskoj ratnoj mornarici, uvjete koje moraju zadovoljiti članovi ispitnih povjerenstava te postupak i način izdavanja svjedodžbi o osposobljenosti pomoraca u Hrvatskoj ratnoj mornarici.
Članak 2.
Pojedini izrazi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeća značenja:
– pomorac je osoba raspoređena na neku od ustrojbenih dužnosti na brodu koja je položila ispit temeljne sigurnosti na brodu
– plovidbena straža označava brodsku službu u plovidbi koja je odgovorna za plovidbu broda, a obuhvaća stražu u službi palube, stroja i komunikacijsko-informacijsku službu
– časnik plovidbene straže je član posade broda Hrvatske ratne mornarice odgovoran za palubnu, strojarsku ili komunikacijsko-informacijsku službu koji je za tu stražu osposobljen u skladu s odredbama ovoga Pravilnika
– član plovidbene straže je član posade broda u službi palube, stroja i komunikacijsko-informacijske službe koji je za to zvanje osposobljen u skladu s odredbama ovoga Pravilnika
– vježbenik je pomorac koji se osposobljava za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti na brodu i za zvanja pomorca na brodovima Hrvatske ratne mornarice
– voditelj osposobljavanja je član brodske posade određen za nadzor i praćenje rada pomorca prigodom njegova osposobljavanja za obnašanje ustrojbene dužnosti na brodu i za zvanje pomorca
– dopunska osposobljenost znači osposobljenost za obnašanje posebnih dužnosti svladavanjem odgovarajućih programa propisanih ovim Pravilnikom
– plovidbena služba znači službu na brodu koja započinje stjecanjem statusa pomorca u smislu ovoga Pravilnika.
Članak 3.
Osposobljavanje pomoraca u Hrvatskoj ratnoj mornarici provodi se odgovarajućom izobrazbom i obukom te polaganjem ispita za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti i ispita za zvanja pomoraca u Hrvatskoj ratnoj mornarici.
II. ISPIT ZA SAMOSTALNO OBNAŠANJE USTROJBENE DUŽNOSTI
Članak 4.
(1) Radi obnašanja dužnosti i rukovanja povjerenim im oružjem, uređajima i sredstvima, pomorci su dužni završiti predviđenu izobrazbu i obuku te položiti ispit za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti.
(2) Ispit za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti sastoji se od:
– ispita temeljne sigurnosti na brodu
– ispita poznavanja broda i brodske organizacije
– stručnog ispita.
Članak 5.
(1) Računajući od dana prvog rasporeda na ustrojbenu dužnost na brodu, pomorci su dužni položiti ispit za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti:
– časnici u roku od šest mjeseci
– dočasnici u roku od četiri mjeseca
– mornari u roku od tri mjeseca.
(2) Ako pomorac ne položi ispit ili dio ispita za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti u propisanom roku, ima mogućnost još dva puta polagati ispit, uz pripremne rokove za svako polaganje do 30 dana.
(3) Ako pomorac ne položi ispit ili dio ispita za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti u rokovima iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, zapovjednik plovne postrojbe najviše razine, nakon primitka negativne ocjene, pokreće postupak razrješenja pomorca s ustrojbene dužnosti na brodu.
(4) U slučajevima kada pomorac zbog opravdanih razloga (razdoblje privremene nesposobnosti za rad koje je utvrdio ovlašteni liječnik i sl.) dulje razdoblje ne boravi na brodu, razdoblje njegove opravdane odsutnosti ne uračunava se u rokove iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
Članak 6.
(1) U slučaju rasporeda na novo ustrojbeno mjesto na brodu Hrvatske ratne mornarice, pomorac je dužan polagati ispit za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti ili dio ispita za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti, kojim će se provjeriti njegova osposobljenost za obnašanje nove ustrojbene dužnosti.
(2) Obvezu polaganja ispita ili dijela ispita iz stavka 1. ovoga članka određuje zapovjednik plovne postrojbe, razine odreda ili više, pisanom zapovijedi za svakog pomorca, a rok za polaganje ispita zajedno s rokom za ponavljanje ispita ili dijela ispita ne može biti dulji od roka propisanog člankom 5. ovoga Pravilnika.
Članak 7.
Svjedodžbe o osposobljenosti iz članka 4. ovoga Pravilnika izdaju se bez vremenskog ograničenja valjanosti.
1. TEMELJNA SIGURNOST NA BRODU
Članak 8.
(1) Prije početka osposobljavanja za obnašanje prve dužnosti na brodu djelatna vojna osoba mora svladati program i položiti ispit temeljne sigurnosti na brodu u skladu s programom iz Priloga B koji je sastavni dio ovoga Pravilnika, a koji obuhvaća:
– postupke u slučaju opasnosti
– osobno preživljavanje
– prvu pomoć
– protupožarnu zaštitu na brodu
– zaštitu od prodora vode
– osobnu sigurnost i društvenu odgovornost.
(2) Svladati program i položiti ispit iz stavka 1. ovoga članka nisu dužne djelatne vojne osobe koje su taj program svladale i ispit položile tijekom srednjoškolskog ili visokoškolskog obrazovanja.
2. POZNAVANJE BRODA I BRODSKE ORGANIZACIJE
Članak 9.
(1) U roku od 30 dana od prvog rasporeda na dužnost na brodu pomorac je dužan položiti ispit poznavanja broda i brodske organizacije koji obuhvaća:
– taktičko-tehnička obilježja broda
– raspored i namjenu brodskih prostorija
– temeljnu namjenu i razmještaj brodskih uređaja, sustava i postrojenja, s posebnim naglaskom na razmještaj i funkcioniranje sredstava, uređaja i sustava za gašenje požara i sprječavanje prodora vode
– organizacijsku strukturu brodske posade
– temeljne brodske rasporede i upute za rad na brodu
– organizaciju i obveze brodske službe.
(2) Nakon što polože ispit iz stavka 1. ovoga članka pomorac se smatra osposobljenim za obnašanje unutarnje službe na brodu.
Članak 10.
Programe izobrazbe i ispita poznavanja broda i brodske organizacije za svaku vrstu broda donijet će zapovjednik plovne postrojbe najviše razine u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
3. STRUČNI ISPITI
Članak 11.
(1) Kod prvog rasporeda na ustrojbenu dužnost na brodu pomorci su dužni položiti stručni ispit:
– časnici u roku od šest mjeseci
– dočasnici u roku od četiri mjeseca
– mornari u roku od tri mjeseca.
(2) Na stručnom ispitu provjerava se poznavanje i osposobljenost za uporabu i održavanje brodskih oružja, oružnih i drugih sustava, postrojenja i opreme za koje je pomorac zadužen.
Članak 12.
Programe za pripremu i polaganje stručnog ispita za svaku ustrojbenu dužnost na brodovima Hrvatske ratne mornarice donijet će zapovjednik Hrvatske ratne mornarice, na prijedlog zapovjednika plovnih postrojbi najviše razine, u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
III. ZVANJA POMORACA NA BRODOVIMA HRVATSKE RATNE MORNARICE
Članak 13.
Zvanja pomoraca u Hrvatskoj ratnoj mornarici dijele se u tri kategorije:
– zvanja pomoraca u službi palube
– zvanja pomoraca u službi stroja
– zvanja pomoraca u komunikacijsko-informacijskoj službi.
Članak 14.
Pomorci na brodovima Hrvatske ratne mornarice osposobljavaju se, polažu ispit i stječu svjedodžbe o osposobljenosti za obnašanje sljedećih brodskih djelatnosti:
– plovidba
– upravljanje brodskom organizacijom
– komunikacije i informacije
– brodsko strojarstvo
– elektronika
– elektrotehnika i automatika
– održavanje i popravci
– uporaba broda i brodskih sustava.
Članak 15.
(1) Služba palube obuhvaća djelatnosti koje se odnose na uporabu broda i brodskih sustava, plovidbu broda, upravljanje brodskom organizacijom u plovidbi te održavanje i popravke.
(2) Služba stroja obuhvaća djelatnosti koje se odnose na brodsko strojarstvo, elektroniku, elektrotehniku i automatiku, održavanje i popravke te upravljanje brodskom organizacijom u plovidbi.
(3) Komunikacijsko-informacijska služba obuhvaća djelatnosti koje se odnose na unutarnju i vanjsku komunikaciju, prikupljanje i razmjenu informacija tijekom plovidbe te održavanje i popravke.
1. SLUŽBA PALUBE
Članak 16.
(1) Zvanja pomoraca u službi palube su:
– zapovjednik broda
– časnik plovidbene straže
– član plovidbene straže.
(2) Zapovjednik broda i časnik plovidbene straže osposobljavaju se za obnašanje djelatnosti plovidbe i upravljanja brodskom organizacijom.
(3) Član plovidbene straže osposobljava se za djelatnosti plovidbe.
Članak 17.
Svjedodžbu o osposobljenosti za člana plovidbene straže u službi palube stječe pomorac:
– koji je završio najmanje srednjoškolsko obrazovanje u trajanju od četiri godine
– koji ima najmanje šest mjeseci plovidbene službe na brodovima Hrvatske ratne mornarice u svojstvu vježbenika člana plovidbene straže u službi palube
– koji ima najmanje 100 sati plovidbe u svojstvu vježbenika člana plovidbene straže u službi palube
– koji je položio ispit za stjecanje svjedodžbe o osposobljenosti za člana plovidbene straže u skladu s programom u Prilogu C1 ovoga Pravilnika.
Članak 18.
Svjedodžbu o osposobljenosti za časnika plovidbene straže u službi palube stječe pomorac:
– koji ima završen preddiplomski sveučilišni studij nautičkog smjera ili stručni studij nautičkog smjera u trajanju od najmanje tri godine
– koji ima najmanje 12 mjeseci plovidbene službe na brodovima Hrvatske ratne mornarice u svojstvu vježbenika časnika plovidbene straže u službi palube
– koji ima najmanje 200 sati plovidbe u svojstvu vježbenika časnika plovidbene straže u službi palube
– koji je položio ispit za stjecanje svjedodžbe o osposobljenosti za časnika plovidbene straže u skladu s programom u Prilogu C2 ovoga Pravilnika.
Članak 19.
Na brodu na kojem je ustrojbeno mjesto zapovjednika broda dočasničko, svjedodžbu o osposobljenosti za zapovjednika broda može steći dočasnik:
– koji je završio srednjoškolsko obrazovanje u trajanju od najmanje četiri godine
– koji ima najmanje 12 mjeseci plovidbene službe na brodovima Hrvatske ratne mornarice u svojstvu člana plovidbene straže u službi palube
– koji je položio ispit za obnašanje dužnosti zapovjednika broda u skladu s programom u Prilogu C3 ovoga Pravilnika.
Članak 20.
Na brodu na kojem je ustrojbeno mjesto zapovjednika broda časničko, svjedodžbu o osposobljenosti za zapovjednika broda može steći časnik:
– koji ima završen preddiplomski sveučilišni studij nautičkog smjera ili stručni studij nautičkog smjera u trajanju od najmanje tri godine
– koji ima najmanje 24 mjeseca plovidbene službe na brodovima Hrvatske ratne mornarice u svojstvu časnika plovidbene straže u službi palube
– koji je položio ispit za obnašanje dužnosti zapovjednika broda u skladu s programom u Prilogu C4 ovoga Pravilnika.
2. SLUŽBA STROJA
Članak 21.
(1) Zvanja pomoraca u službi stroja su:
– upravitelj stroja
– časnik plovidbene straže u strojarnici
– član plovidbene straže u strojarnici.
(2) Upravitelj stroja i časnik plovidbene straže u strojarnici osposobljavaju se za obnašanje djelatnosti brodskog strojarstva, elektronike, elektrotehnike, automatike, održavanja i popravaka te upravljanja brodskom organizacijom.
(3) Član plovidbene straže u strojarnici osposobljava se za djelatnosti brodskog strojarstva, elektronike, elektrotehnike i automatike.
Članak 22.
Svjedodžbu o osposobljenosti za brodskog električara stječe pomorac:
– koji je završio srednju stručnu školu elektro smjera u trajanju od najmanje tri godine
– koji ima najmanje šest mjeseci plovidbene službe u svojstvu člana brodske posade u službi stroja
– koji ima najmanje 100 sati u svojstvu vježbenika brodskog električara.
Članak 23.
Svjedodžbu o osposobljenosti za brodskog elektroničara stječe pomorac:
– koji je završio srednju stručnu školu elektrosmjera u trajanju od najmanje četiri godine
– koji ima najmanje šest mjeseci plovidbene službe u svojstvu člana brodske posade u službi stroja
– koji ima najmanje 100 sati u svojstvu vježbenika brodskog elektroničara.
Članak 24.
Svjedodžbu o osposobljenosti za člana plovidbene straže u strojarnici stječe pomorac:
– koji je završio srednju stručnu školu strojarskog ili brodostrojarskog smjera u trajanju od najmanje tri godine
– koji ima najmanje šest mjeseci plovidbene službe u svojstvu člana brodske posade u strojarnici
– koji ima najmanje 100 sati u svojstvu vježbenika člana plovidbene straže u strojarnici
– koji je svladao program i položio ispit za stjecanje svjedodžbe o osposobljenosti za člana plovidbene straže u strojarnici u skladu s programom u Prilogu D1 ovoga Pravilnika.
Članak 25.
Svjedodžbu o osposobljenosti za časnika plovidbene straže u strojarnici stječe pomorac:
– koji je završio srednjoškolsko obrazovanje brodostrojarskog ili strojarskog smjera u trajanju od najmanje četiri godine, ili je završio preddiplomski sveučilišni studij brodostrojarskog ili strojarskog smjera, ili stručni studij brodostrojarskog ili strojarskog smjera u trajanju od najmanje tri godine
– koji ima najmanje 12 mjeseci plovidbene službe na brodovima Hrvatske ratne mornarice i od toga najmanje 200 sati plovidbe u svojstvu vježbenika časnika plovidbene straže u strojarnici
– koji je položio ispit za stjecanje svjedodžbe o osposobljenosti za časnika plovidbene straže u strojarnici u skladu s programom u Prilogu D2 ovoga Pravilnika.
Članak 26.
Na brodu na kojem je ustrojbeno mjesto upravitelja stroja dočasničko, svjedodžbu o osposobljenosti za upravitelja stroja može steći pomorac:
– koji je završio srednjoškolsko obrazovanje brodostrojarskog ili strojarskog smjera u trajanju od najmanje četiri godine
– koji ima najmanje 12 mjeseci plovidbene službe u svojstvu člana plovidbene straže u strojarnici
– koji je položio ispit za stjecanje svjedodžbe o osposobljenosti za upravitelja stroja u skladu s programom u Prilogu D3 ovoga Pravilnika.
Članak 27.
Na brodu na kojem je ustrojbeno mjesto upravitelja stroja časničko, svjedodžbu o osposobljenosti za upravitelja stroja može steći pomorac:
– koji je završio preddiplomski sveučilišni studij brodostrojarskog ili strojarskog smjera odnosno stručni studij brodostrojarskog ili strojarskog smjera u trajanju od najmanje tri godine
– koji ima najmanje 12 mjeseci plovidbene službe u svojstvu časnika plovidbene straže u strojarnici
– koji je položio ispit za stjecanje svjedodžbe o osposobljenosti za upravitelja stroja u skladu s programom u Prilogu D3 ovoga Pravilnika.
3. KOMUNIKACIJSKO-INFORMACIJSKA SLUŽBA
Članak 28.
(1) Zvanja pomoraca u komunikacijsko-informacijskoj službi su:
– radioelektroničar
– radiooperater.
(2) Radioelektroničar se osposobljava za djelatnost komunikacija i informacija te održavanja i popravaka.
(3) Radiooperater se osposobljava za djelatnosti komunikacijsko-informacijske službe te održavanja i popravaka do razine sposobnosti utvrđivanja neispravnosti i zamjene neispravnih dijelova komunikacijskih uređaja.
Članak 29.
Svjedodžbu o osposobljenosti za radioelektroničara stječe pomorac:
– koji je završio preddiplomski sveučilišni studij ili stručni studij smjera pomorskih komunikacija i brodske elektronike ili drugog odgovarajućeg smjera u trajanju od najmanje tri godine
– koji ima najmanje 12 mjeseci plovidbene službe
– koji je položio ispit za stjecanje svjedodžbe o osposobljenosti za radiooperatera u skladu s programom u Prilogu E2 ovoga Pravilnika.
Članak 30.
Svjedodžbu o osposobljenosti za radiooperatera stječe pomorac:
– koji je završio srednju stručnu školu u trajanju od najmanje tri godine
– koji je položio ispit za stjecanje svjedodžbe o osposobljenosti za radiooperatera u skladu s programom u Prilogu E1 ovoga Pravilnika.
Članak 31.
(1) Nakon položenog ispita za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti, a po ispunjenju uvjeta predviđenih člancima 17., 18., 19., 20., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 29. i 30. ovoga Pravilnika, pomorac je dužan u roku od mjesec dana položiti ispit za stjecanje zvanja pomorca na brodovima Hrvatske ratne mornarice.
(2) Ako pomorac ne položi ispit u roku iz stavka 1. ovoga članka, ima mogućnost polagati još dva puta, uz pripremne rokove za svako polaganje do 30 dana.
(3) Ako pomorac ni nakon rokova iz stavaka 1. i 2. ovoga članka ne položi ispit za zvanje pomorca, zapovjednik plovne postrojbe najviše razine nakon primitka negativne ocjene pokreće postupak razrješenja pomorca s ustrojbene dužnosti na brodu.
(4) U slučajevima kada pomorac zbog opravdanih razloga (razdoblje privremene nesposobnosti za rad koje je utvrdio ovlašteni liječnik i sl.) dulje razdoblje ne boravi na brodu, razdoblje njegove odsutnosti ne računa se u rokove iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
IV. IZOBRAZBA I OBUKA
Članak 32.
(1) Izobrazba i obuka pomoraca radi stjecanja pojedinih svjedodžbi o osposobljenosti, obavlja se, na temelju odgovarajućih programa, na brodovima, u plovnim postrojbama te u postrojbama koje su odgovorne za izobrazbu i obuku djelatnika Hrvatske ratne mornarice.
(2) Pomorcu koji se osposobljava za obnašanje ustrojbene dužnosti na brodu pod mentorstvom je voditelja osposobljavanja, koji će ga nadzirati i voditi kroz proces osposobljavanja. U razdoblju osposobljavanja za obnašanje ustrojbene dužnosti pomorac je u svojstvu vježbenika.
(3) Nakon položenog ispita za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti, pomorcu koji se osposobljava za zvanje pomorca na brodu Hrvatske ratne mornarice pod mentorstvom je voditelja osposobljavanja, koji će ga nadzirati i voditi kroz proces osposobljavanja. U razdoblju osposobljavanja za stjecanje zvanja pomorca pomorac je u svojstvu vježbenika.
(4) Voditelji osposobljavanja iz stavaka 2. i 3. ovoga članka mogu biti pomorci istog ili višeg čina od vježbenika, koji su osposobljeni za dužnost ili za zvanje pomorca za koju se vježbenik osposobljava i koji su tu dužnost obnašali najmanje 12 mjeseci.
Članak 33.
(1) Postrojbe i ustanove nadležne za izobrazbu i obuku djelatnika Hrvatske ratne mornarice u smislu ovoga Pravilnika provode:
– izobrazbu i ispit temeljne sigurnosti na brodu u sklopu programa osposobljavanja i pripreme časnika, dočasnika i mornara za službu na brodu
– teoretski dio izobrazbe radi stjecanja svjedodžbi o osposobljenosti za pojedina zvanja pomoraca u skladu s odgovarajućim programima u prilogu ovoga Pravilnika.
(2) Nastavno osoblje u postrojbama i ustanovama iz stavka 1. ovoga članka, koje sudjeluje u izobrazbi pomoraca, uz uvjete propisane posebnim propisima, mora:
– imati zvanje pomorca i biti osposobljeno najmanje za one djelatnosti i razine odgovornosti kojima je izobrazba namijenjena
– imati najmanje 24 mjeseca plovidbene službe u svojstvu pomorca sa zvanjem najmanje one razine kojoj je izobrazba namijenjena.
Članak 34.
(1) Izobrazba iz članka 33. stavka 1. ovoga Pravilnika organizira se kroz namjenske tečajeve, ovisno o broju polaznika te kategoriji i razini zvanja za koje se polaznici osposobljavaju, najmanje jedanput na godinu za svaku vrstu izobrazbe odnosno razinu zvanja.
(2) Nakon završene izobrazbe iz članka 33. stavka 1. postrojba ili ustanova odgovorna za njezinu provedbu izdaje potvrdu o završenoj izobrazbi.
Članak 35.
Obuka i osposobljavanje pomoraca za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti obavljaju se na brodovima i u plovnim postrojbama u skladu s propisanim programima i planovima rada.
Članak 36.
(1) Za vrijeme osposobljavanja za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti pomorci vode dnevnik osposobljavanja u skladu s odgovarajućim programima osposobljavanja.
(2) Prilikom osposobljavanja za stjecanje zvanja pomorca pomorci vode dnevnik osposobljavanja u skladu s odgovarajućim programima osposobljavanja.
(3) Obveze voditelja osposobljavanja iz stavaka 1. i 2. ovoga članka su:
– neposredno sudjelovanje, usmjeravanje i praćenje procesa osposobljavanja vježbenika
– ovjeravanje i nadziranje vođenja dnevnika osposobljavanja.
(4) Izgled i sadržaj dnevnika iz stavaka 1. i 2. ovoga članka propisat će zapovjednik Hrvatske ratne mornarice na prijedlog zapovjednika plovnih postrojbi najviše razine u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
V. POSTUPAK IZDAVANJA SVJEDODŽBI O OSPOSOBLJENOSTI
Članak 37.
(1) Nakon završetka propisanog razdoblja osposobljavanja zapovjednici određeni ovim Pravilnikom obvezni su organizirati ispit koji provodi odgovarajuće ispitno povjerenstvo, a na kojem se provjerava osposobljenost pomoraca za obavljanje određenih poslova, dužnosti ili stjecanje zvanja pomoraca.
(2) Nakon položenog ispita pomorcu se izdaje odgovarajuća potvrda ili svjedodžba.
(3) Evidencija provedenih ispita, rezultata ispita te izdavanja potvrda i svjedodžbi o osposobljenosti vodi se u odgovarajućim personalnim osobnicima nadređenih zapovjedništava i to za svaku vrstu i razinu ispita posebno.
1. POTVRDA O POLOŽENOM ISPITU TEMELJNE SIGURNOSTI NA BRODU
Članak 38.
Izobrazba i polaganje ispita temeljne sigurnosti na brodu provodi se u odgovarajućoj ustrojstvenoj jedinici odgovornoj za izobrazbu i obuku djelatnika Hrvatske ratne mornarice u sklopu općih priprema za obnašanje prvih dužnosti na brodu u skladu s obrazovnim programom ustrojstvene jedinice.
Članak 39.
Potvrdu o položenom ispitu temeljne sigurnosti na brodu izdaje odgovarajuća ustrojstvena jedinica odgovorna za izobrazbu i obuku djelatnika Hrvatske ratne mornarice.
2. POTVRDA O POLOŽENOM ISPITU POZNAVANJA BRODA I BRODSKE ORGANIZACIJE
Članak 40.
(1) Ispit poznavanja broda i brodske organizacije polaže se usmeno i praktično pred ispitnim povjerenstvom koje se sastoji od predsjednika povjerenstva i dva člana.
(2) Članove ispitnog povjerenstva za svaki pojedini ispit imenuje zapovjednik broda na kojem je raspoređen pomorac koji polaže ispit.
(3) Članovi ispitnog povjerenstva ne mogu biti osobe koje su na bilo koji način sudjelovale u neposrednoj obuci pomorca koji polaže ispit.
Članak 41.
(1) Nakon završetka ispita poznavanja broda i brodske organizacije, ispitno povjerenstvo sastavlja izvješće u kojemu navodi sadržaj ispita i ocjenu uspjeha ispitanika.
(2) Ocjena uspjeha može biti »položio« ili »nije položio«.
(3) Ako ispitanik ne položi ispit poznavanja broda i brodske organizacije, postupa se u skladu s odredbom članka 5. ovoga Pravilnika, a u izvješću o ispitu upisuje se datum i vrijeme ponovnog polaganja ispita.
(4) Izvješće o položenom ispitu valjana je potvrda o položenom ispitu poznavanja broda i brodske organizacije.
3. POTVRDA O POLOŽENOM STRUČNOM ISPITU
Članak 42.
(1) Stručni ispit se polaže usmeno i praktično pred ispitnim povjerenstvom koje se sastoji od predsjednika povjerenstva i dva člana.
(2) Članove ispitnog povjerenstva za svaki pojedini stručni ispit imenuje zapovjednik plovne postrojbe koji je neposredno nadređen zapovjedniku broda na kojem je pomorac koji polaže ispit raspoređen.
(3) Članovi ispitnog povjerenstva ne mogu biti osobe koje su na bilo koji način sudjelovale u obuci ispitanika.
Članak 43.
(1) Nakon završetka stručnog ispita ispitno povjerenstvo sastavlja izvješće u kojemu navodi sadržaj ispita i ocjenu uspjeha ispitanika i dostavlja ga zapovjedniku koji je to povjerenstvo imenovao.
(2) Ocjena uspjeha ispitanika može biti »položio« ili »nije položio«.
(3) Ako ispitanik ne položi stručni ispit, postupa se u skladu s odredbom članka 5. ovoga Pravilnika, a u izvješću o ispitu upisuje se datum i vrijeme ponovnog polaganja ispita.
Članak 44.
Nakon primitka izvješća o ispitu s ocjenom uspjeha "položio" zapovjednik koji je imenovao ispitno povjerenstvo izdaje potvrdu o položenom stručnom ispitu.
4. SVJEDODŽBA O OSPOSOBLJENOSTI ZA SAMOSTALNO OBNAŠANJE USTROJBENE DUŽNOSTI
Članak 45.
(1) Zapovjednik plovne postrojbe najviše razine izdat će svjedodžbu o osposobljenosti za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti pomorcu koji posjeduje potvrde o:
– položenom ispitu temeljne sigurnosti na brodu
– položenom ispitu poznavanja broda i brodske organizacije
– položenom stručnom ispitu.
(2) Svjedodžba iz stavka 1. ovoga članka izdaje se na obrascu u Prilogu A1 ovoga Pravilnika, a izrađuje se u najmanje dva primjerka.
5. SVJEDOŽBA O OSPOSOBLJENOSTI ZA ZVANJE POMORCA
5.1. Ispiti za stjecanje zvanja pomoraca
Članak 46.
(1) Ispite za stjecanje zvanja pomoraca, pomorci polažu pred ispitnim povjerenstvima.
(2) Zapovjednik Hrvatske ratne mornarice, na prijedlog zapovjednika plovnih postrojbi najviše razine imenuje časnike i dočasnike u sastav ispitnih povjerenstava u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
(3) Ispitna povjerenstva iz stavka 2. ovoga članka imenuju se na rok od dvije godine.
Članak 47.
Članove ispitnog povjerenstva za svaki pojedini ispit imenuje zapovjednik plovne postrojbe najviše razine iz popisa časnika i dočasnika iz članka 46. ovoga Pravilnika.
Članak 48.
(1) Ispitna povjerenstva za ispite iz članaka 19., 20., 26. i 27. ovoga Pravilnika sastavljena su od predsjednika povjerenstva i četiri člana, a ispitna povjerenstva za ostale ispite za zvanja pomoraca navedena u ovom Pravilniku sastavljena su od predsjednika povjerenstva i dva člana.
(2) Članovi ispitnih povjerenstava ne mogu biti časnici i dočasnici koji su na bilo koji način sudjelovali u neposrednoj izobrazbi i obuci pomorca koji polaže ispit.
Članak 49.
Časnici i dočasnici koji se imenuju u sastav pojedinih ispitnih povjerenstava moraju imati obrazovanje i zvanje pomorca iste ili više kategorije i razine u odnosu na zvanje za koje pomorac polaže ispit.
Članak 50.
(1) Ispiti za stjecanje zvanja pomoraca polažu se pismeno, usmeno i praktično u skladu s odgovarajućim programima u prilozima ovoga Pravilnika.
(2) Ocjena za pojedini dio ispita za stjecanje zvanja pomoraca može biti »zadovoljio« ili »nije zadovoljio«, a konačna ocjena ukupnog ispita može biti »položio« ili »nije položio«.
(3) Ako pomorac ne položi ispit, postupa se u skladu s odredbom članka 31. ovoga Pravilnika, a u potvrdu o uspjehu na ispitu upisuje se datum i vrijeme ponovnog polaganja ispita.
Članak 51.
Ispitno povjerenstvo izdaje potvrdu o položenom ispitu, a potpisuje je predsjednik povjerenstva.
5.2. Izdavanje svjedodžbi o osposobljenosti za zvanja pomoraca
Članak 52.
(1) Svjedodžbu o osposobljenosti za odgovarajuće zvanje pomorca izdaje zapovjednik plovne postrojbe najviše razine u roku od 10 dana od dana kada je pomorac položio ispit.
(2) Svjedodžba iz stavka 1. ovoga članka izdaje se na obrascu u Prilogu A2 ovoga Pravilnika, a izrađuje se u najmanje dva primjerka.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 53.
(1) Pomorci, koji do stupanja na snagu ovoga Pravilnika nisu položili ispit ili pojedine dijelove ispita za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti, obvezni su to učiniti najkasnije u rokovima propisanim ovim Pravilnikom.
(2) Za djelatne vojne osobe raspoređene na ustrojbena mjesta na brodu, koje do stupanja na snagu ovoga Pravilnika nisu položile ispit temeljne sigurnosti na brodu, polaganje ispita organizirat će zapovjednik plovne postrojbe najviše razine u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
Članak 54.
(1) Svjedodžbe i druga uvjerenja o osposobljenosti za zvanja pomoraca koje su izdala druga ovlaštena tijela u Republici Hrvatskoj priznaju se u cijelosti ako su u skladu s uvjetima i programima propisanim ovim Pravilnikom.
(2) Ako uvjeti i programi za stjecanje svjedodžbe ili uvjerenja koje je izdalo tijelo iz stavka 1. ovoga članka nisu u skladu s odredbama ovoga Pravilnika, rokove osposobljavanja i polaganja razlike ispita odredit će ovlašteni zapovjednik za svaki slučaj posebno.
(3) Procjenu usklađenosti programa i ispita za stjecanje zvanja pomoraca kod drugih ovlaštenih tijela u Republici Hrvatskoj s uvjetima iz ovoga Pravilnika utvrđuje povjerenstvo imenovano u skladu s odredbama članaka 47. i 48. ovoga Pravilnika.
Članak 55.
(1) Svjedodžbe o osposobljenosti za samostalno obnašanje ustrojbene dužnosti i svjedodžbe o osposobljenosti za zvanje pomoraca propisane su u prilozima A1 i A2 ovoga Pravilnika te čine njegov sastavni dio.
(2) Programi izobrazbe i obuke pomoraca za stjecanje pojedinih svjedodžbi o osposobljenosti propisani su u prilozima B, C, D, E i F ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.
Članak 56.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 023-03/13-04/24
Urbroj: 512-01-14-4
Zagreb, 3. siječnja 2014.
Ministar Ante Kotromanović, v. r.