Objavljeno u NN 68/03 od 22.04.2003.:

 

MINISTARSTVO OBRANE

Na temelju članka 127. stavka 4. i članka 200. stavka 1. podstavka 23. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 33/02 i 58/02) donosim

 

PRAVILNIK O UVJETIMA ZA STAVLJANJE DJELATNE VOJNE OSOBE U AKTIVNU PRIČUVU TE NJEZINIM PRAVIMA I OBVEZAMA

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom propisuju uvjeti pod kojima se djelatnu vojnu osobu stavlja u aktivnu pričuvu te njezina prava i obveze za vrijeme dok se nalazi u aktivnoj pričuvi.

Članak 2.

Djelatna vojna osoba stavljena na raspolaganje u skladu s člankom 124. stavkom 1. podstavkom 1. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske može u roku od 40 dana od dana stavljanja na raspolaganje podnijeti osobni zahtjev za stavljanje u aktivnu pričuvu.

Članak 3.

Djelatnoj vojnoj osobi izdat će se rješenje o stavljanju u aktivnu pričuvu ako:

– ne ispunjava uvjete za mirovinu prema Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (»Narodne novine«, broj 128/99, 129/00, 16/01 i 22/02)

– je u svom radu postigla zadovoljavajuće rezultate.

Pod zadovoljavajućim rezultatima u smislu odredbe stavka 1. ovoga članka podrazumijeva se da je djelatna vojna osoba u posljednja tri ocjenjivačka razdoblja ocijenjena najmanje službenom ocjenom »zadovoljava«.

Članak 4.

Osoba u aktivnoj pričuvi (u daljnjem tekstu: »aktivni pričuvnik«) ostvaruje sljedeća prava iz radnoga odnosa:

– naknadu plaće u visini 60% plaće ostvarene u mjesecu koji prethodi mjesecu u kojem je doneseno rješenje o stavljanju u aktivnu pričuvu,

– pravo na otpremninu,

– mirovinsko osiguranje,

– osnovno zdravstveno osiguranje,

– stjecanje odgovarajuće vojne izobrazbe,

– pristup pojedinom programu u okviru Programa zbrinjavanja viška zaposlenika u Oružanim snagama Republike Hrvatske u skladu s odredbama Pravilnika o tranziciji i pripremi prelaska djelatne vojne osobe na rad izvan Oružanih snaga Republike Hrvatske,

– naknadu pogrebnih troškova.

Ostala prava iz radnoga odnosa aktivni pričuvnik ne ostvaruje.

Članak 5.

Aktivni pričuvnik ima sljedeće obveze:

– razdužiti se sa službenim naoružanjem,

– javljati se na poziv nadležnoga tijela radi vojnih vježbi, pregleda, smotri, osposobljavanja i dr.,

– prihvatiti raspored na ustrojbeno mjesto u skladu s odred­bom članka 103. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske u kojem slučaju mu prestaje status u aktivnoj pričuvi s danom rasporeda,

– dostavljati nadležnom zapovjedništvu postrojbe podatke o statusu liječenja i bolovanja za vrijeme trajanja aktivne pričuve.

Tijekom trajanja aktivne pričuve, aktivni pričuvnik ne podliježe stegovnoj odgovornosti, osim kada je po pozivu nadležnog tijela pozvan zbog vojne vježbe, pregleda, smotre i dr.

Članak 6.

Aktivnoga pričuvnika kojemu je utvrđena mogućnost daljnjega profesionalnog razvoja uz stjecanje potrebne razine stručne spreme odnosno vojne izobrazbe, može se rasporediti na djelatno vojno mjesto u Oružane snage Republike Hrvatske kada stekne potrebnu razinu stručne spreme odnosno vojne izobrazbe i kada za to postoji potreba službe.

Smatra se da postoji potreba službe u smislu odredbe stavka 1. ovoga članka kada je nepopunjeno ustrojbeno mjesto istoga ili neposredno višega čina u rodu odnosno struci aktivnog pričuvnika ili kada je na odgovarajuće ustrojbeno mjesto privremeno raspoređena djelatna vojna osoba kojoj je utvrđena nemogućnost daljnjega profesionalnog razvoja.

Članak 7.

Aktivni pričuvnici raspoređeni su na ustrojbena mjesta pričuvnika te svoja prava i obveze u skladu s odredbama zakona i ovoga Pravilnika ostvaruju u postrojbama u koje su raspoređeni.

Članak 8.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvat­ske svojom će zapovijedi odrediti način isplate plaće aktivnim pričuvnicima te raspored na ustrojbena mjesta pričuvnika.

Članak 9.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 023-03/03-04/1 Urbroj: 512-01-03-15 Zagreb, 7. travnja 2003.

Ministrica Željka Antunović, v. r.

 

Copyright © Ante Borić