Republika Hrvatska
Općinski sud u Kutini
Hrvatskih branitelja 4
Kutina
Poslovni broj: Pp-234/2026-4
U I M E R E P U B L I K E H R V A T S K E
P R E S U D A
Općinski sud u Kutini nadležan u smislu članka 93. i članka 98. Prekršajnog zakona (Narodne novine 107/07, 39/13, 157/13, 110/15, 70/17, 118/18, 114/22.) po sucu Robertu Strniščak, uz sudjelovanje zapisničarke Nikoline Petranović, u prekršajnom postupku protiv okrivljenika – ŠI, radi prekršaja iz članka 10. stavak 1. i 3., kažnjivo po članku 22. stavak 1., 3. i 5. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji (Narodne novine 70/17, 126/19, 84/21, 114/22, 36/24.), povodom optužnog prijedloga Policijske postaje Kutina broj: 211-07/25-5/3725 od 14. veljače 2026. godine, nakon provedenog žurnog postupka, a temeljem članka 183., članka 184. i članka 221. Prekršajnog zakona, dana 15. veljače 2026. godine
p r e s u d i o j e
Temeljem članka 183. Prekršajnog zakona
okrivljenik ŠI, OIB: [osobni identifikacijski broj], sin Š i L, rođen **.**.1976. u [adresa], s prebivalištem u mjestu [adresa], SSS, bravar, zaposlen, prima plaću u iznosu od 2.300,00 eura, oženjen, otac dvoje djece, prekršajno nekažnjavan, državljanin RH
k r i v j e
što se dana 14. veljače 2026. godine oko 10:40 sati, u mjestu [adresa], u obiteljskoj kući okrivljeni ŠI nasilnički ponašao u obitelji pod utjecajem alkohola od 1,26 g/kg na način što je suprugu ŠIT tražio da mu da ime i prezime čovjeka s kojim ga je prevarila, a kada mu je ista odgovorila da mu nema šta dati, vrijeđao ju je pogrdnim riječima govoreći joj: „Idi u tri pičke materine“, te ju primio rukama za „duksu“ u predjelu vrata i snažno gurao unazad zajedno sa stolicom na kojoj je sjedila. Blaženka ga je molila da je pusti na miru, a pošto on nije prestajao zavrištala je od straha. Na opisani način okrivljeni je na štetu supruge LIT počinio psihičko i tjelesno nasilje koje je kod iste prouzročilo povredu dostojanstva, uznemirenost i strah;
Nakon što je dijete TIT, rođ. **.**.2010. godine, čula majčin vrisak dotrčala je u prizemlje kuće, nakon čega je okrivljeni pustio suprugu ŠIT, omaknuo se od nje i nastavio na nju vikati riječima: „Daj mi ime i prezime“ , što je ponovio više puta, na što mu je kćer TIT rekla da prestane i da nema nikakvog imena i prezimena. ŠIT je potom sjela na kauč i kćer TIT do nje, a okrivljeni je došao do supruge LIT, unosio joj se u lice i vikao na nju da je ona za sve kriva, da je glumica i režiser, čime je okrivljeni u nazočnosti djeteta počinio psihičko nasilje na štetu supruge koje je kod iste prouzročilo uznemirenost i povredu dostojanstva; Okrivljeni je potom otišao na kat kuće gdje nalazila kćer MIT, rođ. **.**.2009. godine, a koja je na njegovo traženje došla u prizemlje kuće i vidjela da majka ŠIT ima krvi na nosu, okrivljeni joj je rekao: „Vidiš šta si napravila“, a potom je kćerima MIT i TIT rekao: „Sad više nećete imati tatu, više me nikada nećete vidjeti, strpale ste me u zatvor, krive ste za sve“, čime je okrivljeni na štetu kćeri MIT i TIT počinio psihičko nasilje koje je kod istih prouzročilo uznemirenost i strah,
dakle, nasilnički se ponašao u obitelji na štetu djece,
čime je počinio prekršaj iz članka 10. točka 1. i 3., kažnjivo po članku 22. stavak 1., 3. i 5. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji,
za koji mu se prekršaj temeljem istog Zakona
i z r i č e
kazna zatvora u trajanju od 15 (petnaest) dana
Temeljem članka 44. Prekršajnog zakona nad okrivljenikom se primjenjuje
u v j e t n a o s u d a
te se izvršenje izrečene kazne zatvora odgađa na vrijeme od jedne godine od dana pravomoćnosti ove presude pod uvjetom da okrivljenik u navedenom roku ne počini jedan ili više prekršaja za koji mu je izrečena ista ili teža kazna od kazne izrečene uvjetnom osudom.
Temeljem članka 40. Prekršajnog zakona u kaznu zatvora uračunat će se vrijeme kroz koje je okrivljenik bio uhićen u razdoblju od 14.02.2026. godine u 16:30 sati do 15.02.2026. godine u 11:30 sati kao dva dana zatvora, te će mu preostati za izdržavanje 13 (trinaest) dana zatvora, uvjetno na 1 godinu.
Na temelju odredbe članka 138. stavak 1. i 2. točka 3., a u svezi s člankom 139. stavak 3. Prekršajnog zakona, okrivljenik je obvezan naknaditi troškove postupka u paušalnom iznosu od 50,00 eur (pedeset eura) u roku od 30 (trideset) dana od dana pravomoćnosti presude, a u protivnom će se naplatiti prisilnim putem sukladno odredbi članka 152. stavak 3. Prekršajnog zakona.
Obrazloženje
1. Ovlašteni tužitelj Policijska postaja Kutina podnijela je optužni prijedlog broj:
211-07/25-5/3725 od 14. veljače 2026. godine, protiv okrivljenika radi prekršaja činjenično pobliže opisanog u izreci presude.
2. Temeljem članka 179. stavak 9. Prekršajnog zakona obrazloženje presude se izostavlja jer su se nakon objave presude okrivljenik i tužitelj odrekli prava na žalbu, a sukladno stavku 7. istog članka.
U Kutini 15. veljače 2026.
Zapisničarka
Sudac
Nikolina Petranović, v.r.
Robert Strniščak, v.r.
PRESUDA JE PRAVOMOĆNA ISTOG DANA!
DOSTAVITI:
1. okrivljeniku
2. tužitelju
3. LIT, ujedno i za maloljetnu TIT i maloljetnu MIT
LI - nakon pravomoćnosti
4. Hrvatski zavod za socijalni rad Kutina – nakon pravomoćnosti
5. arhiva, ovdje