Baza je ažurirana 12.03.2026. zaključno sa NN 156/25 EU 2024/2679

 

Pristupanje sadržaju

                        

       REPUBLIKA HRVATSKA                                                                        Broj: Pp -688/2023-5.

   OPĆINSKI  SUD U GOSPIĆU

  STALNA SLUŽBA U GRAČACU

              Prekršajni odjel

 

U  IME  REPUBLIKE  HRVATSKE

P R E S U D A

 

              Općinski sud u Gospiću, Stalna služba u Gračacu, po sucu tog suda Nevenki Šimunović, uz sudjelovanje zapisničarke Maje Lipovac, u prekršajnom postupku protiv okrivljenika N. P., zbog prekršaja iz članka 199. stavak  7. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN br. 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15, 108/17, 70/19, 42/20, 85/22, 114/22 - nastavno ZSPC/08.), povodom  prigovora okrivljenika na prekršajni nalog RH, MUP, PU Zadarske, Postaje granične policije Gračac broj: 211-07/23-1/4353., od 23.4.2023., nakon javne rasprave održane 3. listopada 2023., u nazočnosti okrivljenika, a u odsutnosti predstavnika tužitelja, istog dana objavio je i

 

                                                                             presudio je

 

Okrivljenik: N. P., OIB…, sin H. i S. P. djev. P.,  rođen…, s prebivalištem u L., državljanin Republike Hrvatske, pismen, SSS, kuhar, nezaposlen, lošeg imovnog stanja,  oženjen, otac jednog djeteta, nekažnjavan,  ne vodi se  drugi postupak,

 

kriv je

 

što je 23. travnja 2023.,  u 00,55 sati,  u G., kolnikom ulice Nikole Tesle,  upravljao automobilom marke " VW", reg. oznake i broja ZD…,  pod utjecajem alkohola u organizmu u koncentraciji od 1,38 g/kg, nakon umanjenja za granicu dopuštene pogreške mjerenja, a što je izmjereno pomoću alkometra marke „Drager 7000, ARRL 0375“,

 

              dakle, u svojstvu vozača imao alkohola u organizmu iznad 1,00 g/kg do 1,50 g/kg,

 

              čime je počinio prekršaj opisan i kažnjiv po članku 199. stavku 7. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN br. 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15, 108/17, 70/19, 42/20 - nastavno ZSPC/08), pa mu se temeljem istog propisa,

 

           izriče

 

                    NOVČANA KAZNA OD 660,00 eur (šestošezdeset eura).

 

 

 

 

 

                                                                      2 -                                                 Broj: Pp -688/2023-5.

 

 

Okrivljenik je dužan novčanu kaznu platiti u roku od 30 dana od  pravomoćnosti ove presude, u korist Državnog  proračuna, putem priložene uplatnice.  Ukoliko okrivljenik u navedenom roku plati dvije trećine izrečene novčane kazne 440,00 eur kazna će se smatrati u cijelosti plaćenom, u protivnom sud će podnijeti tijelu nadležnom za ovrhu nalog za prisilnu naplatu potpunog iznosa novčane kazne na novčanim sredstvima okrivljenika.  

             

Temeljem čl. 139. st. 6. PZ-a okrivljenik se u cijelosti oslobađa obveze naknade troškova  prekršajnog postupka u paušalnom iznosu.

 

              Odbija se tužitelj s prijedlogom da se okrivljeniku izrekne zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom "B” kategorije.

 

 

 

Obrazloženje

 

RH MUP, Policijska uprava Zadarska, Postaje granične policije Gračac, pod uvodno označenim poslovnim brojem i nadnevkom, izdala je prekršajni nalog na koji je okrivljenik pravovremeno uložio dopušten  prigovor  pa je sud izdani nalog stavio izvan pravne snage i nastavio s redovnim postupkom.

 

Okrivljenik na raspravi, pozvan da se očituje o optužbi i krivnji ,iskazao je da se smatra krivim. Priznaje da je konzumirao alkoholna pića tijekom večeri u društvu s prijateljima, a potom da je sjeo za upravljač vozila, kada su ga policijski službenici podvrgnuli ispitivanju na kolniku ulice u G… i izmjerili u njegovom organizmu koncentraciju alkohola od 1,38 g/kg. Moli sud za blagost kod kažnjavanja jer nije do sada evidentiran kao počinitelj prometnih prekršaja, izrazio je iskreno žaljenje zbog počinjenog djela. Moli sud da mu ne primjeni zaštitnu mjeru zabrane upravljanja jer se trenutno dokvalificira za VKV zidara, a koji tečaj pohađa u Splitu, za što mu je neophodna upotreba automobila.

 

U dokaznom postupku izvršen je uvid u zapisnik o ispitivanju prisutnosti alkohola za okrivljenika (list spisa 5) prema kojem je u trenutku alkotestiranja u njegovom organizmu izmjerena koncentracija alkohola od 1,48 g/kg, a potom umanjena za granicu dopuštene pogreške mjerenja. Zapisnik je potpisan od strane ovlaštene službene osobe koja je obavila ispitivanje i okrivljenika.

 

Prema potvrdi iz prekršajne evidencije Ministarstva pravosuđa (list spisa 7) okrivljenik nije evidentiran kao počinitelj prometnih prekršaja.

 

Nakon provedenog postupka, cijeneći navode iz prekršajnog naloga, priznanje okrivljenika i spisu priloženu dokumentaciju, sud je utvrdio da je okrivljenik počinio prekršaj činjenično i pravno opisan u izreci ove presude.

 

              Naime, nesporno je okrivljenik  kritične prigode alkotestiran i bio sudionik u prometu, te da je uređajem izmjerena koncentracija alkohola od 1,48 g/kg koja je

 

 

 

                                                                      -  3  -                                           Broj: Pp -688/2023-5.

 

 

potom umanjena za granicu dopuštene pogreške mjerenja i utvrđena u iznosu od 1,38 g/kg, konstatirana zapisnikom koji je okrivljenik potpisao, a što je i na raspravi priznao, pa stoga sud smatra nesporno utvrđenim da je okrivljenik ostvario sva bitna obilježja prekršaja iz čl. 199. st.  7. ZSPC/08., po kojoj odredbi Zakona će se novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.990,00 eura kazniti za prekršaj vozač ako u organizmu ima alkohola iznad 1,00 do 1,50 g/kg.

 

Prilikom odlučivanja o vrsti i mjeri prekršajno pravne sankcije sud je istu odredio u granicama koja je određena materijalnim propisom za počinjeni prekršaj, a na temelju stupnja krivnje, opasnosti djela i svrhe kažnjavanja, sve u skladu s čl. 36. Prekršajnog zakona. Kao olakotnu okolnost sud je cijenio priznanje prekršaja i nekažnjavanost za prometne prekršaje, a kako otegotne okolnosti nije utemeljio  izrečena mu je novčana kazna u zakonom propisanom minimumu za ovo prekršajno djelo. Sud smatra da će se izrečenom kaznom u potpunosti postići svrha kažnjavanja, a ta je da se izrazi društveni prijekor zbog počinjenog prekršaja, utječe na počinitelja i sve ostale da ubuduće ne čine prekršaje, a primjenom kazne utječe na svijest okrivljenika o povredi javnog poretka, društvene discipline i drugih društvenih vrijednosti, te pravednosti kažnjavanja

 

Sud okrivljenom nije primijenio zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom „B“ kategorije jer nije kažnjavan za prometne  prekršaje, vozilo mu je neophodno radi stručnog usavršavanja, pa sud smatra da za sada ne postoji opasnost da će upravljajući motornim vozilom ponovno počiniti isti ili teži prekršaj i da će se svrha kažnjavanja postići i izrečenom novčanom kaznom.

 

Okrivljenik nije zaposlen, nema stalni izvor prihoda, pa ga je sud u cijelosti oslobodio obaveze plaćanja troškova prekršajnog postupka u paušalnom iznosu.

 

 

U Gračacu, 3. listopada 2023.

 

                                                                                                                                            Sudac:

                                                                                                          Nevenka Šimunović, v.r.

 

UPUTA O PRAVNOM LIJEKU:

Protiv ove presude  stranke imaju pravo  žalbe u roku od 8 dana od primitka pisanog otpravka ove presude. Žalba se podnosi ovom sudu u dva istovjetna primjerka, a o žalbi odlučuje Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske kao sud drugog stupnja. 

 

D n a :

1. Tužitelju PGP Gračac

2. Okrivljeniku N. P.

3. Spis.

 

 

 

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu