Baza je ažurirana 01.12.2025. zaključno sa NN 117/25 EU 2024/2679
1
Poslovni broj Gž-318/2023
|
Republika Hrvatska Županijski sud u Rijeci Žrtava fašizma 7 51000 Rijeka |
Poslovni broj Gž-318/2023
R E P U B L I K A H R V A T S K A
R J E Š E N J E
Županijski sud u Rijeci, po sutkinji Ivanki Maričić-Orešković, u pravnoj stvari tužitelja D. L. iz Z., OIB: ..., zastupan po opunomoćenici S. L., odvjetnici u Z., protiv tuženika S. Š.-K. U., Z., OIB: ..., zastupan po stečajnoj upraviteljici A. I., radi isplate, odlučujući o žalbi tuženika izjavljenoj protiv rješenja Općinskog građanskog suda u Zagrebu, poslovni broj Povrv-5778/2021 od 4. studenog 2022., 27. rujna 2023.,
r i j e š i o j e
I. Djelomično se odbija žalba tuženika kao neosnovana i potvrđuje toč. II. izreke rješenja Općinskog građanskog suda u Zagrebu, poslovni broj Povrv-5778/2021 od 4. studenog 2022.
II. Djelomičnim uvaženjem žalbe tuženika ukida se toč. III. izreke rješenja Općinskog građanskog suda u Zagrebu, poslovni broj Povrv-5778/2021 od 4. studenog 2022. te se predmet vraća tom sudu na ponovan postupak.
Obrazloženje
1. U toč. I. izreke rješenja suda prvog stupnja utvrđuje se prekid postupka u ovoj pravnoj stvari u odnosu na tuženika jer su nastupile pravne posljedice otvaranja stečajnog postupka nad tuženikom.
1.2. U toč. II. izreke pobijanog rješenja poziva se stečajna upraviteljica tuženika A. I. iz Z., OIB: ... preuzeti ovaj parnični postupak.
1.3. U toč. III. izreke pobijanog rješenja određen je nastavak predmetnog postupka u odnosu na tuženika po stečajnoj upraviteljici.
2. Protiv toč. II. i III. izreke rješenja suda prvog stupnja žalbu podnosi tuženik pozivajući se na zakonske žalbene razloge propisane odredbom članka 353. stavka 1. točke 1. i 3. Zakona o parničnom postupku („Narodne novine“ broj 53/1991., 91/1992., 112/99, 88/2001., 117/2003., 88/2005., 2/2007., 84/2008., 123/2008., 57/2011., 25/2013., 89/2014., 70/2019., 80/2022. i 114/2022; dalje: ZPP) predlažući isto ukinuti te predmet vratiti sudu prvog stupnja na ponovan postupak.
3. Odgovor na žalbu nije podnesen.
4. Žalba je djelomično osnovana.
5. Ispitujući pobijano rješenje u granicama žalbenih razloga, a pazeći po službenoj dužnosti na postojanje bitnih povreda odredbi ovršnog postupka te na pravilnu primjenu materijalnog prava sukladno ovlaštenju iz odredbe članka 365. stavka 2. ZPP-a, u vezi sa člankom 381. ZPP-a, ovaj sud utvrdio je da donošenjem pobijanog rješenja niti jedna od bitnih postupovnih povreda odredaba ovršnog postupka nije ostvarena, ali je sud prvog stupnja pogrešno primijenio materijalno pravo.
6. Iz spisa proizlazi da je rješenjem Trgovačkog suda u Zagrebu, Stalna služba u Karlovcu, posl.br. St-2042/22-16 od 8. rujna 2022. nad tuženikom otvoren stečajni postupak (čl. 212. toč. 5. ZPP-a). Prema odredbi čl. 215. st. 1. ZPP-a, postupak koji je prekinut iz razloga navedenih u čl. 212. toč. 1. do 5. tog Zakona nastavit će se kad nasljednik ili staratelj ostavštine, novi zakonski zastupnik, stečajni upravitelj ili pravni sljednici pravne osobe preuzmu postupak ili kad ih sud na prijedlog protivne strane ili po službenoj dužnosti pozove da to učine.
7. U odnosu na žalbeni navod tuženika da je pozivanje stečajne upraviteljice na preuzimanje preuranjeno, neosnovan je u cijelosti. Iz citirane zakonske odredbe jasnim proizlazi da je za nastavak prekinutog postupka dovoljno da sud na prijedlog protivne strane ili po službenoj dužnosti pozove stečajnog upravitelja stranke stečajnog dužnika, dok nije potrebna izjava stečajnog upravitelja da preuzima/nastavlja postupak.
8. Stečajni upravitelj, kao zakonski zastupnik stranke u stečaju ne može odbiti preuzimanje postupka nakon što ga sud pozove da to učini, jer je odredbom čl. 165. st. 1. Stečajnog zakona („Narodne novine“ broj 71/15., 104/17., 36/22.; dalje: SZ) propisano da parnice o imovini koja ulazi u stečajnu masu, uključujući i arbitražne postupke koji su u vrijeme otvaranja stečajnog postupka bili u tijeku, stečajni upravitelj preuzet će u ime i za račun stečajnog dužnika. Parnice u svezi s tražbinama koje se prijavljuju u stečajni postupak ne mogu se nastaviti prije nego što su ispitane na ispitnom ročištu.
9. Slijedom navedenog, valjalo je odlučiti kao u toč. II. izreke ovog rješenja temeljem odredbe čl. 380. toč. 2. ZPP-a.
10. Međutim, tuženik osnovano ukazuje na žalbeni razlog pogrešne primjene materijalnog prava glede nastavka prekinutog postupka.
11. Uvidom u predmetni spis, proizlazi da je u konkretnom slučaju parnica pokrenuta prije otvaranja stečajnog postupka. Budući da prema odredbi čl. 167. SZ-a stečajni vjerovnici mogu svoje tražbine ostvariti samo u stečajnom postupku, podnošenjem prijave stečajnom upravitelju (čl. 257. SZ-a), a u situaciji kad je parnica pokrenuta prije otvaranja stečajnog postupka, ona se prekida kao posljedica otvaranja stečaja, a nastavlja samo ako na ispitnom ročištu u stečajnom postupku prijavljena tražbina stečajnog vjerovnika (ovdje tužitelja) bude osporena, a on upućen na parnicu radi utvrđenja osnovanom tražbine (čl. 269. st. 1. SZ-a). Način i postupak prema kojem se tražbine ostvaruju u stečajnom postupku propisan je odredbama SZ-a (čl. 257., čl. 258., čl. 266. i dr. SZ-a) u kojem postupku odluke donosi stečajni, a ne parnični sud.
12. Iz predmetnog spisa za sada ne proizlazi da je u ovom predmetu tužiteljeva tražbina za sada ispitana u stečajnom postupku, dakle, nije niti priznata niti je osporena, što znači da nije ostvarena procesna pretpostavka za nastavak i vođenje parnice o tražbini - postojanje rješenja o osporenoj tražbini.
13. Slijedom iznesenoga, u tom dijelu osnovan je žalbeni razlog tuženika da je rješenje suda prvog stupnja glede nastavka predmetnog postupka preuranjen jer nisu bili ispunjeni uvjeti za donošenje pobijanog rješenja, a sve temeljem citiranih odredbi članka 212., članka 214. i članka 215. ZPP-a.
14. Zbog toga je valjalo temeljem odredbe čl. 380. toč. 3. ZPP-a ukinuti pobijano rješenje u toč. III. izreke i predmet vratiti sudu prvog stupnja na ponovan postupak.
15. Rješenje suda prvog stupnja u toč. I. izreke kao nepobijano ostaje neizmijenjeno.
U Rijeci 27. rujna 2023.
Sutkinja
Ivanka Maričić-Orešković, v.r.
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.