Baza je ažurirana 05.05.2025.
zaključno sa NN 71/25
EU 2024/2679
- 1 -
Broj: Ppž-12050/2021
REPUBLIKA HRVATSKA |
|
Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske |
Broj:Ppž-12050/2021 |
Zagreb |
|
Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske, u vijeću sastavljenom od sutkinja Gordane Korotaj predsjednice vijeća te Goranke Ratković i Kristine Gašparac Orlić članica vijeća, uz sudjelovanje Roberta Završkog u svojstvu višeg sudskog savjetnika zapisničara, u prekršajnom predmetu protiv okr. T.Č., zbog prekršaja iz čl. 54. st. 3. u vezi st. 1. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga („Narodne novine“ br. 107/01., 87/02., 163/03.,141/04., 40/07., 149/09., 84/11., 80/13. i 39/19.), odlučujući o žalbi tužitelja Ministarstva unutarnjih poslova, Policijske uprave splitsko-dalmatinske, I Policijske postaje podnesenoj protiv presude Općinskog prekršajnog suda u Splitu od 27. listopada 2021., broj: Pp-7577/2021-4, u sjednici vijeća održanoj 13. rujna 2023.,
p r e s u d i o j e
Prihvaća se osnovanom žalba tužitelja Ministarstva unutarnjih poslova, Policijske uprave splitsko-dalmatinske, I Policijske postaje, preinačuje se prvostupanjska presuda u odluci o novčanoj kazni na način da se okr. T.Č., za prekršaj iz čl. 54. st. 3. u vezi st. 1. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, za koji je tom presudom proglašen krivim, na temelju tog zakonskog propisa izriče novčana kazna 663,61eura (šesto šezdeset tri eura i šezdeset jedan cent)/5.000,00 kuna (pet tisuća kuna)[1], koju je dužan platiti u roku 30 dana po primitku ove presude, s time da će se izrečena novčana kazna smatrati plaćenom u cijelosti ako okr. T.Č. u tom roku plati dvije trećine izrečene novčane kazne.
1. Pobijanom prvostupanjskom presudom Općinskog prekršajnog suda u Splitu od 27. listopada 2021., broj: Pp-7577/2021-4 proglašen je krivim okr. T.Č. da je, na način činjenično opisan u izreci, počinio prekršaj iz čl. 54. st. 3. u vezi st. 1. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, za koji mu je primjenom propisa o ublažavanju kazne izrečena novčana kazna 2.500,00 kuna, koju je dužan platiti u roku 30 dana od pravomoćnosti presude, uz pogodnost plaćanja dvije trećine izrečene novčane kazne te je obvezan naknaditi troškove prekršajnog postupka 200,00 kuna.
1.1. Istom presudom na temelju čl. 64. st. 1. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga od okrivljenika je oduzet jedan pvc smotuljak zelene biljne materije izgledom i mirisom karakterističnim za drogu cannabis sveukupne težine 0,74 grama.
2. Protiv te presude tužitelj Ministarstvo unutarnjih poslova Policijska uprava splitsko-dalmatinska, I Policijska postaja pravodobno je podnio žalbu zbog odluke o prekršajnopravnoj sankciji, s prijedlogom da se pobijana presuda preinači i okrivljenici izrekne novčana kazna u predloženom iznosu.
3. Žalba je osnovana.
4. Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske, kao drugostupanjski sud, na temelju čl. 202. st. 1. Prekršajnog zakona ispitivao je pobijanu prvostupanjsku presudu u onom dijelu u kojem se pobija žalbom i to iz osnova i razloga iz kojih se pobija žalbom i po službenoj dužnosti, te nisu utvrđene povrede na koje ovaj sud pazi po službenoj dužnosti.
5. Podnositelj žalbe smatra da je izrečena novčana kazna preblaga te kao takva ne služi svrsi, posebno u specijalnopreventivnom smislu, a navedene olakotne okolnosti koje je prvostupanjski sud uzeo u obzir su precijenjene i ne mogu biti odlučne za izricanje ovako niske mjere kazne. Tužitelj navodi da inkriminirano ponašanje predstavlja teži oblik prekršaja obzirom na konzumacije droge u društvu i dostupnost na ulici, pa imajući u vidu jačinu ugrožavanja zaštićenog dobra i stupanj pogibeljnosti, kao i izražene zahtjeve generalno preventivnog djelovanja, nisu održivi razlozi ovako niske kazne, koja, po mišljenju žalitelja u stvari doprinosi povećanju zlouporabe droga i poticajno djeluje na vršenje djela iz oblasti kriminaliteta droga.
6. Ispitujući pobijanu presudu u odluci o novčanoj kazni, ovaj drugostupanjski sud smatra da je prvostupanjski sud, za počinjeni prekršaj iz čl. 54. st. 3. u vezi st. 1. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, izrekao preblagu mjeru kazne. Prvostupanjski je sud, prilikom odmjere visine kazne, smatrajući da su se ispunile zakonske pretpostavke, primijenio odredbe o ublažavanju kazne i okrivljenici izrekao novčanu kaznu znatno blažu od propisanog posebnog zakonskog minimuma.
7. Čl. 37. Prekršajnog zakona propisuje:
„(1) Sud može izreći kaznu blažu od propisane za određeni prekršaj kad to ovaj Zakon izričito propisuje.
(2) Blažu kaznu od propisane za određeni prekršaj sud može izreći i kad postoje naročite olakotne okolnosti, osobito ako se počinitelj pomirio s oštećenikom, ako mu je u potpunosti ili većim dijelom naknadio štetu prouzročenu prekršajem, a svrha kažnjavanja može se postići i takvom blažom kaznom.“
8. U pravu je podnositelj žalbe, da se u ovoj situaciji nisu stekli uvjeti za ublažavanje kazne okr. T.Č.. Naime, kako u ovom konkretnom slučaju nije Zakonom izričito propisano da se kazna može ublažiti, to je za primjenu odredbe o ublažavanju kazne bilo nužno utvrditi postojanje “naročito olakotnih okolnosti“, zbog kojih se „svrha kažnjavanja može se postići i blažom kaznom od propisane.“
8.1. Prilikom odmjere visine kazne prvostupanjski je sud cijenio na strani okrivljenika naročito olakotnim okolnostima njegovo dosadašnje nekažnjavanje, da je nezaposlen i prijavljuje se na Zavod za zapošljavanje u Splitu, živi na skrbi majke, dok otegotne okolnosti nisu utvrđene te mu izrekao novčanu kaznu znatno ispod zakonskog minimuma, smatrajući ublaženu novčanu kaznu primjerenom počinu prekršaja.
8.2. Međutim, navedene okolnosti, po ocjeno ovog suda, ne predstavljaju naročite olakotne okolnosti za ublažavanje kazne u smislu čl. 37. Prekršajnog zakona. U odnosu na dosadašnju nekažnjavanost okrivljenika treba navesti da čl. 5. Ustava Republike Hrvatske obvezuje građane na poštivanje pravnog poretka te se radi o očekivanoj okolnosti kod svakog građanina, zbog čega se, po ocjeni ovog suda, navedena okolnost ne može smatrati naročito olakotnom okolnosti za ublažavanje novčane kazne, dok imovinsko stanje okrivljenik nije potkrijepio nikakvim dokazima.
9. Slijedom navedenog, u pravu je tužitelj da u ovoj situaciji nije bilo zakonskih uvjeta za ublažavanje novčane kazne te je ovaj drugostupanjski sud, cijeneći jačinu ugrožavanja zaštićenog dobra, kao i to da su vrlo izraženi i zahtjevi generalno preventivnog djelovanja, imajući u vidu i količinu droge koju je okr. T.Č. posjedovao, za počinjeni prekršaj iz čl. 54. st. 3. u vezi st. 1. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, na temelju tog zakonskog propisa, izrekao novčanu kaznu u posebnom minimumu novčane kazne propisane u rasponu od 5.000,00 do 20.000,00 kuna ili kazne zatvora do 90 dana, smatrajući da je tako izrečena novčana kazna primjerena stupnju krivnje okrivljenika, opasnosti počinjenog prekršaja i svrsi kažnjavanja, tako da će se njome ostvariti opća svrha kažnjavanja iz čl. 32. Prekršajnog zakona i svrha prekršajnopravnih sankcija iz čl. 6. Prekršajnog zakona. Po ocjeni ovog drugostupanjskog suda, olakotne okolnosti utvrđene na strani okrivljenika, uz činjenicu da nisu utvrđene otegotne okolnosti, našle su dovoljno odraza u novčanoj kazni izrečenoj u propisanom minimumu novčane kazne u iznosu 663,61 eura, preračunatom prema fiksnom tečaju konverzije (7,53450).
10. Trebalo je primijeniti odredbu čl. 152. st. 3. Prekršajnog zakona i upozoriti okr. T.Č., ako u roku ostavljenom za plaćanje novčane kazne, plati dvije trećine novčane kazne izrečene ovom presudom, novčana kazna smatrat će se plaćenom u cijelosti.
11. Iz navedenih razloga, na temelju čl. 207. Prekršajnog zakona, odlučeno kao u izreci ove presude.
Zagreb, 13. rujna 2023.
Zapisničar: Predsjednica vijeća:
Robert Završki, v. r. Gordana Korotaj, v.r.
Presuda se dostavlja Općinskom prekršajnom sudu u Splitu u 4 ovjerena prijepisa: za spis, okrivljenicu i tužitelja.
[1] Fiksni tečaj konverzije 7,53450
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.