Baza je ažurirana 08.05.2025.
zaključno sa NN 72/25
EU 2024/2679
1 Poslovni broj: II Kž-275/2023-5
Poslovni broj: II Kž-275/2023-5
R E P U B L I K A H R V A T S K A
R J E Š E NJ E
Visoki kazneni sud Republike Hrvatske, u vijeću sastavljenom od sudaca Ivana Turudića, univ.spec.crim., predsjednika vijeća te Tomislava Juriše i mr.sc. Marijana Bitange, članova vijeća, uz sudjelovanje više sudske savjetnice-specijalistice Ive Kero, zapisničarke, u kaznenom predmetu protiv okrivljenog L. I., zbog kaznenih djela iz članka 153. stavka 1. Kaznenog zakona ("Narodne novine" broj 125/11., 144/12., 56/15. i 61/15. – ispravak, 101/17., 118/18., 126/19. i 84/21. – dalje: KZ/11.) i drugih, odlučujući o žalbi okrivljenog L. I., podnesenoj protiv rješenja Županijskog suda u Zagrebu, broj Kvm-36/2023. (Kovm-1/2023.) od 13. lipnja 2023. o produljenju istražnog zatvora u tijeku postupka nakon podignute optužnice, u sjednici vijeća održanoj 6. srpnja 2023.,
r i j e š i o j e
Odbija se žalba okrivljenog L. I. kao neosnovana.
Obrazloženje
1. Prvostupanjskim rješenjem Županijskog suda u Zagrebu od 13. lipnja 2023., broj: Kvm-36/2023. (Kovm-1/2023.) nakon podignute optužnice protiv okrivljenog L. I., zbog počinjenja 44 kaznena djela i to 4 kaznena djela silovanja iz članka 153. stavka 1. KZ/11., 2 kaznena djela prostitucije iz članka 157. stavka 1. KZ/11., 5 kaznenih djela podvođenja djeteta iz članka 162. stavka 1. KZ/11., 24 kaznena djela iskorištavanja djece za pornografiju iz članka 163. stavaka 1., 2. i 3. KZ/11., 3 kaznena djela iskorištavanja djece za pornografiju u pokušaju iz članka 163. stavka 3. u vezi s člankom 34. KZ/11., 5 kaznenih djela prijetnje iz članka 139. stavka 2. KZ/11. i kazneno djelo nedozvoljene uporabe osobnih podataka iz članka 146. KZ/11. pod točkom I./ izreke na temelju članka 131. stavka 3. i članka 127. stavka 4. Zakona o kaznenom postupku ("Narodne novine" broj 152/08., 76/09., 80/11., 91/12. - Odluka Ustavnog suda, 143/12., 56/13., 145/13., 152/14., 70/17., 126/19., 126/19. i 80/22. dalje: ZKP/08.) produljen je istražni zatvor protiv okrivljenog L. I. iz zakonske osnove u članku 123. stavku 1. točki 3. ZKP/08. Pod točkom II./ izreke u istražni zatvor je okrivljenom L. I. uračunato vrijeme lišenje slobode od 26. listopada 2022., pa nadalje.
2.Protiv tog rješenja okrivljeni L. I. podnio je žalbu po branitelju, odvjetniku T. P., zbog bitne povrede odredaba kaznenog postupka, povrede kaznenog zakona i pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja, s prijedlogom da se okrivljeniku ukine istražni zatvor ili zamijeni mjerama opreza.
3. Prije održavanja sjednice vijeća spis je, u skladu sa člankom 495. u vezi s člankom 474. stavkom 1. ZKP/08., prije dostave sucu izvjestitelju, dostavljen Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske.
4. Žalba nije osnovana.
5. Pobijajući prvostupanjsko rješenje optuženi L. I. tvrdi da prvostupanjski sud nije uzeo u obzir činjenicu da optuženik od ožujka 2022. kada je provedena dokazna radnja pretrage doma i drugih prostora do uhićenja 26. listopada 2022. nije počinio niti jedno kazneno djelo. Međutim, ocjena je drugostupanjskog suda da ta činjenica ne umanjuje opasnost od ponavljanja kaznenih djela, koju je prvostupanjski sud s pravom utvrdio cijeneći broj kaznenih djela za koja je optuženik osnovano sumnjiv da bi ih počinio u duljem razdoblju prema više oštećenica kao i način počinjenja, što ukazuje na visok stupanj upornosti i kriminalne volje. Stoga je ocjena i drugostupanjskog suda da te okolnosti upućuju na postojanje realne i predvidive bojazni da bi okrivljeni L. I. boravkom na slobodi mogao počiniti istovrsno ili slično kazneno djelo.
5.1. Pri takvom stanju stvari dob okrivljenika i činjenica njegove dosadašnje neosuđivanosti, ne utječu na postojanje opasnosti od ponavljanja kaznenih djela, s obzirom da je okrivljenik i prije punoljetnosti započeo s protupravnim aktivnošću koja je trajala više od četiri godine.
5.2. Jednako tako vrijeme koje je okrivljenik do sada proveo u istražnom zatvoru i prema ocjeni drugostupanjskog suda ne dovodi u pitanje opstojnost mjere istražnog zatvora niti činjenica da kaznena djela nisu prijavile njihove žrtve niti su zatražile medicinsku ili psihijatrijsku pomoć, s obzirom na intenzitet protupravnog postupanja okrivljenog L. I. Takav značaj nemaju ni rezultati psihijatrijsko-psihologijskog vještačenja prema kojem optuženik ne pokazuje znakove ovisnosti o internetu ili pornografskim materijalima niti pokazuju znakove pojačanog seksualnog nagona, s obzirom da se okrivljeniku stavlja na teret počinjenje čak 44 kaznena djela protiv spolne slobode, odnosno spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.
6. U odnosu na ponovljenu tvrdnju okrivljenog L. I. da se prema okrivljeniku trebaju primijeniti odredbe Zakona o sudovima za mladež, te s tim u vezi i upola kraći rokovi trajanja istražnog zatvora, valja žalitelju ponovno napomenuti da iz izvješća stručne savjetnice koje prileži spisu je isključena primjena maloljetničkog prava, time i primjena kraćih rokova trajanja istražnog zatvora.
7. Slijedom navedenog, a obzirom na to da pravilnost i zakonitost prvostupanjskog rješenja nije dovedena u pitanje žalbenim navodima okrivljenika, a ispitivanjem pobijanog rješenja, u skladu s odredbom članka 494. stavka 4. ZKP/08., nije utvrđeno ni da bi bile ostvarene povrede na koje drugostupanjski sud pazi po službenoj dužnosti. Stoga, na temelju članka 494. stavka 3. točke 2. ZKP/08., odlučeno je kao u izreci ovog rješenja.
Zagreb, 6. srpnja 2023.
|
|
Predsjednik vijeća: Ivan Turudić,univ.spec.crim. |
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.