Baza je ažurirana 01.12.2025. zaključno sa NN 117/25 EU 2024/2679
1
Broj: 70. Ovr-2650/2023-4
Republika Hrvatska
Općinski sud u Osijeku
Europska avenija 7
31000 Osijek
Broj: 70. Ovr-2650/2023-4
R E P U B L I K A H R V A T S K A
Općinski sud u Osijeku, po sutkinji Renati Kuni, u ovršnom postupku predlagatelja osiguranja Republika Hrvatska, OIB: 52634238587, za Ministarstvo financija, ..., zastupana po Općinskom državnom odvjetništvu Osijek, protiv protivnika osiguranja B. Đ., OIB: ..., radi osiguranja novčane tražbine zasnivanjem založnog prava na nekretninama, dana 15. svibnja 2023.,
r i j e š i o j e
Odbija se prijedlog predlagatelja osiguranja za ovrhu osiguranjem novčane tražbine prisilnim zasnivanjem založnog prava na nekretnini protivnika osiguranja, kao neosnovan
i
z a k l j u č i o j e
Nalaže se zemljišnoknjižnom odjelu ovog Suda da izvrši upis zabilježbe rješenja o odbijanju prijedloga predlagatelja osiguranja za ovrhu osiguranjem novčane tražbine prisilnim zasnivanjem založnog prava na nekretnini protivnika osiguranja upisane u zk. ul. ..., (knjiga PU Osijek) poduložak br. ..., u naravi stan ..., uključujući zemljište i zajedničke dijelove zgrade sve povezano sukladno odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, ½ dijela nekretnine.
1. Ovrhovoditeljica Republika Hrvatska, Ministrastvo financija, ..., zastupana po Općinskom državnom odvjetništvu u Osijeku, je podnijela dana 10. svibnja 2023. godine ovom sudu prijedlog za ovrhu osiguranjem novčane tražbine prisilnim zasnivanjem založnog prava na nekretnini protivnika osiguranja i to nekretnini ..., uključujući zemljište i zajedničke dijelove zgrade sve povezano sukladno odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, ½ dijela nekretnine.
2. Uz prijedlog predlagatelj osiguranja priložio je Izvadak iz zemljišne knjige za nekretninu upisanu u zk. ul. ..., k.o. O., kčbr. ..., u naravi ..., Vlasnički dio: 1/1 Društveno vlasništvo, pravo upravljanja: Općinska skupština O. i priložio je i Ugovor o kupoprodaji te nekretnine br. ... sklopljen između P. b. Z. d.d. kao prodavatelja i B. Đ. kao kupca.
3. Zaključkom od 10. svibnja 2023.g. sud je pozvao predlagatelja osiguranja da izvijesti sud o kojoj se nekretnini radi budući je u prijedlogu naznačena jedna nekretnina, a dostavljen je izvadak iz zemljišne knjige za nekretninu ..., a predlagatelj osiguranja je dopisom od 1. svibnja 2023.g. naznačio kako je iz navedenog Ugovora razvidno da je protivnik osiguranja stekao vlasništvo ½ dijela nekretnine upisane u knjizi položenih ugovora ..., uključujući zemljište i zajedničke dijelove zgrade sve povezano sukladno odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (čl. 1. Ugovora o kupoprodaji).
4. Odredbom članka 45. Zakona o zemljišnim knjigama (NN RH 63/19, 128/22) određeno je da su upisi u zemljišnu knjigu dopušteni samo protiv osobe koja u trenutku podnošenja prijedloga za upis u toj zemljišnoj knjizi upisana kao vlasnik zemljišta ili nositelj prava, glede kojega se upis zahtijeva, ili koja bar istodobno bude kao takva uknjižena ili predbilježena.
5. Uvidom u spis i priloženi Izvadak iz zemljišne knjige razvidno je da se osiguranje novčane tražbine prisilnim zasnivanjem založnog prava predlaže na nekretnini ..., uključujući zemljište i zajedničke dijelove zgrade sve povezano sukladno odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, ½ dijela nekretnine, a da B. Đ. kao protivnica osiguranja nije osoba upisana kao vlasnik sporne nekretnine.
6. Zbog navedenog je Sud sukladno čl. 45. Zakona o zemljišnim knjigama u svezi čl. 21. Ovršnog Zakona (NN RH 112/12, 93/14, 73/17, 131/20, 114/22) donio odluku kao u izreci rješenja.
Sutkinja
Renata Kuna v. r.
Uputa o pravnom lijeku:
Protiv ovog rješenja nezadovoljna stranka ima pravo žalbe u roku 8 ( osam ) dana od dana primitka prijepisa istog. Žalba se podnosi putem ovoga suda Županijskom sudu.
Protiv zaključka nije dopušten pravni lijek.
Dostaviti:
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.