Baza je ažurirana 14.04.2026. zaključno sa NN 20/26  EU 2024/2679

 

Pristupanje sadržaju

1

Poslovni broj: 2 -156/2023-4

 

 

 

                           

               REPUBLIKA HRVATSKA

ŽUPANIJSKI SUD U SLAVONSKOM BRODU

                    SLAVONSKI BROD             

Poslovni broj: 2 -156/2023-4.

 

 

U   I M E   R E P U B L I K E   H R V A T S K E

 

R J E Š E N J E

 

 

Županijski sud u Slavonskom Brodu, u vijeću sastavljenom od sudaca toga suda Mile Solde predsjednika vijeća, te Slavena Vidmara i Mirka Svirčevića, članova vijeća, uz sudjelovanje Biljane Boček zapisničarke, u kaznenom predmetu protiv optuženog S. B., zbog kaznenog djela iz članka 190. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona ("Narodne novine" broj: 125/11., 144/12., 56/15., 61/15., 101/17., 118/18., 126/19. i 84/21. – dalje: KZ/11), odlučujući o žalbi optuženika po branitelju odvjetniku I. J., podnesenoj protiv rješenja Općinskog suda u Slavonskom Brodu poslovni broj: 4 Kv-38/2023-10 od 21. travnja 2023., u sjednici vijeća održanoj 4. svibnja 2023.,

 

 

r i j e š i o    j e

 

 

Odbija se žalba optuženog S. B. kao neosnovana.

 

 

Obrazloženje

 

 

1. Pobijanim rješenjem Općinskog suda u Slavonskom Brodu protiv optuženog S. B. produljen je istražni zatvor iz osnove u članku 123. stavka 1. točke 3. Zakona o kaznenom postupku (NN 152/08, 76/09, 80/11, 91/12, 143/12, 56/13, 145/13., 152/14.,70/17., 126/19. i 80/22 dalje ZKP/08.).

 

2. Protiv tog rješenja žalbu je podnio optuženi S. B. po branitelju I. J. zbog bitne povrede odredaba kaznenog postupka, pogrešne primjene materijalnog prava i netočno i pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja s prijedlogom da se pobijano rješenje ukine, podredno preinači na način da se optuženiku ukine istražni zatvor.

 

3. Žalba nije osnovana.

 

 

4. Optuženik u žalbi tvrdi da prvostupanjski sud pogrešno utvrđuje da postoji opasnost za ponavljanjem kaznenog djela jer je optuženik do sada neosuđivana osoba i da se svrha zbog koje je istražni zatvor određen može ostvariti i blažom mjerom opreza iz članka 98. ZKP/08. te da optuženikov boravak u istražnom zatvoru 6 mjeseci dovoljno preventivno djelovao da se više ne upušta u zabranjena ponašanja. Sadržajno optuženik se žali zbog pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja dok ostale žalbene osnove optuženik ni jednom riječi ne argumentira.

 

5. Suprotno navodima žalbe prvostupanjski sud jasno utvrđuje, uz opće pretpostavku postojanja osnovane sumnje u počinjenje kaznenog djela, da postoje posebne pretpostavke iz članka 123. stavak 1. točka 3. ZKP/08 kao osobite okolnosti koje upućuju na opasnost da će ponoviti kazneno djelo bez obzira na optuženikovu prethodnu neosuđivanost. To proizlazi iz navoda da se optuženik tereti da je u 8 navrata nabavio drugu radi prodaje i u 16 navrata ju prodao. I po mišljenju ovog drugostupanjskog suda postoje opasnost od ponovnog počinjenja djela jer kako kaže prvostupanjski sud postoji opasnost da optuženik ima organizirano plansko djelovanje za nabavljanje i prodaju droge i da boravak optuženika u istražnom zatvoru od 4. studenog 2022. te nikakva mjera opreza ne bi polučila svrhu u sprječavanju optuženika u ponavljanju kaznenog djela

 

6. Slijedom svega navedenog, kako žalba nije osnovana, a ispitivanjem pobijane odluke nisu nađene povrede iz članka 494. stavka 4. ZKP/08. na koje ovaj sud pazi po službenoj dužnosti je li rješenje donijelo ovlašteno tijelo, postoji li povreda kaznenog postupka iz članka 468. stavak 1. točka 11. ZKP/08. i je li povrijeđen kazneni zakon na štetu optuženika, valjalo je na temelju članka 494. stavka 3. točke 2. ZKP/08. riješiti kao u izreci ovog rješenja.

 

Slavonski Brod,  4. svibnja 2023.

 

 

                                                                                                                              Predsjednik vijeća

 

                                                                                                                                                      Mile Soldo, v.r.

                        

 

 

 

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu