Baza je ažurirana 01.12.2025. zaključno sa NN 117/25 EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

              1              Poslovni broj: Gž-512/2023-2

 

Republika Hrvatska

Županijski sud u Splitu

Split, Gundulićeva 29a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poslovni broj: Gž-512/2023-2

 

 

R E P U B L I K A   H R V A T S K A

 

R J E Š E N J E

 

Županijski sud u Splitu, po sucu toga suda mr. sc. Dražanu Penjaku, kao sucu pojedincu, u pravnoj stvari tužiteljice M. B., OIB:, Z., protiv 1.tuženice M. M., OIB:, Z., zastupane po punomoćniku F. G., odvjetniku iz Z., 2.tuženice M. T., OIB:, Z., i 3.tuženice S. B., OIB:, Z., zastupane po punomoćnici D. S., odvjetnici iz Z., radi raskida ugovora, odlučujući o žalbi M. M. protiv rješenja Općinskog suda u Sesvetama, Stalna služba u Svetom Ivanu Zelini poslovni broj 14 P-800/2019-18 od 15. prosinca 2022., dana 7. ožujka 2023.,

 

r i j e š i o   j e

 

Ukida se rješenje Općinskog suda u Sesvetama, Stalna služba u Svetom Ivanu Zelini poslovni broj 14 P-800/2019-18 od 15. prosinca 2022. te se predmet vraća sudu prvog stupnja na daljnje odlučivanje.

 

Obrazloženje

 

1.              Prvostupanjskom rješenjem prekinut je  postupak u ovom predmetu u odnosu na tužiteljicu M. B. jer je tužiteljica M. B. umrla. Sud je pozvao nasljednike pok. tužiteljice da preuzmu postupak u ovoj pravnoj stvari te utvrdio da su svi rokovi zbog prekida prestali teći.

 

2.              Protiv ovog rješenja žali se M. M. zbog bitne povrede odredaba postupka i pogrešne i nepotpunog utvrđenog činjeničnog stanja. Predlaže da se rješenje preinači sukladno žalbenim navodima.

 

3.              Žalba je osnovana.

 

4.               U procesnoj situaciji kad je M. B. umrla 5. prosinca 2021., a prijedlog za ponavljanje postupka podnesen 13. prosinca 2021. nakon što je M. B. umrla, nije bilo zakonskog osnova za donošenje rješenja o prekidu postupka, pozivom na članak 212. stavak 1. točka 1. ZPP-a.

 

5.              Naime, nakon pravomoćnosti presude ne mogu se poduzimati parnične radnje kad parnica i dalje teče, pa ni sud ne može deklarirati da je nastupio prekid postupka zbog smrti koja je od stranaka.

 

6.              Stoga nema zakonskog osnova da se parnični postupak prekine zbog smrti stranke jer sud na taj način je izvršio bitnu povredu odredaba postupka iz članka 354. stavak 1. u vezi sa člankom 212. točka 1. ZPP-a.

 

7.              Osnovano žaliteljica ističe da odluka ne sadrži razloge iz kojih bi bilo moguće zaključiti da je prijedlog za ponavljanje postupka podnesen u zakonskom roku, što će sud ocijeniti u nastavku postupka.

 

8.              Poradi iznesenog valjalo je odlučiti kao u izreci temeljem članka 380. točka 3. ZPP-a.

 

U Splitu 7. ožujka 2023.

Sudac:

mr. sc. Dražan Penjak, v. r.

 

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu