Baza je ažurirana 10.11.2025. zaključno sa NN 107/25 EU 2024/2679
1
93. Ovr-3140/2022
Republika Hrvatska
Općinski sud u Osijeku
Europske avenije 7
31000 OSIJEK
93. Ovr-3140/2022
R E P U B L I K A H R V A T S K A
R J E Š E N J E
Općinski sud u Osijeku, na prijedlog više sudske savjetnice Mateje Vukmir, po sucu Branki Lukić, u ovršnom postupku ovrhovoditelja Republike Hrvatske, Ministarstvo, koje zastupa Općinsko državno odvjetništvo u Osijeku, protiv ovršenika S. S. iz O., OIB: …, odlučujući o prijedlogu ovršenika za odgodom ovrhe, 12. siječnja 2023.,
r i j e š i o j e
Odbija se prijedlog ovršenika za odgodom ovrhe kao neosnovan.
Obrazloženje
1. Na temelju pravomoćne i ovršne presude zbog ogluhe Općinskog suda u Osijeku broj P-747/11 od 30. kolovoza 2011., radi naplate iznosa od 13.808,21 kn s kamatama i troškovima, rješenjem ovog suda pod brojem Ovr-1258/12 od 23. travnja 2012. određena je ovrha na novčanoj tražbini ovršenika sada pok. J. H. iz O., OIB: … – i to na mirovini ovršenika.
2. Iz dopisa Zavoda od 24. svibnja 2022. proizlazi da je na ime navedene osnove ustegnut iznos od 8.972,57 kn, da su sredstva upućena na žiro račun ovrhovoditelja, a da Zavod ne postupa više budući da je ovršenik J. H. preminuo 19. veljače 2022.
3. Rješenjem od 26. svibnja 2022. utvrđen je prekid postupka zbog smrti ovršenika, a rješenjem od 28. lipnja 2022. nastavljen je postupak i pozvana je nasljednica ovršenika, kćer S. S. iz O., da preuzme postupak, i to na temelju rješenja o nasljeđivanju javnog bilježnika D. D. broj O-743/22 od 11. travnja 2022. Rješenje o nastavku je postalo pravomoćno 19. srpnja 2022., a rješenje o ovrsi dostavljeno je nasljednici ovršenika, sada ovršenici u ovom postupku, dana 31. kolovoza 2022.
4. Protiv rješenja o ovrsi ovršenica je izjavila žalbu nakon proteka roka 6. rujna 2022., te je rješenjem od 31. listopada 2022. upućena na pokretanje parničnog postupka radi proglašenja ovrhe nedopuštenom.
5. Na temelju prijedloga ovrhovoditelja, budući da je nasljednica pok. J. H. preuzela postupak, a tražbina ovrhovoditelja nije u cijelosti naplaćena, rješenjem pod brojem Ovr-3140/22 od 8. studenog 2022. određena je ovrha na novčanim sredstvima ovršenice S. S..
6. Protiv navedenog rješenja o ovrsi Ovr-314/22 ovršenica je 30. studenog 2022. izjavila žalbu u kojoj je istaknula da je izjavila žalbu nakon proteka roka protiv rješenja o ovrsi Ovr-1258/12, da je upućena u parnicu, koju je i u pokrenula, te predložila da se rješenje o ovrsi ukine i predložila odgodu ovrhe do okončanja parničnog postupka.
7. Žalba je dostavljena ovrhovoditelju na odgovor, a ovrhovoditelj je istaknuo da žalba ne odgađa provedbu ovrhe, da nisu ispunjeni uvjeti za odgodu iz čl. 65. Ovršnog zakona, da nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove temeljem čl. 139. st. 1. Zakona o nasljeđivanju, i to do visine vrijednosti naslijeđene imovine, na čiju visinu sud pazi na prigovor ovršenika, da je iza pok. ovršenika ostao dug u iznosu od 4.835,64 kn na ime glavnice, i iznos od 14.947,90 kn na ime kamata. Osim toga, ovrhovoditelj je priložio dopis Ministarstva iz kojeg bi proizlazilo da je ovrhovoditelj većim dijelom sudjelovao u podmirenju pogrebnih troškova iza pok. J. H., i to u iznosu od 4.350,00 kn.
8. Prijedlog za odgodu nije osnovan, dok će o žalbi protiv rješenja o ovrsi odlučiti drugostupanjski sud.
9. Naime, odredbom čl. 61. st. 1. Ovršnog zakona (Narodne novine broj 57/96, 29/99, 173/03, 194/03, 151/03, 151/04, 88/05 i 67/08, dalje: OZ) određeno je da sud može na prijedlog ovršenika odgoditi ovrhu ako ovršenik kumulativno ispuni subjektivne i objektivne pretpostavke za odgodu, odnosno ako učini vjerojatnim da bi provedbom ovrhe trpio nenadoknadivu ili teško nadoknadivu štetu, ili ako učini vjerojatnim da je to potrebno da bi se spriječilo nasilje, te ako je ispunjen jedan od uvjeta iz čl. 61. st. 1. t. 1.-10. OZ.
10. Najprije valja reći da ovršenica nije ni pokušala učiniti vjerojatnim da bi provedbom ovrhe trpjela nenadoknadivu ili teško nadoknadivu štetu, štoviše, nije niti paušalno navela u čemu bi se sastojala takva šteta, niti doveo u pitanje likvidnosti i solventnost ovrhovoditelja koji je Republika Hrvatska.
11. Budući da nisu kumulativno ispunjeni uvjeti iz čl. 61. st. 1. OZ, riješeno je kao u izreci ovog rješenja.
U Osijeku 12. siječnja 2023.
SUDAC
BRANKA LUKIĆ, v.r.
UPUTA O PRAVNOM LIJEKU:
Protiv ovog rješenja nezadovoljna stranka ima pravo žalbe u roku 8 dana od dana primitka prijepisa istog. Žalba se podnosi u tri primjerka putem ovog suda županijskom sudu.
DOSTAVITI:
- ovrhovoditelju po ODO
- ovršeniku
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.