Baza je ažurirana 30.04.2025.
zaključno sa NN 70/25
EU 2024/2679
1 Poslovni broj Pn-153/2019-12
REPUBLIKA HRVATSKA Poslovni broj Pn-153/2019-12
OPĆINSKI SUD U PULI-POLA
Kranjčevićeva 8, 52100 Pula-Pola
U I M E R E P U B L I K E H R V A T S K E
P R E S U D A
Općinski sud u Puli - Pola, po sucu Ivi Kancijanić kao sucu pojedincu, u pravnoj stvari tužitelja … zavoda …, Z., OIB …, protiv tužene C. O. d.d., Z., OIB …, radi naknade štete, nakon zaključene glavne javne rasprave 5. listopada 2021. u prisutnosti punomoćnice tužitelja S. V., diplomirane pravnice, te punomoćnice tuženice Ž. P., diplomirane pravnice, 15. studenoga 2021. objavio i
p r e s u d i o j e
„Tužena C. o. d.d., Z., OIB …, dužna je isplatiti tužitelju … zavodu …, Z., OIB … , iznos od 46.046,73 kuna s pripadajućom zakonskom zateznom kamatom koja teče od 1. lipnja 2019. do isplate, po prosječnoj stopi na stanja kredita odobrenih za razdoblje dulje od godine dana nefinancijskim trgovačkim društvima izračunate za referentno razdoblje koje prethodi tekućem polugodištu, uvećanoj za tri postotna poena, sve u roku od 8 dana.”
Obrazloženje
1.1. Slijedom navedenoga, tužitelj je predložio obvezati tuženicu da mu temeljem članka 161. do 170. Zakona o mirovinskom osiguranju na ime naknade štete isplati utuženi iznos od 69.690,58 kuna sa zateznim kamatama od 1. lipnja 2019. do isplate.
2.1. Tuženica osporava tužbeni zahtjev kojim tužitelj potražuje isplatu punog iznosa obiteljske mirovine temeljeći svoj zahtjev na odredbama članka 161. do 170. Zakona o mirovinskom osiguranju. Ističe da Zakon o obveznim odnosima svoju primjenu veže za trenutak nastanka obveznog odnosa, za koji trenutak se primarno vežu prava i obveze stranaka kao i primjena odgovarajućih zakonskih propisa, odnosno primjenjuje se ono materijalno pravo koje je bilo mjerodavno u vrijeme nastanka štetnog događaja. U trenutku prometne nezgode godine na snazi su bili propisi koji se primjenjuju pri odlučivanju o pravu zavoda za mirovinsko osiguranje na naknadu štete i to Zakon o mirovinskom osiguranju kao lex specialis za tužitelja i Zakon o obveznim osiguranjima u prometu kao lex specialis za tuženicu. Člankom 160. Zakona o mirovinskom osiguranju iz 1998. bilo je propisano da Zavod ima pravo zahtijevati naknadu stvarne štete koju, između ostaloga, čine novčana davanja isplaćena na osnovi priznatog prava na mirovinu u razmjernoj svoti. I člankom 27. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu propisana je obveza društva za osiguranje da zavodima koji obavljaju poslove mirovinskog osiguranja nadoknade stvarnu štetu u okviru odgovornosti svoga osiguranika i u granicama obveza preuzetih ugovorom o osiguranju, pri čemu se stvarnom štetom smatra razmjerni iznos mirovine oštećene osobe, odnosno članova njezine obitelji. Zaključuje da oba navedena zakona reguliraju pravo tužitelja na naknadu stvarne štete na ime isplaćene mirovine u razmjernoj svoti.
2.2. Tuženica ističe i prigovor zastare za iznos isplaćene obiteljske mirovine za razdoblje od 1. lipnja 2015. do 1. svibnja 2016. u cijelom iznosu od 35.518,79 kuna te za iznos od 10.622,25 kuna koji predstavlja razliku isplaćenog razmjernog iznosa mirovine i punog iznosa mirovine za razdoblje od 1. svibnja 2016. do 30. rujna 2016. Navodi da se u konkretnom slučaju primjenjuje trogodišnji zastarni rok iz članka 230. stavka 1. i 2. Zakona o obveznim odnosima pa je stava da su sve isplaćene mirovine izvršene prije 30. rujna 2016. u zastari.
2.3. Budući je tuženica isplatila razmjerni iznos u visini od 15.719,78 kuna u mirnom postupku, a da osporava da bi tužitelj imao pravo na naknadu pune štete u stvarnom iznosu prema odredbama članka 160. do 170. Zakona o mirovinskom osiguranju/2013., predlaže odbiti tužbeni zahtjev.
3.1. Prigovor zastare smatra neosnovanim. Ističe da se mirovina isplaćuje unazad pri čemu dan isplate nije definiran (članak 95. stavak 1. ZOMO) pa je najstarija neispunjena tražbina tužitelja dospjela 30. srpnja 2015. u odnosu na koju nije protekao opći zastarni rok od pet godina. Smatra da mada ZOMO predmetno potraživanje definira kao naknadu štete, isto je u osnovi regresno, jer tužitelj nije pretrpio štetu direktno od tuženice, već je štetu pretrpio tužiteljev osiguranik pa je priznavanjem prava na isplatu kao posljedice štetnog događaja za kojega je odgovorna tuženica, došlo do subrogacije, prijelaza prava s tužiteljevog osiguranika na tužitelja. Budući da ZOMO upućuje na primjenu odgovarajućih odredaba ZOO-a (članak 170. ZOMO), a da za regresno potraživanje ZOO ne propisuje poseban zastarni rok, u konkretnom slučaju potraživanja za koje je izvjesno da će nastajati i u budućnosti, dolazi do primjene općeg zastarnog roka, propisanog odredbom članka 225. ZOO-a, prema kojemu tražbine dospijevaju u roku od pet godina, računajući od dospjelosti najstarije neispunjene tražbine.
- pasivna legitimacija tuženice,
- činjenica da je tužitelj svojim rješenjima priznao pravo na obiteljsku mirovinu srodnicima pok. osiguranika, i to supruzi G. M.-P. i djeci M. M.-P. te N. M.-P.,
- visina tužbenog zahtjeva odnosno matematički izračun isplaćene mirovine koja za razdoblje od 1. lipnja 2015. do 30. rujna 2017. iznosi 85.410,36 kuna te
- da je tuženica prije podnošenja tužbe po izvansudskom zahtjevu isplatila 15.719,78 kuna.
- pravno pitanje odredbe kojeg zakona valja primijeniti radi odlučivanja o zahtjevu tužitelja, o čemu ovisi zaključak ima li tužitelj pravo na naknadu punog iznosa isplaćene mirovine ili pak razmjernog iznosa mirovine te
- primjenjuje li se na utuženu tražbinu zastarni rok za odštetne zahtjeve ili pak opći zastarni rok koji vrijedi i za regresne zahtjeve te, s time u vezi, je li nastupala zastara predmetne tražbine.
12.1. Člankom 165. stavkom 1. ZOMO-a propisano je da potraživanja naknade štete zastarijevaju istekom rokova određenim Zakonom o obveznim odnosima. Naknada štete koju tužitelj ima pravo zahtijevati od tuženika na temelju ZOMO-a proizlazi iz novčane obveze tužitelja koju on ima prema korisniku mirovine. Riječ je o stvarnoj šteti koja nastaje sukcesivno svakom mjesečnom isplatom mirovine, jer tim isplatama dolazi do umanjenja imovine tužitelja pa tada počinje teći vrijeme potrebno za zastaru potraživanja. S obzirom na to da se radi o tražbini naknade štete, ta tražbina zastarijeva u roku od tri godine otkad je oštećenik doznao za štetu i osobu koja je štetu učinila, kako je propisano člankom 230. stavkom 1. Zakona o obveznim odnosima („Narodne novine“ broj 35/05., 41/08., 125/11., 78/15., 29/18., dalje: ZOO). Takvo shvaćanje izraženo je i u odlukama Vrhovnog suda Republike Hrvatske (npr. broj Rev-x 639/2017-2 od 10. listopada 2019., Rev 3078/2014-2 od 28. veljače 2018., Rev 791/2011-2 od 15. travnja 2015., Rev 110/10 od 16. veljače 2011.).
12.2. Po ocjeni ovoga suda u konkretnom slučaju ne može se primijeniti petogodišnji zastarni rok koji se primjenjuje za regresne tražbine, jer je tužiteljev zahtjev, zahtjev za naknadu štete, a ne regresni zahtjev. Tužitelj ostvaruje naknadu štete koja mu nastaje isplatom mirovine članovima obitelji svoga osiguranika, a što je njihovo zakonsko pravo. Da se radi o naknadi štete proizlazi iz samog teksta ZOMO. Osim toga, da je riječ o odštetnom zahtjevu proizlazi i iz Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske broj U-I/856/2016 od 7. veljače 2017., kojom je odlučeno da se ne prihvaća prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnost s Ustavom članka 161. stavka 2. Zakona o mirovinskom osiguranju. U toj Odluci Ustavni sud Republike Hrvatske navodi: „Člankom 161., stavcima 1. i 2. ZOMO-a uređeno je pravo HZMO-a na naknadu štete kada je do ostvarivanja prava i isplate davanja prema ZOMO-u došlo zbog određene štetne radnje ili propusta odgovorne osobe – štetnika (npr. ako je do ozljede na radu radnika – osiguranika došlo do zbog odgovornosti poslodavca ili ako je do ozljede osiguranika došlo u prometnoj nezgodi za koju je odgovoran vozač obvezno osiguran od odgovornosti za štetu nastalu uporabom motornih vozila). To znači da je upravo štetni događaj (primjerice, ozljeda osiguranika koja je u konačnici dovela do nastanka invalidnosti) razlog stjecanja prava na invalidsku imovinu, što ima za posljedicu obvezu HZMO-a na novčano davanje osiguraniku. Tu obvezu HZMO ne bi imao da nije bilo štetnog događaja, a osiguranik bi i dalje nastavio raditi i uplaćivati doprinose do ispunjavanja uvjeta za stjecanje prava na punu starosnu mirovinu. Tako se i visina naknade štete utvrđuje prema ukupnoj svoti davanja i troškova isplaćenih iz mirovinskog osiguranja. To znači da se, prema osporenim zakonskim odredbama, visina štete utvrđuje prema kriterijima propisanim u stavku 2. članka 161. ZOMO-a“. Iz navedenoga proizlazi da Ustavni sud Republike Hrvatske ove zahtjeve tretira kao odštetne zahtjeve.
12.3. Neosnovano je pozivanje tužitelja na stajalište izneseno u Odluci Ustavnog suda Republike Hrvatske broj U-III-190/2006 od 9. siječnja 2008., povodom zahtjeva Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, iz koje proizlazi da je predmet spora novčano potraživanje koje ne proizlazi iz ugovora o osiguranju, nego regresno potraživanje koje se temelji na mjerodavnim odredbama Zakona o osiguranju, slijedom čega je ocijenjeno osnovanim stajalište da sporno potraživanje zastarijeva protekom općeg zastarnog roka od pet godina propisanog odredbom tada važećeg članka 371. Zakona o obveznim odnosima. Po stajalištu ovoga suda pravna priroda zahtjeva HZZO-a iz toga predmeta drugačija je od pravne prirode odštetnog zahtjeva HZMO-a iz ovog postupka. Kada je riječ o zahtjevima HZZO-a, u sudskoj praksi zauzeto je stajalište da zahtjevi HZZO-a zastarijevaju u općem zastarnom roku, jer predstavljaju regresne zahtjeve osiguratelja koji je platio troškove liječenja za svog osiguranika. O tome se izjasnio i Ustavni sud Republike Hrvatske u odlukama broj U-III-3787/11 od 11. srpnja 2012. te broj U-III-2571/14 od 17. lipnja 2015. u kojima je navedeno shvaćanje „da je u konkretnom slučaju tužitelj podmirio (platio) troškove liječenja oštećenika iz prometne nezgode umjesto ovdje tuženika ex lege, čime je učinio isplatu za drugoga pridržavajući si pritom pravo da (naknadno) tužbom u redovnom sudskom postupku zatraži od tuženog podmirenje učinjenog plaćanja (isplata s pravom na subrogaciju) – što podrazumijeva i pokretanje postupka u okviru općeg zastarnog roka propisanog čl. 371. ZOO, a podredno i primjenu čl. 373. ZOO“. Budući da se u ovom predmetu ne radi o izvršenoj isplati od strane tužitelja umjesto tuženice odnosno štetnika, jer mirovinu isplaćuje i može isplaćivati jedino tužitelj, nije riječ o regresnoj tražbini već o tražbini naknade štete.
14.1. Iz navedenoga proizlazi da je tuženica od utužene obveze za razdoblje unutar zastarnog roka (26. rujna 2019. - 30. rujna 2017.) isplatila 11.304,84 kune (ukupno plaćenih 15.719,78 kuna - 4.414,94 kuna isplaćenih za razdoblje do 26. rujna 2016.). Stoga je tuženica tužitelju dužna isplatiti razliku između njene obveze koja nije zastarjela od ukupno 34.948,69 kuna i onoga što je plaćeno, odnosno 11.304,84 kune, a što iznosi 23.643,85 kuna.
14.2. Za preostalih 46.046,73 kuna tuženi zahtjev nije osnovan te je odbijen.
U Puli 15. studenoga 2021.
S u d a c
Iva Kancijanić
UPUTA O PRAVNOM LIJEKU:
Protiv ove presude dopuštena je žalba nadležnom županijskom sudu. Žalba se podnosi putem ovoga suda, u roku od petnaest (15) dana od dana ročišta za objavu presude za stranku koja je bila uredno obaviještena o ročištu za objavu, odnosno od dana primitka presude za stranku koja nije bila uredno obaviještena o ročištu za objavu.
DNA:
1. tužitelju
2. tuženici
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.