Baza je ažurirana 02.06.2025.
zaključno sa NN 76/25
EU 2024/2679
1
REPUBLIKA HRVATSKA
OPĆINSKI PREKRŠAJNI SUD U ZAGREBU
Zagreb, Avenija Dubrovnik 8
Poslovni broj: 24. Pp-4906/2021
Općinski prekršajni sud u Zagrebu, po sutkinji Tonki Grgičević, uz sudjelovanje Jadranke Povoljnjak, kao zapisničarke, u prekršajnom postupku protiv okrivljene odgovorne osobe A. G., zbog prekršaja iz čl. 42. st. 1. točka 33. i st. 2. Zakona o računovodstvu (NN 78/15, 134/15, 120/16 i 116/18), povodom prigovora okrivljene na prekršajni nalog Financijske agencije, Regionalni centar Zagreb, nakon provedenog žurnog postupka, na temelju čl. 183. Prekršajnog zakona (NN 107/07, 39/13, 157/13, 110/15, 70/17 i 118/18), dana 04. svibnja 2021. godine, javno je objavio i
Okrivljena: A. G., kći M. i M., rođena ... godine, OIB …, državljanka RH, s prebivalištem u Z., …., zaposlena, udata, majka troje djece, primanja oko 5.000,00 kuna, nekažnjavana,
kriva je
što kao odgovorna osoba poslovnog subjekta „O. G.“ j.d.o.o., OIB subjekta …, a koji subjekt je brisan 25.10.2018. godine, nije najkasnije u roku šest mjeseci od zadnjeg dana poslovne godine, odnosno do 30.06.2018. godine, radi javne objave dostavila FINA-i u bilo koju poslovnicu na području RH ili putem internetskog servisa uz korištenje digitalnog certifikata, godišnji financijski izvještaj s ostalom propisanom dokumentacijom, za poslovnu 2017. godinu,
dakle, kao odgovorna osoba poslovnog subjekta nije FINA-i u zakonom propisanom roku, dostavila dokumentaciju iz članka 30. Zakona o računovodstvu,
čime je počinila prekršaj iz čl. 42. st. 1. točka 33. i st. 2. Zakona o računovodstvu, pa mu se na temelju citiranih propisa, temeljem čl. 37. Prekršajnog zakona, izriče
NOVČANA KAZNA U IZNOSU OD 300,00 kuna (slovima: tristo) kuna
Temeljem odredbe članka 33.stavka 11. Prekršajnog zakona okrivljena je obvezan platiti novčanu kaznu u roku od 30 (trideset) dana po pravomoćnosti ove presude, a ukoliko u roku koji joj je određen za plaćanje novčane kazne uplati dvije trećine izrečene novčane kazne, smatrat će se da je novčana kazna u cjelini plaćena.
Novčanu kaznu ili dvotrećinsku novčanu kaznu okrivljena je obvezna platiti u korist Državnog proračuna odabirući odgovarajuću od priloženih uplatnica, a u protivnom će se postupiti po odredbama članka 34. Prekršajnog zakona.
Temeljem odredbe članka 139.stavka 3., u vezi članka 138.stavka 3.točke 3. Prekršajnog zakona okrivljena je obvezna naknaditi troškove prekršajnog postupka u paušalnom iznosu od 100,00 kuna (slovima: sto) kuna, u korist Državnog proračuna prema priloženoj uplatnici, u roku od 30 (trideset) dana po pravomoćnosti ove presude, jer će se u protivnom postupiti po odredbama članka 152.stavka 4. i 11. Prekršajnog zakona.
Obrazloženje
Financijska agencija, Regionalni centar Zagreb, pod oznakom Klasa: 120-02/21-04/772, Ur.broj: 07-03-21-1 izdala je dana 18.01.2021. godine prekršajni nalog protiv Ane Garić, odgovorne osobe poslovnog subjekta O. G., j.d.o.o., a koji subjekt je brisan 25.10.2018. godine, radi djela prekršaja činjenično i pravno opisanog u izreci presude, na koji je okrivljena pravodobno izjavila prigovor.
Povodom pravodobnog prigovora okrivljene A. G. prekršajni nalog stavljen je van snage i proveden je žurni postupak po prijedlogu tužitelja.
Okrivljena je u svojoj obrani priznala počinjenje djela prekršaja, te je navela da bila odgovorna osoba pravnog subjekta O. G. j.d.o.o. u vrijeme počinjenja prekršaja, a isti subjekt brisanje dana 25.10.2018. godine. Točno je da nije u roku od 6 mjeseci od zadnjeg dana poslovne godine, odnosno do 30.06.2018. godine radi javne objave dostavila FINI financijski izvještaj s ostalom propisanom dokumentacijom za poslovnu 2017. godinu, jer je mislila da za to nema potrebe, obzirom da firma nije imala financijske aktivnosti, te je bila u mirovanju. Istakla je da joj je žao zbog počinjenog prekršaja, da nije imala namjeru izbjeći zakonske obveze, da ima mala primanja, pa je molila da se te okolnosti uzmu u obzir.
U dokaznom postupku sudac je pročitao i izvršio uvid u izvod iz sudskog registra Trgovačkog suda u Zagrebu, u izvadak iz registra FINA-e godišnjih financijskih izvještaja za 2017. godinu, u izjavu o ne aktivnosti od 25.04.2019. godine, u rješenje Trgovačkog suda u Zagrebu br. Tt-18/7340-84 od 13.listopada 2018. godine, te u financijska izvješća.
Iz izvatka iz registra godišnjih financijskih izvještaja FINA-e za 2017. godinu vidljivo je da okrivljena pravna osoba do dana izdavanja izvatka 10.02.2021. godine nije dostavila godišnji financijski izvještaj za statističke i druge potrebe za 2017. godinu, godišnji financijski izvještaj i drugu dokumentaciju radi javne objave za 2017. godinu niti izjavu o neaktivnosti, sukladno članku 30.st.9. Zakona o računovodstvu.
Prema povijesnom izvatku iz sudskog registra za O. G. j.d.o.o., vidljivo da je osoba ovlaštena za zastupanje bila upisana kao direktor A. G., koja zastupa društvo samostalno i neograničeno.
Na temelju obrane okrivljene, koja je priznala sve činjenice relevantne za ovo djelo prekršaja, odnosno da nije ispunila obvezu dostave FINA-i u bilo koju poslovnicu na području RH ili putem internetskog servisa uz korištenje digitalnog certifikata, najkasnije u roku od šest mjeseci od zadnjeg dana poslovne godine, odnosno do 30.06.2018. godine, radi javne objave godišnji financijski izvještaj s ostalom propisanom dokumentacijom za poslovnu 2017. godinu, tako i iz u dokaznom postupku pročitanih dokaza, izvatka iz Registra godišnjih financijskih izvještaja za 2017. godinu te povijesnog izvatka iz sudskog registra, iz kojih bez ikakve sumnje proizlaze sva obilježja djela prekršaja koja se okrivljenoj stavlja na teret, zbog čega ju je sud proglasio krivim i izrekao joj novčanu kaznu srazmjerno težini počinjenog prekršaja i stupnju odgovornosti počinitelja.
Naime, odredbom čl.30.st.2.,3. i 4. Zakona o računovodstvu propisana je obveza poduzetnika i pravnih i fizičkih osoba iz čl.4.st.3. istog Zakona da najkasnije u roku od 6 mjeseci od zadnjeg dana poslovne godine, radi javne objave, dostave godišnji financijski izvještaj s ostalom propisanom dokumentacijom, kako je to navedeno u čl.30.st.5. Zakona o računovodstvu, a kojoj obvezi okrivljena nije udovoljila.
Navod obrane okrivljene da nije znala da treba dostaviti potrebnu dokumentaciju jer je pravna osoba bila neaktivna, te nije imala nikakvu financijsku aktivnost, te izjavu o neaktivnosti, ne utječe na postojanje njezine odgovornosti, jer "ne znanje ne ispričava", a prema članku 30.stavku 9. Zakona o računovodstvu poduzetnik koji tijekom poslovne godine nije imao poslovnih događaja, niti u poslovnim knjigama ima podatke o imovini i obvezama, dužan je do 30. travnja tekuće godine FINA-i dostaviti izjavu o neaktivnosti za prethodnu poslovnu godinu, a kojoj obvezi okrivljena također nije udovoljila. Navedeno znači da sama činjenica da je subjekt neaktivan ne oslobađa iste obveze sastavljanja i predaje GFI-a u skladu s člankom 30. Zakona o računovodstvu.
Okrivljena odgovorna osoba poslovnog subjekta je u kritično vrijeme kao nesporno odgovorna osoba u ovom slučaju, mogla i bila dužna voditi više brige o tome da do izvršenja ovog prekršaja ne dođe, a budući je isto propustila, ostvarila je ovaj prekršaj za koji je i odgovorna, jer je do izvršenja prekršaja došlo propuštanjem dužne i moguće brige od strane okrivljene kao odgovorne osobe poslovnog subjekta.
Za predmetni prekršaj propisana je novčana kazna za odgovornu osobu od 5.000,00 do 20.000,00 kuna.
Prilikom odmjeravanja novčane kazne sudac je vodio računa o stupnju krivnje, opasnosti djela i svrsi kažnjavanja, te je olakotnim cijenio iskreno priznanje okrivljene, njezinu dosadašnju prekršajnu nekažnjavanost, činjenica da je pravna osoba brisana, okolnost da je majka troje djece, te njezine imovinske prilike, dok otegotnih okolnosti u postupku nije bilo. Zbog navedenog, sud je okrivljenoj, sukladno odredbi čl. 37. Prekršajnog zakona, ublažio propisanu novčanu kaznu smatrajući da su navedene olakotne okolnosti takvog značaja da se svrha kažnjavanja može postići i blažom kaznom od propisane i da je i ublažena kazna primjerena počinjenom prekršaju, te da će se i takvom kaznom postići svrha kažnjavanja i da će dovoljno utjecati na okrivljenu da se ubuduće kloni ovakvih i sličnih djela, kao i na svijest građana o povredi javnog poretka, društvene discipline i drugih društvenih vrijednosti, te pravednosti kažnjavanja njihovih počinitelja.
Temeljem u izreci citiranih propisa, kako je okrivljena proglašena krivom, to je obvezna, naknaditi troškove prekršajnog postupka u paušalnom iznosu, koji je odmjeren s obzirom na složenost i duljinu trajanja postupka, te imovinske prilike okrivljene.
U Zagrebu, 04. travnja 2021. godine
UPUTA O PRAVNOM LIJEKU:
Protiv presude okrivljenik, tužitelj, te osobe navedene u čl. 192. st. 1. Prekršajnog zakona imaju pravo žalbe u roku od 8 (osam) dana od dana dostave prijepisa presude. Okrivljenoj je dopuštena žalba zbog odluke o prekršajno-pravnim sankcijama, troškovima postupka, oduzimanju imovinske koristi i oduzimanju predmeta. Žalba se podnosi Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu, Avenija Dubrovnik 8, u dva primjerka, a o žalbi odlučuje Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske.
Presuda se dostavlja:
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.