Baza je ažurirana 02.06.2025.
zaključno sa NN 76/25
EU 2024/2679
- 1 -
Broj:Ppž- 4149/2021
REPUBLIKA HRVATSKA |
|
Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske |
|
Zagreb |
Broj:Ppž- 4149/2021 |
U I M E R E P U B L I K E H R V A T S K E
Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske, u vijeću sastavljenom od sudaca: Drage Klasnića kao predsjednika vijeća, te Nediljka Bobana i Koraljke Bašić članova vijeća, uz sudjelovanje više sudske savjetnice Marcele Soljačić Prester kao zapisničarke,u prekršajnom predmetu protiv okrivljenika T.D., kojeg brani XX, odvjetnik iz Zagreba, zbog prekršaja iz članka 289. stavak 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN br.; 67/08 , 48/10 , 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15, 89/15, 108/17, 70/19, 42/20), odlučujući o žalbi okrivljenika T.D, podnesenoj protiv presude Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu, od 12. ožujka 2021. godine, broj: 64. Pp – 2483/2021, u sjednici vijeća održanoj dana 14. travnja 2021. godine,
p r e s u d i o j e
Obrazloženje
Pobijanom presudom proglašen je krivim okrivljenik T.D i kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 ( deset tisuća) kuna, zbog prekršaja iz članka 289. stavak 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, činjenično opisanog u izreci pobijane presude.
Istom presudom okrivljenik je upozoren ukoliko u zadanom roku plati 2/3 izrečene novčane kazne, smatrat će se da je kazna u cjelini plaćena.
Uz kaznu okrivljeniku je izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima „B“ kategorije u trajanju od 3 ( tri ) mjeseca.
Istom presudom okrivljenik je obvezan na naknadu troškova prekršajnog postupka u paušalnom iznosu od 500,00 ( petsto) kuna.
Protiv navedene presude okrivljenik je pravodobno podnio žalbu zbog odluke o prekršajno pravnim sankcijama i troškovima postupka, te navodi da je priznao počinjenje djela prekršaja izrazio žaljenje i kajanje te zamolio sud da ublaži novčanu kaznu i ne izrekne zaštitnu mjeru jer vozilom svakodnevno odlazi na posao i vozilo mu je sredstvo rada. Ujedno navodi da nije nastala nikakva šteta počinjenim prekršajem te moli sud da mu se ublaži izrečena novčana kazna i ne izrekne zaštitna mjera a ujedno da prvostupanjski sud nije cijenio olakotne okolnosti na strani okrivljenika.
Žalitelj predlaže da se iz razloga navedenih u žalbi, žalba prihvati.
Žalba nije osnovana.
Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske (dalje: Sud), na temelju čl. 202. st. 1. Prekršajnog zakona, ispitivao je pobijanu presudu iz osnova i razloga iz kojih se ista pobija žalbom, a po službenoj dužnosti ispitao je jesu li presudom počinjene bitne povrede odredbi prekršajnog postupka iz čl.195. st.1. t. 6., 7., 9. i 10., jesu li na štetu okrivljenika povrijeđene odredbe prekršajnog materijalnog prava i je li u postupku nastupila zastara prekršajnog progona. Pri tome nije utvrđeno da postoje povrede na koje ovaj sud, sukladno gore navedenom zakonskom propisu, pazi po službenoj dužnosti.
Odlučujući o izrečenoj novčanoj kazni, vijeće ovog suda je utvrdilo da je prvostupanjski sud izrekao okrivljeniku novčanu kaznu u zakonom propisanom minimumu i ista nije stroga, budući je okrivljenik već prekršajno kažnjavan te je ovaj sud mišljenja da će se upravo izrečenomm novčanom kaznom postići svrha kažnjavanja te da će se okrivljenik ubuduće kloniti činjenja prekršaja ovakve vrste. Za navedno djelo prekršaja zakonom je predviđena novčana kazna u iznosu od 10.000,00 kuna do 20.000,00 kuna ili kazna zatvora do 60 dana, pa je vidljivo da je prvostupanjski sud cijenio olakotne okolnosti budući je okrivljeniku izrekao minimalnu novčanu kaznu unatoč ranijoj prekršajnoj kažnjavanosti okrivljenika.
Razmatrajući odluku o izrečenoj zaštitnoj mjeri, povodom žalbe okrivljenika, ovaj Sud je utvrdio da odluka prvostupanjskog suda o izricanju zaštitne mjere okrivljeniku da ne upravlja motornim vozilima „B“ kategorije u trajanju od 3 (tri) mjeseca nije stroga.
Navedeno ponašanje okrivljenika iz članka 289. stavak 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, predstavlja teški oblik kršenja prometnih propisa i takvo ugrožavanje ostalih sudionika u prometu da upućuje na opasnost da će okrivljenik upravljajući motornim vozilom ponovno počiniti takav prekršaj. Stoga je pobijanom presudom osnovano i u skladu sa zakonom prema okrivljeniku izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije, budući da je primjena iste u konkretnom slučaju nužna zbog otklanjanja okolnosti koje poticajno djeluju na počinjenje predmetnih prekršaja i dodatno će preventivno djelovati na buduće ponašanje okrivljenika.
Paušalni iznos troškova žalbenog postupka temelji se na odredbi članka 138. stavka 2. točke 3. c PZ-a, koji propisuje da se troškovi prekršajnog postupka obuhvaćaju paušalni iznos troškova prekršajnog postupka Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske kada je donio odluku kojom je pravomoćno utvrđena krivnja okrivljenika, ako je odlučivao o žalbi tužitelja i okrivljenika ili samo o žalbi okrivljenika. Paušalna je svota, sukladno članku 138. stavku 3. PZ-a određena u okvirima određenim Rješenjem o određivanju paušalnog iznosa za troškove prekršajnog postupka („Narodne novine“, broj: 18/13. ) u rasponu od 100,00 do 5.000,00 kuna, a s obzirom na složenost i trajanje postupka, te imovno stanje okrivljenika.
Zbog izloženih razloga trebalo je riješiti kao u izreci.
U Zagrebu, 14. travnja 2021.
Zapisničarka: Predsjednik vijeća:
Marcela Soljačić-Prester, v.r. Drago Klasnić, v.r.
Presuda se dostavlja Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu, u 5 (pet) otpravaka za: spis, okrivljenika, branitelja i tužitelja.
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.