Baza je ažurirana 17.07.2025. 

zaključno sa NN 78/25

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

- 1 -

Broj: -5260/2020

 

                                 

 

 

REPUBLIKA HRVATSKA

 

Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

                    Broj: -5260/2020

Zagreb

 

 

 

R E P U B L I K A   H R V A T S K A

 

R J E Š E N J E

 

              Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske u vijeću sastavljenom od sudaca: Koraljke Bašić kao predsjednice vijeća te Davorka Kučana i Drage Klasnića kao članova vijeća uz sudjelovanje višeg sudskog savjetnika - specijaliste Zlatka Hasića kao zapisničara, u prekršajnom predmetu protiv okrivljenice T.Z., zbog prekršaja iz članka 229. stavka 3. kažnjivo po članku 229. stavak 7. Zakona o sigurnosti prometa na cestama („Narodne novine“ broj: 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15, 108/17, 70/19 i 42/20), odlučujući o žalbi okrivljenice T.Z., podnesenoj protiv rješenja Policijske uprave šibensko-kninske, Postaje prometne policije Šibenik od 17. rujna 2020., broj: 511-13-11/05-3-367-3/2020, u sjednici vijeća održanoj dana 29. listopada 2020.,

 

 

r i j e š i o   j e

 

 

I. Prihvaća se kao osnovana žalba okrivljenice T.Z. preinačuje se pobijano rješenje na način da se prigovor smatra pravodovnim pravnim lijekom.

 

II. Uslijed odluke pod točkom I. izreke tijelo prvog stupnja predmet će dostaviti nadležnom općinskom sudu na odlučivanje.                                                 

 

 

                                                   Obrazloženje

 

 

Rješenjem tijela prvog stupnja odbačen je kao nepravodoban prigovor okrivljenice podneen protiv prekršajnog naloga Policijske uprave šibensko-kninske, Postaje prometne policije Šibenik od 27. srpnja 2020., broj: 511-13-11/05-3-367-1/2020.

 

              Protiv tog rješenja okrivljenica je pravodobno podnijela žalbu u kojoj navodi da je prekršajni nalog navodno stigao 11. kolovoza 2020., a u to vrijeme se nitko nije nalazio u kući pošto su se svi nalazili na godišnjem u Hrvatskoj i vratili su se 25. kolovoza 2020., i našli su pismo MUP-a u poštanskom sanduku.

 

             

 

Žaliteljica predlaže da se zbog navedenih razloga u žalbi, žalba prihvati.

 

              Žalba je osnovana.

 

              Uspoređujući potpis osobe koja je na dostavnici potpisala primitak prekršajnog naloga sa potpisima okrivljenice u žalbi i prigovoru nesporno je da ti potpisi nisu identični budući da prema potpisu na dostavnici proizlazi da je dostava prekršajnog naloga okrivljenici bila izvršena osobno premda je prema izvršenom uvidu u potpis o primitku prekršajnog naloga na dostavnici povratnici uspoređujući ga sa potpisima na žalbi i prigovoru nesporno je da su ti potpisi različiti što ukazuje na zaključak da je primitak prekršajnog naloga potpisala druga osoba a ne okrivljenica.

 

              Zbog iznesenih razloga ovaj Sud je preinačio pobijano rješenje i predmet vratio tijelu prvog stupnja koji će budući da prema sadržaju podnesenog prigovora okrivljenica osporava krivnju za djelo prekršaja koji joj se prekršajnim nalogom stavlja na teret predmet će dostaviti nadležnom prekršajnom sudu na odlučivanje.

 

              Zbog iznesenih razloga trebalo je odlučiti kao u izreci.

 

 

                                 U Zagrebu, 29. listopada 2020.

 

 

Zapisničar :

 

Predsjednica vijeća:

 

 

 

 

Zlatko Hasić, v.r.

 

Koraljka Bašić, v.r.

 

 

Rješenje se dostavlja Policijskoj upravi šibensko-kninskoj, Postaji prometne policije Šibenik u 3 otpravka: za spis i okrivljenicu.

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu