Baza je ažurirana 02.06.2025.
zaključno sa NN 76/25
EU 2024/2679
1
Poslovni broj: 1 R1 Ob-280/2020-10
Republika Hrvatska Općinski sud u Virovitici Virovitica, Tomaša Masaryka 8 |
Poslovni broj: 1 R1 Ob-280/2020-10
U I M E R E P U B L I K E H R V AT S K E
R J E Š E NJ E
Općinski sud u Virovitici, po sutkinji Željki Jurić, u izvanparničnom postupku predlagatelja Centra, zastupan po punomoćnici L. L. R., dipl. iur, stručnoj radnici Centra, protiv protustranke G. K., OIB: ..., s prebivalištem: C., a boravištem: S., zastupana po posebnoj skrbnici A. H., dipl. iur., iz Centra za posebno skrbništvo, radi vraćanja poslovne sposobnosti, 3. rujna 2020.
r i j e š i o j e
G. K., OIB: ..., rođena ... u C., od oca Đ. i majke M., s prebivalištem u C., a boravištem u S., vraća se poslovna sposobnost osim u pogledu odlučivanja o smještaju, boravištu i prebivalištu, liječenju i nadzoru nad liječenjem, te raspolaganja i upravljanja svojom imovinom i novčanim primanjima.
Obrazloženje
Predlagatelj Centar podnio je ovome sudu prijedlog radi vraćanja poslovne sposobnosti protustranke, u kojem navodi da je rješenjem Općinskog suda u Virovitici posl. br. 11. R1-11/14-7 od 22. ožujka 2013. protustranka lišena poslovne sposobnosti u potpunosti, a rješenjem Centra, Klasa: ..., Ur. broj: ... od 16. travnja 2013. joj je za skrbnika imenovana Z. K.
Nadalje se navodi da je protustranka G. K. korisnica dugotrajnog smještaja u udomiteljskoj obitelji M. B., a uvidom u nalaz i mišljenje vještaka prilikom postupka lišenja utvrđeno je da je protustranka u trajnom stanju mentalne retardacije, sa teškim tjelesnim invalidnošću uslijed nepokretnosti koja je posljedica cerebralne paralize, da nema adekvatnu sposobnost rasuđivanja, tj. za shvaćanje i razumijevanje tako da ne može shvatiti niti sagledati značenje svojih dijela niti može upravljati svojim postupcima, nije sposobna za samostalan rad i samozbrinjavanje i treba svakodnevnu potporu za život, skrb i nadzor odgovorne osobe. Protustranka je osoba sa teškim i trajnim invaliditetom, nema dužnih davatelja uzdržavanja, nema roditelja, nije se udavala i nama djecu, a o njoj je prije negoli je smještanau udomiteljstvo, skrb i brigu vodio brat Ž. K. i njegova supruga Z. K. koja joj je i skrbnica.
Protustranka je korisnica obiteljske mirovine u iznosu od 650,00 kuna mjesečno s kojom participira u troškovima smještaja, vlasnica je kuće, okućnice i oranice u C., a prema navodima skrbnice protustranka nije u mogućnosti shvatiti predmetni postupak, te je potpuno nesposobna za samozbrinjavanje i samozastupanje, odnosno samostalno štititi svoja prava i interese.
Predlagatelj predlaže temeljem čl. 557. ObZ-a, preispitati odluku lišenja poslovne sposobnosti, te nakon provedenog postupka i vještačenja po nadležnom vještaku, utvrditi radnje i poslove koje u odnosu na svoje osobno stanje i imovinu protustranka nije sposobna samostalno poduzimati, a radi zaštite njezinih prava i interesa.
Prostustranci je za potrebe ovog postupka imenovana posebna skrbnica u osobi A. H., dipl. iur. iz Centra za posebno skrbništvo (list 10-11).
Tijekom postupka sud je izvršio uvid u pravomoćno rješenje Općinskog suda u Virovitici posl. br. 11. R1-11/13-7 od 22. ožujka 2013. (list 3-5), rješenje Centra, Klasa: ..., Ur. broj: ... od 16. travnja 2013. (list 6-7), mišljenje Centra, Klasa: ..., Urbroj: ... od 13. srpnja 2020. (list 8-9), rješenje Centra o imenovanju posebne skrbnice (list 10-11), psihijatrijski nalaz i mišljenje stalnog sudskog vještaka prim.mr.sc. E. K. dr. med. od 19. srpnja 2020. (list 15-19), te ostalu dokumentaciju koja prileži spisu.
Tijekom postupka bilo je relevantno utvrditi da li je djelomično lišenje poslovne sposobnosti u skladu s pravima i interesima protustranke.
Predlagatelj u svom mišljenju od 13. srpnja 2020. (list 8-9) navodi da je protustranka sukladno ranijim propisima lišena poslovne sposobnosti u potpunosti, da je korisnica dugotrajnog smještaja u udomiteljskoj obitelji M. B., a da joj je za skrbnika imenovana Z. K.; da je iz nalaza sudskog vještaka prilikom lišenja utvrđeno da je protustranka u trajnom stanju mentalne retardacije s teškom tjelesnom invalidnošću uslijed nepokretnosti koje je posljedica cerebralne paralize, da nema adekvatnu sposobnost za rasuđivanje, tj. shvaćanje i razumijevanje, tako da ne može shvatiti niti sagledati značenje svojih djela niti može upravljati svojim postupcima, nije sposobna za samostalan rad i samozbrinjavanje i treba svakodnevnu potporu za život, skrb i nadzor odgovorne osobe. Na temelju socioanamnestičkih podataka Centra, te uvidom u aplikaciju socskrb, utvrđeno je da je protustranka G. K. osoba sa teškim i trajnim invaliditetom, nema dužnih davatelja uzdržavanja, nema roditelja, nije se udavala i nema djecu, a o njoj je prije negoli je smještana, skrb i brigu vodio brat Ž. K. i njegova supruga Z. K. koja joj je i skrbnica. Protustranka je potpuno ovisna o pomoći druge osobe, korisnica je obiteljske mirovine u iznosu od 650,00 kuna mjesečno s kojom participira u troškovima smještaja, vlasnica je kuće, okućnice i oranice u C..
U svom nalazu i mišljenju stalni sudski vještak prim. mr. sc. E. dr. K. od 19. srpnja 2020. (list 15-19) navodi da je pregledala protustranku u udomiteljstvu gospođe L. u S., gdje je smještena unazad 2,5 godine, te da je protustranka urednog vanjskog izgleda, nižeg rasta, primjerene uhranjenosti, afebrilna, eupnoična, samostalno sjedi, uspostavlja komunikaciju, održanog je razumljivog govora, u dobi je od 68 godina, ranije je još mogla hodati uz podršku štaka, hodalice i drugih osoba, a sada je postupno nepokretna, inkontinetnta je i koristi pelene, te joj je potreban pomoć pri održavanju higijene i presvlačenju, ne zna koje lijekove uzima, o tome brine udomiteljica, dobrog je apetita, dobro spava, ne puši i ne konzumira alkoholna pića. Protustranka je u stanju spastične paralize obje noge, nerazvijenih stopala, u tzv. "ekvinovarus" poziciji i nefunkcionalnih zglobova kukova, djelomično je orijentirana u vremenu, mora malo razmisliti o datumu rođenja, nešto malo je išla u školu i naučila se potpisati, a malo i čita. Navodi da je protustranka procijenjena kao osoba u trajnom stanju lakše duševne zaostalosti (MKB-10, šifra-F70.0/F71.0), i to je trajno psihičko stanje, kojim se označuje zaostalost u razvoju mentalnih sposobnosti koja se očituje već tijekom ranog razvoja i nije podložna korekciji tijekom odrastanja. Približni IQ u ovakvih osoba se proteže između 35 do 49 odnosno do 69, što je sukladno mentalnoj dobi od 6 do 9 maksimalno 12 godina u zdravih osoba.
Kod protustranke se u cjelini radi o kroničnom tjelesnom, neurološkom i psihičkom stanju koje je trajno i ireverzibilno, te uslijed nastalih psihofizičkih promjena ona je izgubljene sposobnosti za adekvatno rasuđivanja tj. za shvaćanje i razumijevanje, tako da ne može u potpunosti shvatiti niti sagledati značenje svojih djela, niti može voljno upravljati svojim postupcima, ne može samostalno skrbiti niti o svojim osobnim potrebama, već treba pomoć i podršku druge odrasle odgovorne osobe, kao i svakodnevnu potporu za život, skrb i nadzor organizacije svakodnevnog života, svih osnovnih aktivnosti i eventualnog liječenja, a ta potreba za pomoći će u budućnosti biti još više izražena, a njene intelektualne i voljne funkcije nisu dostatne za donošenje relevantnih odluka u vezi pravnih poslova i radnji, kao i zaštite svojih prava i interesa, te po tim pitanjima treba adekvatno zastupanje.
Zaključno u svom nalazu i mišljenju vještak navodi da je primjereno lišenje poslovne sposobnosti protustranke i to u djelu osobnih stanja, kao što je odlučivanje o smještaju, boravištu i prebivalištu, liječenju i nadzoru nad liječenjem, u dijelu raspolaganja i upravljanja svojom imovinom i novčanim primanjima. Prema nalazu i mišljenju vještaka protustranka G. K. nije sposobna shvatiti prirodu i svrhu ovog sudskog postupka i iskazivati pred sudom, tj. nije raspravno sposobna i to stanje je trajno.
Posebna skrbnica protustranke u svom podnesku od 11. kolovoza (list 23) navodi da na nalaz i mišljenje vještaka psihijatra nema primjedbi, obzirom da smatra da je isto dano u skladu s pravilima struke.
Predlagatelj Centar u svom podnesku od 2. rujna 2020. (list 24) očitovao se da nema primjedbi na dostavljeni nalaz i mišljenje vještaka.
Sud je nalaz i mišljenje vještaka, u kojem je zaključeno da je protustranku G. K. radi zaštite njezinih prava i interesa potrebno lišiti poslovne sposobnosti u pogledu odlučivanja o smještaju, boravištu i prebivalištu, liječenju i nadzoru nad liječenjem, te raspolaganja i upravljanja svojom imovinom i novčanim primanjima, prihvatio u cijelosti.
Odredbom čl. 234. st. 1. Obiteljskog zakona (Narodne novine br. 103/15 i 98/19), propisano je da će sud u izvanparničnom postupku punoljetnu osobu, koja se zbog duševnih smetnji ili drugih razloga nije sposobna brinuti o nekom od svojih prava, potreba i interesa ili koja ugrožava prava i interese drugih osoba o kojima je dužna skrbiti, u tom dijelu lišiti poslovne sposobnosti.
Cijeneći provedene dokaze, sud je nedvojbeno utvrdio da je protustranka G. K. punoljetna osoba koja se zbog duševnih smetnji i drugih razloga, nije sposobna brinuti o nekom od svojih prava, potreba i interesa te da su ispunjene pretpostavke iz odredbe čl. 234. st. 1. ObZ-a.
Kako je na temelju nalaza i mišljenja sudskog vještaka prim. mr. sc. E. dr. K., specijaliste-psihijatra (list 15-19), utvrđeno da protustranka nije sposobna shvatiti prirodu i svrhu ovog sudskog procesa i iskazivati pred sudom, tj. nije raspravno sposobna i to je stanje trajno, o djelomičnom lišenju poslovne sposobnosti protustranke G. K., odlučeno je temeljem odredbe čl. 498. st. 4. ObZ-a, te su određene radnje i poslovi koje protustranka nije sposobna samostalno poduzeti u odnosu na osobno stanje i imovinu.
Slijedom navedenog temeljem odredbi čl. 502. st. 2. ObZ-a u svezi sa čl. 234. st. 4., 5. i 6. ObZ-a, sud je usvojio prijedlog predlagatelja i odlučio kao u izreci ovog rješenja.
Virovitica, 3. rujna 2020.
Sutkinja:
Željka Jurić
Uputa o pravnom lijeku:
Protiv ovog rješenja dozvoljena je žalba u roku od 15 dana od dana primitka pismenog otpravka ovog rješenja. Žalba se podnosi pismeno, putem ovog suda, u četiri istovjetna primjerka, a o istoj odlučuje nadležni županijski sud.
Dostaviti:
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.