Baza je ažurirana 02.06.2025.
zaključno sa NN 76/25
EU 2024/2679
- 1 - Poslovni broj Ovr Ob-52/19-14
Poslovni broj Ovr Ob-52/19-14
R E P U B L I K A H R V A T S K A
R J E Š E N J E
Općinski sud u Puli-Pola., po sucu ovoga suda Nataši Horvat, u ovršnom predmetu ovrhovoditelja Č. T. iz P., K. …, OIB: …, zastupanog po punomoćnici V. M., odvjetnici iz P., protiv ovršenice A. M. iz P., L. P. .. OIB.: … uz sudjelovanje mlt. E. M. T. iz P., L.. P. … i mlt. E. M. T. iz P., .. obje zastupane po posebnoj skrbnici M. K. J. zaposlene u C. za posebno skrbništvo, D. R., F. Č. …, radi ovrhe, dana 21. svibnja 2020.
r i j e š i o j e
Na temelju ovršne isprave presude Općinskog suda u Puli-Pola posl.br. P Ob-238/17 od 19. travnja 2019.
o d r e đ u j e s e o v r h a
I. Temeljem čl. 523. st. 1. t. 1. Obiteljskog zakona izriče se ovršenici A. M. iz P., L.. P. …, OIB.: …, novčana kazna u iznosu od 2.000,00 kn (dvijetisućekuna), koja će se izreći i provesti svakog puta u slučaju da ne postupi prema nalogu iz točke I. izreke ovoga rješenja.
I. Nalaže se ovršenici A. M. iz P., L.. P. …, OIB.: …, da u roku od 8 dana od primitka ovog Rješenja o ovrsi plati izrečenu novčanu kaznu u korist računa prihoda državnog proračuna R. H. broj H., model 64, s pozivom na broj 6084-4237-1718, opis plaćanja: Novčana kazna u predmetu posl.br. Ovr Ob-52/19 Općinski sud u Puli-Pola.
III. Ukoliko ovršenica ne plati izrečenu novčanu kaznu u ostavljenom roku ili o tome bez odgađanja ne obavijesti sud, nalaže se Financijskoj agenciji provesti ovrhu na novčanim sredstvima ovršenice sa svih njezinih računa i oročenih novčanih sredstava prema odredbama Zakona koji uređuje provedbu ovrhe na novčanim sredstvima.
IV. Nalaže se Financijskoj agenciji da novčani iznos za koje je određena ovrha prenese s računa ovršenice i oročenih novčanih sredstava ovršenice na račun prihoda državnog proračuna Republike Hrvatske iz točke II. ovog Rješenja, osim primanja i naknada iz čl. 172. Ovršnog zakona i iznosa koji su izuzeti od ovrhe po čl. 173. Ovršnog zakona.
Obrazloženje
Ovrhovoditelj je 15. studenog 2019. podnio prijedlog za ovrhu na temelju pravomoćne i ovršne presude ovoga suda posl.br. P Ob-238/17 od 19. travnja 2019. kojom je odlučeno da će mlt. E. i mlt. E. stanovati sa ovršenicom, a da će roditeljsku skrb roditelji ostvarivati zajednički i sporazumno. O. odnosi mlt. kćeri i oca sukladno presudi imaju se odvijati utorkom i četvrtkom u drugom i četvrtom tjednu u mjesecu od 15,00 do 20,00 sati, utorkom i petkom u prvom i trećem tjednu u mjesecu, prvi i treći vikend neprekidno počevši od petka u 15,00 sati do nedjelje u 19,00 sati sve na način da otac preuzima mlt. kćeri iz škole odnosno vrtića i vraća ih majci na adresu u P., …, svaki drugi blagdan naizmjence, tijekom zimskih praznika polovinu istih i to svaku parnu kalendarsku godinu počevši od 24. prosinca u 10 sati do 31. prosinca u 10 sati, zatim neparnu kalendarsku godinu počevši od 31. prosinca u 10 sati do početka školske nastave u siječnju, tijekom proljetnih praznika svaku parnu kalendarsku godinu od početka praznika u 10 sati do petog dana praznika u 10 sati, a neparnu kalendarsku godinu od šestog dana praznika u 10 sati do zadnjeg dana praznika u 17 sati, tijekom ljetnih praznika polovinu istih i to prvog dana školskih ljetnih praznika u 10 sati do zadnjeg dana u 20 sati s time da se svake godine imaju odvijati zadnji tjedan u lipnju, zadnja dva tjedna u srpnju i zadnja dva tjedna u kolovozu, sve na način da otac preuzima i vraća mlt. kćeri majci na adresi u P., L.. P. 13. Ovršenica je postupala po navedenoj presudi samo kratko vrijeme od njenog donošenja, odnosno od kolovoza 2019. ne poštuje odluku o održavanju osobnih odnosa djece i ovrhovoditelja. Od 4. kolovoza ne dopušta djeci da tijekom vikenda borave kod oca i to bez ikakvog opravdanog razloga. Tijekom ljetnih praznika koje su provodili sa ocem majka ih je učestalo zvala te su djeca nakon tih razgovora bila uznemirena, plakali su te ih je otac morao odvesti majci. Nakon toga djeci nije dozvolila da spavaju kod oca niti da sa ocem otputuju kod bake i djeda u Bosnu, kao niti na izlet u Gardaland. Od 17. listopada 2019. otac uopće ne može ostvarivati kontakte s mlt. djecom pa čak niti telefonom. Predlaže da sud odredi ovrhu na način da se ovršenici izrekne novčanu kaznu i to u iznosu od 5.000,00 kuna. Postavlja zahtjev za naknadom parničnog troška.
U odgovoru na prijedlog ovršenica u cijelosti osporava sve navode iz istog. Smatra kako sve navedeno predstavlja laži kojima joj ovrhovoditelj želi nanijeti materijalnu i emotivnu štetu. Ističe kako su djeca u velikom otporu prema ocu iz razloga što otac ima novu partnericu koju djeca ne žele upoznati. Predlaže da sud prijedlog ovrhovoditelja odbije.
Rješenjem Centra za socijalnu skrb P.-P. od 27. studenog 2019. mlt. E. i mlt. E. imenovana je posebna skrbnica i to sukladno odredbi čl. 521. st. 4. ObZ-a. Ista je predložila strankama da predmetni postupak pokušaju riješiti savjetovanjem i obiteljskom medijacijom. Dana 19. veljače 2020. posebna skrbnica je razgovarala sa djevojčicama radi utvrđivanja njihovog mišljenja sukladno čl. 522. st. 1. ObZ-a. Djevojčice su navele da kod oca žele ići iako kod njega nisu spavale od kolovoza 2019. Kada su prošlo ljeto spavale kod oca u stanu su vidjele neke ženske stvari, to im je smetala ali mu nisu ništa rekle. Jednom prilikom dok su se vozili autom otac ih je pitao da li žele upoznati jednu tetu, na što je mlt. E. izašla iz auta. K. bi mama imala prijatelja, E. bi se i na nju naljutila iako ne obrazlaže zašto. O. djevojčice i oca i majku smatraju dobrima, roditelji se prema njima lijepo ponašaju, a tatu iako kod njega nisu spavale viđaju skoro svaki dan.
Tijekom postupka provedeni su dokazi uvidom u sve isprave koje prileže spisu, proveden je dokaz saslušanjem svjedoka S. K., ovrhovoditelja i ovršenice.
Uvidom u izvješće voditelja mjere intenzivne stručne pomoći i nadzora (list 34-62 spisa) utvrđeno je da je strankama navedena mjera izrečena u vremenskom periodu od godinu dana i to od 15. ožujka 2019. (list 34-62 spisa). Odnosi između roditelja su vrlo konfliktni, obilježeni učestalim verbalnim konfliktima, optužbama, nerazumijevanjem i neuvažavanjem, pri čemu je majka u tom odnosima gotovo isključivo potencirala konflikte s ocem, kako to proizlazi iz izvješća. Majka ne prihvaća adekvatno razvod braka i situaciju u kojoj je otac nastavio sa "svojim životom", te je u velikom sukobu glede njegove nove partnerice. Mišljenje je voditelja mjere da je ista izrečena pravodobno u odnosu na svrhu, međutim učinci mjere su nezadovoljavajući. Roditelji verbaliziraju motiviranost za promjenom nepovoljnih odnosa i situacije međutim i dalje su u visoko konfliktnim odnosima i međusobno se optužuju, a u svoje konflikte posredno i neposredno uključuju i djecu. Iz izvješća proizlazi da se posebno majku nastojalo osvijestiti na opasnost korištenja manipulativnih postupaka u odnosu prema djeci koju stalno uključuje u međusobne sukobe s njihovim ocem. Nastojalo se djelovati na njezino osvješćivanje emocionalne nestabilnosti koje ukazuje za potrebom stručne pomoći. Majka je cijelo razdoblje bila u vrlo negativističkom raspoloženju prema ocu djece navodeći prigovore i optužbe koje se ne dotiču odnosa sa djecom. Verbalizira nezadovoljstvo njegovim odnosom prema djeci no prvenstveno zbog njegove nove djevojke koju ne prihvaća te su i djeca negativistička i ne prihvaćaju očevu vezu. Tijekom rujna i početkom listopada djeca su u nekoliko navrata boravila kod oca tijekom tjedna a od sredine listopada djeca su u potpunosti prestala odlaziti kod oca čemu je prethodila njegova najava djeci kako ih želi upoznati sa jednom "tetom".
Iz iskaza svjedoka Slavka Kokota, voditelja mjere stručne pomoći i nadzora, u bitnom proizlazi da su se susreti i druženja mlt. djevojčica sa ocem jedno vrijeme odvijali sukladno presudi, međutim u ljeto 2019. došlo je do spora. U vrijeme kada su djevojčice tijekom ljeta trebale biti kod oca 15 dana rečeno mu je da su one kod oca nešto vidjele i da više ne žele tamo odlaziti. Na očevoj strani nije bilo situacija da bi on odbijao preuzeti djecu, međutim na strani majke je bilo kategoričkog odbijanja poštivanja sudske odluke. Nije pronašao opravdani razloga da se sudska odluka ne poštuje. Mišljenja je da su djeca privržena ocu, a loša međusobna komunikacija roditelja djeci samo šteti.
Iz iskaza ovrhovoditelja proizlazi da od kolovoza 2019. svoju djecu ne viđa redovito a po njegovoj ocjeni do toga je došlo kada je ovršenici saopćio da je u vezi sa jednom ženskom osobom. Tijekom ljeta kćeri su trebale biti kod njega 15 dana kontinuirano međutim ovršenica ih je neprestano zvala tako da mu je starija kćer nakon nekoliko dana rekla da želi ići kući čemu se nije protivio jer je smatrao da treba biti fleksibilan. Namjeravao je sa djecom otići u Bosnu svojim roditeljima, međutim ovršenica mu je odbila predati osobne iskaznice djece. Smatra da djeca žele doći kod njega, oni su u dobrim odnosima, međutim ne žele povrijediti majku i u konstantnom su strahu od nje. Djeci je rekao za svoju novu partnericu, međutim s njom ih još uvijek nije upoznao, budući je starija kći burno reagirala.
Iz iskaza ovršenice proizlazi da su se mlt. kćeri uredno viđale sa ocem do 15. listopada 2019. kada su doživjele šok, odnosno toga dana im je otac saopćio da će ih upoznati sa jednom "tetom". Starija kći je jako posesivna, obožava oca i ljubomorna je na sve ženske osobe u njegovoj blizini. On ih je psihički maltretirao i vršio pritisak u toj namjeri da ih upozna. Do danas njegovu partnericu nisu upoznale međutim vidjele su njezinu sliku, njezinu šminku u kupatilu i sl. Nije im pokušala objasniti da je "normalno" da roditelji nakon razvoda imaju u svom životu druge partnere. Djeci ne brani osobne odnose sa ocem, kaže im da trebaju ići ali one ne žele. Svi problemi nastali su zbog njegovih pritisaka da ih upozna sa partnericom.
Kako bi sud odredio predloženu ovrhu moraju biti ispunjeni uvjeti propisani odredbom čl. 521. ObZ-a. Utvrđeno je da se predmetna ovrha radi ostvarivanja osobnih odnosa s djetetom može provesti na temelju odluke suda o ostvarivanju osobnih odnosa, konkretno pravomoćne presude ovoga suda posl.br. P Ob-238/17 od 19. travnja 2019. Mlt. djeca stanuju sa majkom, sa ocem su osobni odnosi uređeni sukladno navedenoj presudi, te su se isti do kolovoza 2019. odvijali na opisani način. Same djevojčice ističu kako su u ljeto 2019. kod oca vidjele neke ženske stvari, zbog čega su se uznemirile i više nisu željele kod njega spavati. Ono što je odlučno u njihovim izjavama koje su dale posebnoj skrbnici je činjenica da oca žele viđati, da o ocu i majci imaju lijepo mišljenje jer oboje o njima dobro brinu, odnosno sud nije utvrdo postojanje protivljenja djeteta zbog čega bi mlt. djeca bila upućena na stručni razgovor sukladno čl. 525. st. 1. ObZ-a.
Ono što je nesporno utvrđeno je visoki stupanj nepovjerenja i netolerancije bivših partnera, naročito ovršenice do te mjere da u drugi plan stavlja interes djece. Iako majka verbalizira i opravdava svoje postupanjem zaštitom interesa djeteta ("one ne žele ići kod tate"), zbog nekvalitetne komunikacije roditelja i manipulativnog ponašanja majka djeci šalje pogrešnu poruku.
Odluka suda, koja predstavlja pravni temelj ovrhe, donesena je nakon dugotrajnog i cjelovitog postupka unutar kojega su tražena mišljenja C. za socijalnu skrb te je provedeno i kombinirano psihologijsko-psihijatrijsko vještačenje. O. je ovoga suda da je ovršenica bez valjanog pravnog osnova, u više navrata tijekom 2019. i 2020. odbila postupati sukladno donesenoj odluci, odnosno utjecala na izražavanje volje djece na način da je manipulirala njihovom voljom. I. izvješća voditelja mjere jasno proizlazi da se nastojalo osvijestiti majku na opasnosti korištenja manipulativnih postupka u odnosu prema djeci koju stalno uključuje u međusobne sukobe s njihovim ocem. Tijekom srpnja su djeca trebala provesti 15 dana kod oca koji je također obilježen povremenim ometanjima od strane majke te u određenoj mjeri i manipulacijom starije kćeri. Majka se usprotivila odlasku djece sa ocem u Bosnu, te je posredno na djecu nastojala utjecati da se izjasne protiv odlaska. Iz provedenog kombiniranog vještačenja u predmetu posl.br. P Ob-238/17 u bitnom proizlazi da je majci obzirom na strukturu osobnosti i postojeće specifičnosti potrebna pomoć u roditeljskoj skrbi, posebice na području koje se odnosi na primjereno ponašanje majke prema djevojčicama vezano uz stvaranje mišljenja i stava mlt. E. i E. u odnosu na njihovog oca. M.. kćeri trebale bi redovito provoditi vrijeme s ocem, dok je ocjenjeno da je majci neophodan psihoterapijski tretman za proradu traumatskih iskustava ali i za pomoć u rješavanju separacionih poteškoća koje se reflektiraju na njezin roditeljski kapacitet. Usmeno su vještakinje u potpunosti ustrajale kod svog pisanog nalaza i mišljenja s time da su ukazale kako se djeca opiru bilo kakvim promjenama i da zbog toga verbaliziraju želju da žive s majkom, a da tome svakako djelomično pridonosi utjecaj majke. Nadalje, mišljenja su bile da ukoliko majka i nadalje bude onemogućavala osobne odnose oca i mlt. kćeri te ukoliko se ne bude podvrgnula preporučenoj terapiji u razdoblju od najviše tri mjeseca da će biti potrebno razmišljati o tome da se odluka promijeni odnosno da mlt. kćeri nastave živjeti s ocem.
Onemogućavanjem provođenja pravomoćne i ovršne sudske odluke ovršenica direktno krši prava i dobrobit djeteta da na vrijeme kako je to odlučeno ostvaruju osobne odnose sa roditeljem s kojim ne stanuje. Roditelji trebaju pozitivno utjecati na djecu, poštivati odluke suda, a roditelj za kojega je sud odlučio da će nastaviti živjeti sa djecom (privremeno ili konačno) treba poticati susrete i druženja s drugim roditeljem, uvažavajući interes i potrebe djece. Pravo djeteta i roditelja na susrete i druženja određeni su nadomjestak za neostvareno pravo na obiteljski život, a pravo na obiteljski život jest jedno od temeljnih prava djeteta i kao takvo od izuzetne važnosti za pravilan i stabilan emocionalni razvoj djeteta i samo u slučaju da ponašanje roditelja proturječi dobrobiti djeteta ili ugrožava djetetova prava moguće ga je ograničiti ili zabraniti susrete i druženja roditelja i djeteta.
Zbog svega navedenog sud je predloženu ovrhu prihvatio temeljem čl. 523. st. 1. ObZ-a, međutim istu nije odredio u predloženom iznosu već u iznosu od 2.000,00 kn. Sud je cijenio da je ovršenica zaposlena u pekari, da prima plaću u iznosu od 3.000,00 kn od čega za najam stana izdvaja 2.000,00 kn, dok za uzdržavanje mlt. djece ovrhovoditelj doprinosi u ukupnom iznosu od 3.000,00 kn, sve kako to proizlazi iz izjave ovršenice danom pred Centrom za socijalnu skrb Pula 2. siječnja 2019. (list 99 spisa posl.br. P Ob-238/17).
Slijedom navedenog sud je sukladno čl. 513., čl.514. i čl. 515. Obiteljskog zakona (NN103/15), odučio kao u izreci ovog rješenja. Sukladno čl. 511. Obiteljskog zakona žalba protiv rješenja o ovrsi ne zadržava provođenje ovrhe niti poduzimanje ovršnih radnji kojima se ostvaruje tražbina zbog koje je određena ovrha.
U Puli, 21. svibnja 2020.
S. u d a c
Nataša Horvat, v.r.
Uputa o pravnom lijeku:
Protiv ovog rješenja dopuštena je žalba. Žalba se podnosi ovom sudu u tri istovjetna primjerka u roku od osam dana od dana primitka ovjerenog prijepisa ovog rješenja, a odluku o žalbi donosi nadležni Županijski sud.
DNA:
1. ovrhovoditelju po punomoćnici
2. ovršenici
3. posebnoj skrbnici
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.