Baza je ažurirana 30.04.2025.
zaključno sa NN 70/25
EU 2024/2679
- 1 - Gr1 257/2019-2
REPUBLIKA HRVATSKA VRHOVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE Z A G R E B |
R E P U B L I K A H R V A T S K A
R J E Š E N J E
Vrhovni sud Republike Hrvatske po sutkinji Marini Paulić, u pravnoj stvari tužitelja J. d.o.o., P., OIB: ..., protiv tuženika B. B. iz Z., nositelja Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva B. B., OIB: ..., odlučujući o sukobu nadležnosti između Općinskog građanskog suda u Zagrebu koji se oglasio stvarno nenadležnim rješenjem poslovni broj Povrv-5855/18-5 od 25. travnja 2019. i Trgovačkog suda u Zagrebu koji je taj sukob izazvao dopisom poslovni broj Povrv-1780/19 od 4. srpnja 2019., 11. srpnja 2019.,
r i j e š i o j e :
Za postupanje u ovom predmetu nadležan je Općinski građanski sud u Zagrebu.
Obrazloženje
Općinski građanski sud u Zagrebu, rješenjem poslovnog broja Povrv-5855/18-5 od 25. travnja 2019., oglasio se stvarno nenadležnim te po pravomoćnosti rješenja spis ustupio Trgovačkom sudu u Zagrebu navodeći da je, pazeći na svoju stvarnu nadležnost po službenoj dužnosti, utvrdio da nije stvarno nadležan za postupanje po prigovoru ovršenika (sada tuženika) sukladno odredbi čl. 34.b. st. 1. toč. 1. ZPP u svezi sa čl. 21. i 287. st. 2. OZ.
Trgovački sud u Zagrebu nije prihvatio nadležnost, već je dopisom poslovnog broja Povrv-1780/19 od 4. srpnja 2019. izazvao sukob nadležnosti s obrazloženjem da je u konkretnom slučaju tuženik nositelj OPG-a te kao takav fizička osoba, slijedom čega nisu ispunjene pretpostavke za primjenu čl. 34.b st. 1. toč. 1. ZPP.
Za postupanje u ovom predmetu stvarno je nadležan Općinski građanski sud u Zagrebu.
Rješenjem o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave, poslovnog broja Ovrv-14175/17 od 22. prosinca 2017., određena je ovrha na temelju vjerodostojne isprave radi prisilne naplate tražbine, općenito na imovini ovršenika.
U povodu prigovora ovršenika protiv rješenja o ovrsi, Javni bilježnik je na daljnje postupanje spis proslijedio Trgovačkom sudu u Zagrebu sukladno čl. 282. st. 3. Ovršnog zakona ("Narodne novine", broj 112/12, 25/13, 93/14 i 73/17 - dalje: OZ) u svezi s čl. 287. st. 2. OZ, prema kojem će javni bilježnik spis proslijediti nadležnom sudu koji bi bio stvarno nadležan u parničnom postupku. Međutim, Trgovački sud u Zagrebu se po zaprimanju spisa od strane Javnog bilježnika, oglasio stvarno nenadležnim te predmet ustupio Općinskom građanskom sudu u Zagrebu.
U nastavku postupka, Općinski građanski sud u Zagrebu donio je rješenje poslovnog broja Povrv-5855/18-3 od 26. listopada 2018., kojim je stavio izvan snage rješenje o ovrsi u dijelu u kojem je određena ovrha, ukinuo provedene radnje te postupak nastavio kao u povodu prigovora protiv platnog naloga sve sukladno čl. 58. st. 3. OZ, nakon čega se oglasio stvarno nenadležnim te predmet po pravomoćnosti rješenje ustupio Trgovačkom sudu na daljnji postupak.
Odredbom čl. 34.b st. 1. toč. 1. Zakona o parničnom postupku ("Narodne novine", broj 53/91, 91/92, 112/99, 88/01, 117/03, 88/05, 2/07 – odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 84/08, 123/08, 57/11 i 25/13 i 89/14 – dalje: ZPP) propisano je da trgovački sudovi u parničnom postupku u prvom stupnju sude u sporovima između pravnih osoba, u sporovima između pravnih osoba i obrtnika, uključujući i trgovce pojedince; u sporovima između obrtnika uključujući i sporove između trgovaca pojedinaca, a ako se radi o sporu u vezi s njihovom djelatnošću, osim ako nije riječ o sporovima u kojima prema tom Zakonu uvijek sude općinski sudovi (čl. 34. st. 1.), odnosno ako nije riječ o sporovima za koje je zakonom utvrđena nadležnost nekog drugog suda.
Prema odredbi čl. 34. st. 2. ZPP općinski sudovi sude u prvom stupnju i u svim drugim sporovima iz čl. 1. ZPP koji nisu u prvostupanjskoj nadležnosti trgovačkih ili kojih drugih sudova.
Pojam trgovca određen je čl. 3. st. 1. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima ("Narodne novine", broj 40/19 - dalje: ZIDZTD) koji je stupio na snagu 20. travnja 2019.
Prema toj odredbi trgovac je, ako tim Zakonom nije drugačije određeno, osoba koja samostalno i trajno obavlja gospodarsku djelatnost radi ostvarivanja dobiti proizvodnjom, prometom robe ili pružanjem usluga na tržištu.
Odredbom čl. 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trgovini ("Narodne novine", broj 30/14 – dalje: ZID ZT) izmijenjen je čl. 5. st. 1. podst. 2. Zakona o trgovini ("Narodne novine", broj 87/08, 116/08, 76/09, 114/11 i 68/13 – dalje: ZT) prema kojem, osim trgovca iz čl. 4. ovoga Zakona, djelatnost trgovine može obavljati i nositelj i/ili član obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva upisan u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava u skladu s posebnim propisima, kada svoje poljoprivredne proizvode prodaje na malo izvan prodavaonica na način iz čl. 10. st. 1. podst. 1., 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9. i 10. ovoga Zakona, kao i na tržnicama na veliko iz čl. 7. st. 3. ovoga Zakona.
Trgovac je u smislu čl. 4. st. 1. ZT pravna ili fizička osoba registrirana za obavljanje kupnje i prodaje robe i/ili pružanje usluga u trgovini, dok je prema odredbi čl. 3. st. 1. ZTD trgovac, ako tim Zakonom nije drugačije određeno, osoba koja samostalno trajno obavlja gospodarsku djelatnost radi ostvarivanja dobiti proizvodnjom, prometom robe ili pružanjem usluga na tržištu.
Dana 1. siječnja 2019. na snagu je stupio novi Zakona o poljoprivredi ("Narodne novine", broj 118/18 - dalje: ZOP) koji ne predviđa organizacijski oblik; obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo kako je to bilo regulirano odredbama Zakon o poljoprivredi ("Narodne novine", broj 30/15).
Novi Zakon o poljoprivredi uvodi novi organizacijski oblik - samoopskrbno poljoprivredno gospodarstvo – koje je definirano u čl. 3. st. 1. toč. b. ZOP kojim je određeno da je samoopskrbno poljoprivredno gospodarstvo fizička osoba poljoprivrednik, koja se za osobne potrebe bavi poljoprivredom u okviru korištenja prirodnih bogatstava zemlje i prodajom odnosno zamjenom od tih djelatnosti dobivenih proizvoda u neprerađenom stanju i kojoj obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede nije glavna djelatnost, odnosno zanimanje poljoprivrednik nije glavno ili jedino zanimanje, a temelji se na korištenju vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa te na radu, znanju i vještinama članova kućanstva i ekonomska veličina gospodarstva je manja ili jednaka od kunske protuvrijednosti izražene u stranoj valuti od 3.000,00 EUR.
Iz citirane zakonske odredbe proizlazi da je tuženik nositelj prava i obveza samoopskrbnog poljoprivrednog gospodarstva fizička osoba, kojoj obavljanje gospodarske djelatnosti nije glavna djelatnost.
Tuženik kao nositelj samoopskrbnog poljoprivrednog gospodarstva nije trgovac niti trgovac pojedinac jer u smislu citiranih odredaba ZID ZTD, ZID ZT, ZT i ZTD nije registriran za obavljanje kupnje i prodaje robe i/ili pružanje usluga u trgovini niti je osoba koja samostalno trajno obavlja gospodarsku djelatnost radi ostvarivanja dobiti proizvodnjom, prometom robe ili pružanju usluga na tržištu, a ni gospodarsku djelatnost ne obavlja samostalno u skladu s propisima o obrtu i nije upisan u sudskom registru.
Postupak upisa poljoprivrednog gospodarstva i izdavanja rješenja o upisu u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava obavlja Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (čl. 3. st. 1. Pravilnika o upisu poljoprivrednih gospodarstava - "Narodne novine", broj 76/11 i 42/13).
Slijedom navedenog, tuženik je nositelj prava i obveza samoopskrbnog poljoprivrednog gospodarstva te nije trgovac u smislu odredbe čl. 3. st. 1. ZID ZTD te čl. 5. st. 1. ZID ZT i čl. 4. st. 1. ZT, jer gospodarsku djelatnost ne obavlja samostalno u skladu s propisima o obrtu i nije upisan u sudskom registru, dok je tužitelj pravna osoba i subjekt iz čl. 34.b toč. 1. ZPP, slijedom čega nisu ispunjene pretpostavke za nadležnost trgovačkog suda u ovoj pravnoj stvari.
Slijedom iznijetog, na temelju odredbe čl. 23. st. 2. i 3. ZPP riješeno je kao u izreci.
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.