Baza je ažurirana 30.04.2025. 

zaključno sa NN 70/25

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

- 1 -

Broj: Jž-968/2019

 

                                           

Broj: Jž-968/2019

REPUBLIKA HRVATSKA

VISOKI PREKRŠAJNI SUD REPUBLIKE   HRVATSKE

ZAGREB

 

 

R E P U B L I K A   H R V A T S K A

 

R J E Š E N J E

                                                                     

             

 

Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske, u vijeću sastavljenom od sutkinja Gordane Korotaj kao predsjednice vijeća, te Goranke Ratković i Anđe Ćorluka kao članica vijeća, uz sudjelovanje sudske savjetnice Emine Bašić kao zapisničarke, u prekršajnom predmetu protiv okr. I. M. zbog prekršaja iz čl. 54. st. 1. t. 1. i st. 3. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga („Narodne novine“ br. 107/01., 87/02., 163/03.,141/04., 40/07., 149/09., 84/11. i 39/19.), odlučujući o žalbi tužitelja Ministarstva unutarnjih poslova Policijske uprave zagrebačke, II. Policijske postaje Zagreb podnesenoj protiv presude Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu od 20. ožujka 2019., broj: 52. Pp J-634/19, u sjednici vijeća održanoj 6. lipnja 2019.,

 

r i j e š i o    j e:

 

Prihvaća se osnovanom žalba tužitelja Ministarstva unutarnjih poslova Policijske uprave zagrebačke, II. Policijske postaje Zagreb, ukida se pobijana prvostupanjska presuda i predmet dostavlja prvostupanjskom sudu na ponovno suđenje. 

 

 

Obrazloženje

 

Pobijanom prvostupanjskom presudom Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu od 20. ožujka 2019., broj: 52. Pp J-634/19 proglašen je krivim okr. I. M. da je na način činjenično opisan u izreci počinio prekršaj iz čl. 54. st. 1. toč. 1. i st. 3. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, te mu na temelju čl. 64. st. 3. istog Zakona primijenjena zaštitna mjera obveznog liječenja od ovisnosti koja će trajati do prestanka razloga zbog kojih je primijenjena, ali ne kraće od 3 mjeseca ni duže od 1 godine.

 

Na temelju čl. 64. st. 1. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga i čl. 76. a Prekršajnog zakona („Narodne novine, broj 107/07., 39/13., 157/13., 110/15., 70/17. i 118/18.) okrivljeniku je izrečena mjera oduzimanja predmeta- jedna vrećica ispunjena sa 0,41 grama droge kokain i vrećica ispunjena sa 2,73 grama droge heroin, oduzete potvrdom o privremenom oduzimanju predmeta broj 01204506 od 3. siječnja 2019.

 

Istom presudom okrivljenik je oslobođen naknade troškova prekršajnog postupka.

 

Protiv te presude tužitelj Ministarstvo unutarnjih poslova Policijska uprava zagrebačka, II. Policijska postaja Zagreb pravodobno je podnio žalbu zbog odluke o prekršajnopravnoj sankciji i troškovima postupka, s prijedlogom da se pobijana presuda ukine i predmet vrati na ponovni postupak.

 

Žalba je osnovana.

 

Rješavajući predmet, te ispitujući prvostupanjsku presudu  po službenoj dužnosti u smislu odredbe čl. 202. st. 1. Prekršajnog zakona („Narodne novine, broj 107/07., 39/13., 157/13., 110/15., 70/17. i 118/18.), uz ocjenu navoda žalbe, Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske je utvrdio, da u prvostupanjskom postupku nisu pravilno i u potpunosti utvrđene odlučne činjenice za pravilnu primjenu materijalnog prava, odnosno nisu utvrđene odlučne činjenice za odluku o prekršajnopravnoj sankciji.

 

      Osnovano u žalbi ističe tužitelj da u postupku nisu utvrđene ni u obrazloženju presude navedene sve odlučne činjenice koje su od važnosti za donošenje pravilne presude, odnosno pravilnog izbora prekršajne sankcije, te smatra da je okrivljeniku uz zaštitnu mjeru trebalo izreći i novčanu kaznu, te ga obvezati na plaćanje troškova prekršajnog postupka.

 

Čl. 64. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga propisuje:

»(3) Ako je počinitelj prekršaja ovisnik o drogi ili povremeni uzimatelj droge, za prekršaje iz članka 54. – 63. ovoga Zakona obvezno se uz novčanu kaznu izriče zaštitna mjera obveznog liječenja u zdravstvenoj ustanovi koja za primjenu te zaštitne mjere ima odobrenje Ministarstva zdravstva ili zaštitna mjera odvikavanja od ovisnosti u ustanovi socijalne skrbi, udruzi, odnosno drugoj pravnoj osobi koja za primjenu te zaštitne mjere ima odobrenje Ministarstva rada i socijalne skrbi, u trajanju od tri mjeseca do jedne godine.

(5) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, za prekršaj iz članka 54. – 63. ovoga Zakona počinjen prvi puta, ovisniku o drogi ili povremenom uzimatelju droge zaštitna mjera obveznog liječenja ili odvikavanja od ovisnosti izriče se samostalno bez izricanja novčane kazne.«

 

Okrivljeniku je na temelju citiranih zakonskih odredbi samostalno izrečena zaštitna mjera obveznog liječenja od ovisnosti.

 

Zakon o suzbijanju zlouporabe droga, u čl. 64., propisuje mogućnost izricanja zaštitne mjere obveznog liječenja od ovisnosti, ali obzirom da je ista mjera propisana i Prekršajnim zakonom (članak 50. i članak 53.), uvjeti za njezino izricanje, trajanje i provođenje trebaju biti u skladu sa odredbama Prekršajnog zakona. Naime, čl. 257. st. 1. Prekršajnog zakona  propisano da će se u svim situacijama kada drugi propis o prekršaju propisuje materijalnopravne i postupovne odredbe koje su protivne Prekršajnom zakonu, primjenjivati odredbe Prekršajnog zakona.

 

 

Čl. 53. st. 1. Prekršajnog zakona propisuje: "(1) Zaštitna mjera obveznog liječenja od ovisnosti može se primijeniti prema počinitelju prekršaja koji je prekršaj počinio pod odlučujućim djelovanjem ovisnosti od alkohola ili opojnih droga kad postoji opasnost da će zbog te ovisnosti ponovno počiniti neki prekršaj."

 

              Uvidom u pobijanu presudu i cjelokupan spis predmeta utvrđeno je da prvostupanjski sud nije, u skladu sa čl. 53. st. 1. Prekršajnog zakona, utvrdio da li je okrivljenik predmetni prekršaj počinio pod odlučujućim djelovanjem ovisnosti o drogi, odnosno, da postoji opasnost da će zbog te ovisnosti u budućnosti počiniti prekršaj, a što su odlučne činjenice za izricanje zaštitne mjere obveznog liječenja od ovisnosti o drogi.

 

Osim navedenog, izreka pobijane presude kojom se okrivljeniku primijenjena zaštitna mjera obveznog liječenja od ovisnosti proturječna je obrazloženju u kojem se navodi da je odlučujući o sankciji sud olakotnim cijenio okrivljenikovu spremnost da se podvrgne psihosocijalnom tretmanu liječenja od ovisnosti, a koju zaštitnu mjeru Zakon o suzbijanju zlouporabe droga („Narodne novine“ br. 107/01., 87/02., 163/03.,141/04., 40/07., 149/09., 84/11.), koji se u ovoj situaciji primjenjuje, niti ne propisuje.

 

Imajući u vidu naprijed navedeno, valjalo je prihvatiti žalbu tužitelja, ukinuti pobijanu presudu i predmet vratiti prvostupanjskom sudu na ponovno suđenje, koji će, cijeneći razloge ovog drugostupanjskog rješenja, ponovno izvesti do sada izvedene dokaze, utvrditi odlučne činjenice relevantne za odluku, provjeriti navode žalbe tužitelja o osuđivanosti okrivljenika za istovrsni prekršaj, te zavisno od utvrđenja primijeniti odredbu čl. 64. st. 3. ili čl. 64. st. 5. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, koju odluku će, ocjenom svih u postupku izvedenih dokaza i pravno relevantnih činjenica valjano obrazložiti.

 

Prilikom donošenja nove odluke skreće se pažnja prvostupanjskom sudu da je u smislu čl. 64. st. 3. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga propisano da će se povremenom uzimatelju droge izreći zaštitna mjera odvikavanja od ovisnosti u ustanovi socijalne skrbi, udruzi, odnosno drugoj pravnoj osobi koja za primjenu te zaštitne mjere ima odobrenje Ministarstva rada i socijalne skrbi,  a ne zaštitna mjera obveznog liječenja u zdravstvenoj ustanovi koja za primjenu te zaštitne mjere ima odobrenje Ministarstva zdravstva, a prema obrazloženje pobijane presude, u postupku je utvrđeno da je okr. I. M. povremeni uzimatelj droge.

                                    

Iz navedenih razloga na temelju čl. 206. st. 1. odlučeno je kao u izreci ovog rješenja.

 

 

                 Zagreb, 6. lipnja 2019.            

 

 

Zapisničarka :                                                                                       Predsjednica vijeća:

                                                                                                            

Emina Bašić, v. r.                                                                                   Gordana Korotaj, v.r.             

 

Rješenje se dostavlja Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu u 4 ovjerena prijepisa: za spis, okrivljenika i  tužitelja.

 

                                                                                                                        

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu