Baza je ažurirana 20.07.2025. 

zaključno sa NN 78/25

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

1

                            Poslovni broj: Pp-1218/2024-6

             

     Republika Hrvatska                                         

Općinski sud u Varaždinu                                                       Poslovni broj: Pp-1218/2024-6

Varaždin, Braće Radić 2

 

U  I M E   R E P U B L I K E    H R V A T S K E

 

P R E S U D A

 

              Općinski sud u Varaždinu, po sutkinji Nadi Šumiga, uz sudjelovanje Elizabete Golec kao zapisničarke, u prekršajnom postupku protiv okrivljenog D. S. iz L. zbog povrede iz čl. 199. st. 2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15, 108/17, 70/19, 42/20,85/22 i 114/22) povodom podnijetog optužnog prijedloga Policijske uprave varaždinske, Policijske postaje Ivanec klasa: 211-07/24-5/11012 urbroj: 511-14-06-24-1 od 27. travnja 2024., na temelju članka 183. Prekršajnog zakona (Narodne novine broj: 107/07, 39/13, 157/13, 110/15, 70/17, 118/18 i 114/2022), u žurnom postupku nakon ispitivanja okrivljenog, dana 08. svibnja 2024.

 

p r e s u d i o    j e

 

Okrivljeni D. S., OIB: , rođ. ... u V., od oca A. i majke M., djev. B., s prebivalištem u mjestu L., državljanin RH, SSS, medicinski tehničar, zaposlen u vlastitom poduzeću, s mjesečnim primanjima između 1.000,00 i 1.500,00 eura, oženjen, otac jednog maloljetnog djeteta koje uzdržava, prekršajno kažnjavan

 

k r i v    j e

 

I.              što je kao vozač dana 27. travnja 2024. u 04,26 sati u mjestu I., u Ul. V. N. upravljao osobnim automobilom registarskih oznaka .. pod utjecajem alkohola u koncentraciji od 1,53 g/kg, nakon čega je okrivljeni uhićen na mjestu događaja te je bez uporabe sredstava prisile odveden u prostorije Policijske postaje Ivanec, gdje je smješten u posebnu prostoriju za zadržavanje te je od istog privremeno oduzeto osobno vozilo marke V., crvene boje, 1 kom, reg. oznake VŽ…, broj šasije: koje je po djelatnicima "O." prevezeno u PP Ivanec

 

II.              čime je okrivljeni počinio prekršaj iz čl. 199. st. 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, radi čega mu se temeljem citiranih propisa i članaka primjenom čl. 37. Prekršajnog zakona

 

i z r i č e

 

novčana kazna u iznosu od 800,00 eura (osamsto eura)

 

U skladu sa čl. 40. st. 1. Prekršajnog zakona, okrivljenom se uračunava vrijeme provedeno u uhićenju i zadržavanju od dana 27. travnja 2024. s početkom u 04,52 sati do 29. travnja 2024. do 04,52 sati kao 3 dana (tri) zatvora, odnosno kao 119,46 eura (sto devetnaest eura i četrdeset šest centi) novčane kazne pa okrivljenom ostaje za platiti 680,54 eura (šesto osamdeset eura i pedeset četiri centa).

 

Okrivljeni je dužan novčanu kaznu platiti u roku od 30 dana od dana pravomoćnosti ove presude. Okrivljeni se upozorava sukladno čl. 152. st. 3. Prekršajnog zakona da ako u roku koji mu je određen za plaćanje novčane kazne uplati dvije trećine izrečene kazne smatrat će se da je izrečena novčana kazna uplaćena u cijelosti. Ukoliko okrivljeni u određenom roku izrečenu novčanu kaznu ne plati, ista će se temeljem odredbe čl. 34. Prekršajnog zakona, izvršiti prisilnim putem. Ako se novčana kazna u cijelosti ili djelomično ne naplati ni prisilno u roku od 2 godine od kad je nadležno tijelo za prisilnu naplatu primilo za to zahtjev, ista će se zamijeniti posebnim Rješenjem, a u skladu s odrednom čl. 34. Prekršajnog zakona. Okrivljeni je dužan novčanu kaznu uplatiti putem priložene uplatnice.

 

III.              Temeljem čl. 58. Prekršajnog zakona, a u vezi počinjenog prekršaja iz čl. 199. st. 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, okrivljenom se izriče zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima „B“ kategorije u trajanju od 3 mjeseca (tri mjeseca), a koju mjeru će izvršiti PU varaždinska. Temeljem čl. 58. st. 2. Prekršajnog zakona, izrečena mjera počinje teći po izvršnosti presude, a u vrijeme trajanja zaštitne mjere uračunava se vrijeme privremenog oduzimanja vozačke dozvole, a po naredbi o određivanju mjere opreza koju je izdala PP Ivanec.

 

 

IV.      Trošak prekršajnog postupka utvrđen je u ukupnom iznosu od 26,00 eura (dvadeset šest), a temelji se na odredbi čl. 139. st. 3. u vezi čl. 138. st. 1. Prekršajnog zakona u vezi s čl. 152. ZKP-a i toč. I. Rješenja o određivanju paušalnog iznosa za troškove kaznenog postupka i dužan ga je uplatiti okrivljeni u istom roku kao i novčanu kaznu putem priložene uplatnice.

 

V.              Temeljem članka 229. st. 9. Zakona o sigurnosti prometa na cestama okrivljenom se ima vratiti osobno vozilo marke V., crvene boje, 1 kom, reg. oznake , broj šasije: te ključ od navedenog vozila sa metalnim privjeskom srebrne boje, a koje mu je privremeno oduzeto temeljem potvrde o privremenom oduzimanju predmeta PP Varaždinske, PP Ivanec od 27. travnja 2024., serijski broj: 10333439 odmah po pravomoćnosti presude.

 

Obrazloženje

 

1. Tužitelj je ovom sudu podnio optužni prijedlog protiv okrivljenog zbog prekršaja činjenično i pravno opisanih u izreci ove presude.

 

2. Na okolnosti podnijetog optužnog prijedloga, u žurnom postupku ispitan je okrivljeni D. S. te je isti iskazao kako u potpunosti priznaje navode koji mu se stavljaju na teret, budući da je točno da je u kritično vrijeme i na kritičnom mjestu upravljao vozilom reg. oznake VŽ u vlasništvu svog ujaka V. B. Prije samog kritičnog događaja nalazio se sam, u ugostiteljskom objektu "F." u I. te je konzumirao alkoholna pića – nekoliko bambusa te je u jutarnjim satima imao namjeru krenuti kući. Upravljao je vozilom svega nekoliko stotina metara do ugibališta kraj E., nakon čega je stao s vozilom i ugasio motor vozila. Nekoliko metara dalje nalazili su se policijski službenici koji su ga vidjeli, došli su do njega, tražili su od njega dokumentaciju te su ga alkotestirali, nakon čega mu je utvrđena koncentracija alkohola od 1,53 g/kg. Sa njim u vozilu nalazila su se dvojica mladića. Nakon što je alkotestiran odveden je u PP Ivanec te mu je izdana potvrda o privremenom oduzimanju predmeta osobnog vozila reg. oznake VŽ... Točna je činjenica da je već bio nekoliko puta pravomoćno prekršajno kažnjavan radi prekršaja u prometu. Žao mu je za počinjeni prekršaj. Svjestan je činjenice da je svojim protupravnim ponašanjem počinio teži prekršaj u prometu, međutim napominje da njegovim protupravnim ponašanjem nisu nastale štetne posljedice.

3. U tijeku postupka izvršen je uvid i pročitano je: izvješće o uhićenju okrivljenog, zapisnik o ispitivanju prisutnosti alkohola iz kojeg je razvodna očitana koncentracija alkohola od 1,53 g/kg, dvije potvrde o privremenom oduzimanju predmeta, prijedlog za određivanje zadržavanja i službena zabilješka o postupanju PP Ivanec od 27. travnja 2024. te naredba o određivanju mjere opreza.

 

4. Temeljem provedenog postupka, analizirajući i ocjenjujući obranu okrivljenog te uvidom i čitanjem u spis podnijetih materijalnih dokaza, pojedinačno i u međusobnoj vezi, nedvojbeno proizlazi zaključak da je kritične zgode inkriminirano djelo svojim ponašanjem počinio okrivljeni.

 

5. Odlučne činjenice za koje se okrivljeni tereti – opisane u izreci upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola nalaze se dokazane temeljem okolnosnog, jasnog i izričitog priznanja, a kojem subjektivnom iskazu sud nije imao razloga ne povjerovati budući da se neposredno uvjerljivo i logično iskazivao u svezi svog protupravnog ponašanja te se njegov subjektivni iskaz međusobno podudara i nadopunjuje sa podnijetim u spis materijalnim dokazima, a u koje je sud izvršio uvid i pročitao ih.

Međutim, okolnosti koje okrivljeni iznosi u svojoj obrani, kako je vozilom upravljao svega nekoliko stotina metara te da njegovim protupravnim ponašanjem nisu nastale nikakve posljedice, ne mogu istog ekskulpirati za učinjene prekršaje jer mu navedene okolnosti ne daju za pravo da protupravno postupa, budući da je kao sudionik u prometu bio dužan postupati u skladu sa zakonskim propisima.

 

6. Temeljem čl. 199. st. 2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama decidirano propisano da vozač vozila  ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako je pod utjecajem droga ili lijekova ili ako u krvi ima alkohola iznad 0,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka.

Okrivljeni kao sudionik u prometu morao je biti svjestan činjenice da konzumiranjem alkoholnog pića ima u organizmu alkohola, a koja prisutnost alkohola je i nedvojbeno utvrđena pomoću alkometra marke “Drager”, stoga zbog prisutnosti alkohola u organizmu nije smio započeti upravljati vozilom kad je prethodno konzumirao alkoholna pića, a budući da je tako postupio, svojim ponašanjem počinio je prekršaj iz čl. 199. st. 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama za koji prekršaj je decidirano propisano da će se novčanom kaznom od 1.320,00 eura do 2.650,00 eura ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kazniti za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u krvi ima alkohola iznad 1,50 g/kg odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka.

 

7. Slijedom iznijetog odlučeno je okrivljenog proglasiti krivim jer je ponašanje okrivljenika rezultat njegove krivnje te se okrivljenom za prekršaj opisan u izreci ove presude izriče primjenom čl. 37. Prekršajnog zakona za prekršaj ublažena novčana kazna, a u koju ukupnu novčanu kaznu je uračunato i vrijeme provedeno u uhićenju i zadržavanju, imajući u vidu da učinjenim prekršajima nisu nastale teže posljedice, a također imajući u vidu u skladu s čl. 36. st. 2. Prekršajnog zakona sve olakotne okolnosti kao i uzimajući u obzir imovinsko stanje, a što je sve imalo utjecaja na visinu izrečene novčane kazne.

 

8. Kao olakotna okolnost uzela se u obzir činjenica priznanja prekršaja, iskazano žaljenje zbog počinjenja istog, okolnosti pod kojima je došlo do počinjenja prekršaja, što je otac jednog djeteta, iznos mjesečnih primanja, dok se za otegotnu okolnost uzela u obzir težina prekršaja i njegove posljedice, stupanj odgovornosti te činjenica da se radi o težoj povredi propisa o sigurnosti prometa na cestama. - upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola u koncentraciji alkohola od 1,53 g/kg čime je doveo u potencijalu opasnost kako sebe tako i druge sudionike u prometu, kao i činjenica dosadašnjeg pravomoćnog prekršajnog kažnjavanja za teže prekršaje u prometu a što je razvidno iz prekršajne evidencije koja se nalazi u spisu.

 

9. Kazna je individualizirana, primjerena je djelu i počinitelju imajući u vidu objektivne i subjektivne okolnosti slučaja, stoga se smatra da će ista postići svrhu kažnjavanja, te da će ista utjecati na počinitelja kao i ostale da ubuduće ne čine prekršaje.

 

10. Temeljem čl. 58. Prekršajnog zakona, a u vezi počinjenog prekršaja iz čl. 199. st. 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, okrivljenom se izriče zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima „B“ kategorije u trajanju od 3 mjeseca (tri mjeseca), a koju mjeru će upisati PU varaždinska, nakon pravomoćnosti i izvršnosti ove presude budući da je okrivljeni kritične zgode upravljao vozilom pod utjecajem znatne količine alkohola od 1,53 g/kg i time doveo u potencijalnu opasnost kako sebe tako i druge sudionike u prometu.

Svrha je izricanja naprijed navedene zaštitne mjere da se njezinom primjenom otklone uvjeti koji omogućuju ili poticajno djeluju na počinjenje novog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama pa je stoga potrebno u konkretnom slučaju okrivljenom zabraniti sudjelovanje kao vozaču „B“ kategorije u prometu na cesti u navedenom trajanju, a koja mjera će preventivno djelovati na okrivljenog i kod njega otkloniti uvjete koji poticajno djeluju na počinjenje novog prekršaja kako bi shvatio društvenu neprihvatljivost takvog svog ponašanja.   

Duljina trajanja izrečene mjere, u okviru zakonom propisanog raspona od jednog mjeseca do dvije godine, a imajući na umu sve okolnosti počinjenog prekršaja i ličnosti okrivljenog, primjerena je težini počinjenog prekršaja i stupnja alkoholiziranosti okrivljenog te opasnosti ponavljanja dijela, a samim time i ugrožavanja sigurnosti u prometu.

U vrijeme trajanja zaštitne mjere uračunava se i vrijeme izrečene mjere opreza privremenog oduzimanja vozačke dozvole po naredbi o određivanju mjere opreza koju je izdala nadležna policijska postaja.

Ovaj sud smatra da će upravo ovakvom primijenjenom zaštitnom mjerom u cijelosti ostvariti svrha izricanja iste propisane odredbom čl. 51. Prekršajnog zakona.

 

11. Okrivljenom se vraća osobno vozilo marke V., crvene boje, 1 kom, reg. oznake VŽ, broj šasije: …. te ključ od navedenog vozila sa metalnim privjeskom srebrne boje, a koje mu je privremeno oduzeto temeljem potvrde o privremenom oduzimanju predmeta PP Varaždinske, PP Ivanec od 27. travnja 2024., serijski broj: 10333439 odmah po pravomoćnosti presude, imajući u vidu na čelu razmjernosti, a također  budući da po ocjeni ovog suda protupravno ponašanje okrivljenog ne predstavlja tako ugrožavanje ostalih sudionika u prometu koju bi upućivali na opasnost da će okrivljeni ponoviti takav prekršaj, a na što posebno ukazuje iskaz okrivljenog te iskazano obećanje da više neće ponoviti isti ili slični prekršaj, smatrajući da će izrečene novčane kazne dovoljno utjecati na okrivljenog da ubuduće ne čini prekršaje, međutim isti je dužan snositi troškove premještaja, smještaja i čuvanja privremeno oduzetog automobila.

 

12. Odluka o troškovima postupka temelji se na odredbi čl. 139 st. 3. u vezi čl. 138. st. 1. Prekršajnog zakona, u svezi s čl. 152. ZKP-a i toč. I. Rješenja o određivanju paušalnog iznosa za troškove kaznenog postupka te su isti odmjereni u paušalnom iznosu srazmjerno složenosti postupka.

 

 

U Varaždinu 08. svibnja 2024.

 

 

 

    Zapisničarka                                                                                                  Sutkinja

Elizabeta Golec, v.r.                                                                     Nada Šumiga, v.r.

 

 

UPUTA O PRAVNOM LIJEKU:

Protiv ove presude okrivljenik i ovlašteni tužitelj mogu izjaviti žalbu u roku od 8 dana po primitku presude Visokom prekršajnom sudu RH u Zagrebu u dva istovjetna primjerka pismeno putem ovog suda i ne podliježe pristojbi.

 

Presudu dostaviti:

  1. Okrivljeniku: D. S. iz L.
  2. Tužitelju: PU varaždinska, Policijska postaja Ivanec, Varaždinska 13, Ivanec
  3. za spis

 

 

Nakon pravomoćnosti:

1. PU varaždinska, Policijska postaja Ivanec, Varaždinska 13, Ivanec PE

 

 

Za točnost otpravka – ovlašteni službenik –

Elizabeta Golec

 

 

 

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu