Baza je ažurirana 02.07.2025. 

zaključno sa NN 77/25

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

- 1 -

 

                                                                                                                              Posl.br.: Pp-1951/2023-8

                                                                                                                

Republika Hrvatska             
Općinski sud u Pazinu

Stalna služba u Bujama-Buie

Buje, Istarska 1

             

                                                                                                                                       

 

U IME  R E P U B L I K E    H R V A T S K E

P R E S U D A

 

Općinski sud u Pazinu, Stalna služba u Bujama-Buie po sutkinji Sanji Božić Turina uz sudjelovanje sudske zapisničarke Alessandre Orzan u prekršajnom postupku protiv B. J. iz U., zbog prekršaja iz čl.196.st.7. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, povodom prigovora okrivljenika na obavezni prekršajni nalog  Policijske postaje U. s ispostavom B., primjenom čl.183. Prekršajnog zakona, dana 15.ožujka 2024.g.

 

presudio je

             

OKRIVLJENIK: J. B., OIB: …., rođen 20.06.1975. godine, od oca S. i majke F., sa prebivalištem u P., B. ulica 13, po zanimanju trgovac, nezaposlen, sa mjesečnim primanjima 156,00 eura i uzdržava se od povremenog rada, neoženjen, otac jednog dijeteta, prekršajno nekažnjavan, neosuđivan

 

kriv je

 

što je dana 15.srpnja 2023.godine u 13,10 sati na cesti u mjestu F., kod U., upravljao osobnim vozilom reg. oznake KA 3003 ST, koje prilike je za vrijeme vožnje koristio mobitel uporabom ruke, na način koji umanjuje mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom,

čime je počinio prekršaj iz čl.196. st.3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, zbog čega se temeljem odredbe čl. 196.st.6. cit. zakona,

 

izriče

novčana kazna od

130,00 (stotrideset) eura.

 

              Temeljem članka 139. stavka 3. u vezi s člankom 138. stavkom 3. Prekršajnog zakona, okrivljenik je obvezan naknaditi troškove prekršajnog postupka u paušalnom iznosu od 30,00 (trideset) eura u roku od 1 (jednog) mjeseca po primitku ove presude.

 

Ako okrivljenik troškove prekršajnog postupka ne plati u cijelosti naplatiti će se prisilno.

 

Temeljem članka 33. stavka 10. Prekršajnog zakona okrivljenik je obvezan platiti novčanu kaznu u roku od 1 (jedan) mjesec po pravomoćnosti ove presude.

 

Upozorava se okrivljenik da će se novčana kazna smatrati  u cjelini plaćenom ako dobrovoljno plati  dvije trećine (2/3) izrečene novčane kazne u gore navedenom roku. Svakim daljnjim načinom naplate, novčana  kazna naplatiti će se u punom iznosu.

 

Okrivljenik je dužan izvršiti uplatu prema priloženoj uplatnici.

 

 

Obrazloženje

 

 

  1. Policijska postaja U. s ispostavom B. je povodom prigovora okrivljenika na izdati mu obavezni prekršajni nalog pod brojem 211-07/23-2/24305 od 15.07.2023. godine, isti dostavila ovome sudu na daljnje postupanje, zbog djela prekršaja opisanog u izreci ove presude.             
  2. Okrivljeni je ispitan pred ovim sudom gdje je izjavio da se ne smatra krivim za djelo prekršaja i da u cijelosti osporava sadržaj izdanog obveznog prekršajnog naloga u kojem ga se tereti da je koristio mobilni uređaj tokom vožnje, a posebno da bi po njemu tipkao. U vozilu kojim je upravljao da postoji tzv. Bloototh uređaj  kojim se omogućuje telefoniranje bez uporabe ruku. Te prilike da je tipkao po displeju radija a mobitel da nije koristio, dok je taj displej osvjetljen a kako se policijski službenik na motociklu vozio pored njega, da je pogrešno zaključio da on koristi mobitel.
  3. U svojstvu svjedoka ispitan je policijski službenik I. L., koji je iskazao da se sjeća da je navedene prilike vršio kontrolu prometa, krećući se službenim motociklom iz vozila marke P., karlovačke registracije. Vozilo da se kretalo od kružnog toka u U. u blizini trgovine Š. prema naselju F. a on da se kretao neposredno iza njega i vidio da vozač u desnoj ruci drži mobilni uređaj, po kojem je tipkao. Po zaustavljanju vozač tog vozila a utvrdilo se da se radi o okrivljenom kada je upoznat s prekršajem, to je osporio i naveo je da je taj mobitel samo držao u ruci, napominjući kako nema vremena i da će on to sam riješiti.
  4. U postupku je sud pročitao izvješće o izvršenom prekršaju te potvrdu prekršajne evidencije.
  5. Provedenim postupkom i izvedenim dokazima u njemu, te njihovom međusobnom komparacijom sud je utvrdio da je okrivljeni počinio prekršajno djelo koje mu se optužnim prijedlogom stavlja na teret. Navodi njegove obrane nisu prihvaćeni jer ih je sud ocijenio činjenično neutemeljeno argumentiranim i usmjerenim izbjegavanju prekršajne odgovornosti za to djelo.
  6. Sud je vjeru poklonio ispitanom svjedoku iz čijeg iskaza je vidljivo da se on navedenog događaja sa sigurnošću sjeća, a decidirano je i logično a time i uvjerljivo svjedočio. Njegov iskaz ne ostavlja dvojbu u pogledu odlučnih činjenica, precizan je i detaljan a sam policijski djelatnik nije zainteresiran za ishod postupka. Sud nije našao ni jedan razlog zašto bi on kao ovlaštena službena osoba u obavljanju svoje dužnosti lažno teretio okrivljenog. Zbog toga mu je kako je to gore navedeno poklonjena vjera jer iz opisanih razloga sud nije posumnjao u iskazivanje svjedoka, tim više što je djelo prekršaja utvrdio neposrednim zapažanjem.
  7. Temeljem toga utvrđeno da je okrivljeni svojim postupanjem ostvario obilježja prekršaja iz navedenog propisa, zbog čega je proglašen krivim i odgovornim, kako je to opisano u izreci ove presude.
  8. Za navedeno djelo prekršaja okrivljenom je izrečena novčana kazna u propisanom iznosu sukladno odredbi čl.196.st.7. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
  9. Troškovi prekršajnog postupka izrečeni su u paušalnom iznosu.

 

U Bujama, 15.ožujka 2024. godine

 

 

Zapisničarka                                                                                                                              Sutkinja

                                                                                                                             

Alessandra Orzan,v.r.                                                                                    Sanja Božić Turina,v.r.

 

 

Uputa o pravnom lijeku:

              Sukladno odredbi čl.244.st.3.Prekršajnog zakona, protiv ove presude nije dopuštena žalba.

Presuda je pravomoćna.

 

 

O TOME OBAVIJEST:

1. Okrivljeniku,

2. Tužitelju,

3. Prekršajna evidencija, po pravomoćnosti,

4. Spis, ovdje.

 

 

 

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu