Republika Hrvatska
Općinski sud u Metkoviću
Metković
Broj: 12. Pp -1503/2023
U I M E R E P U B L I K E H R V A T S K E
P R E S U D A
Općinski sud u Metkoviću, po sucu Stanka Obradović, uz sudjelovanje zapisničara Katice Zovko, u prekršajnom predmetu protiv okrivljenika T. B. iz H. P., zbog prekršaja iz čl. 282. st. 1. i 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama a kažnjivo po čl. 282. st. 9. citiranog Zakona povodom prigovora na izdani prekršajni nalog Policijske postaje Ploče broj: 211-07/23-1/9439 od 01. 08. 2023. godine, nakon održane glavne rasprave, javno je objavio i
p r e s u d i o j e
- Okrivljenik: T. B. sin G., OIB: …, rođen ...
godine u Z., s prebivalištem u H.
P., Ul. … državljanin RH, završena
Gimnazija, uzdržavan od roditelja, neoženjen, bez djece,
nezaposlen, lošeg imovnog stanja,
k r i v j e
- što je dana 01. kolovoza 2023. godine u 22,15 sati u P., Ul. … zatečen da upravlja vozilom marke BMW reg. pločica ZG …, te na zahtjev policijskih službenika odbio se podvrgnuti ispitivanju ili stručnom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili urina,
čime je postupio protivno odredbi čl. 282. st. 1. i 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama a što je kažnjivo po čl. 282. st. 9. citiranog Zakona
pa se temeljem istog propisa uz primjenu čl. 37. st. 2. i 3. toč. 1. Prekršajnog
zakona RH
osuđuje
Novčanom kaznom u iznosu od 331,80 eura
(tristotridesetjedaneurosamdesetcenti)
- 2 -
12. Pp-1503/2023
Temeljem čl. 33. st. 10 Prekršajnog zakona RH okrivljenik je dužan izrečenu novčanu kaznu platiti u roku od 90 dana po pravomoćnosti presude.
Temeljem odredbe čl. 152. st. 3. Prekršajnog zakona RH,( N. N. broj107/07 i 39/13) u koliko okrivljenik u roku određenom ovom odlukom plati 2/3 izrečene novčane kazne, novčana kazna će se smatrati u cjelini plaćenom a to je iznos od 221,20 eura ( dvjestodvadesetjedaneurdvadesetcenti).
- Temeljem čl. 138. st. 1. i 3. u svezi čl. 139. st. 3. Prekršajnog zakona RH okrivljenik je dužan nadoknaditi troškove prekršajnog postupka u paušalnom iznosu od 26,54 eura (dvadsetšesteurapedesetčetiricenta) u roku od 90 dana po primitku presude ili će se isti u protivnom naplatiti prisilnim putem.
Obrazloženje
- Policijska postaja Ploče pod brojem: 211-07/23-1/9439 od 01. 08. 2023. godine izdala je prekršajni nalog protiv okrivljenika zbog prekršaja činjenično i pravno opisanog u izreci ove presude.
- Sukladno čl. 238. st. 9. Prekršajnog zakona RH prekršajni nalog PP Ploče pod navedenim brojem od 01. 08. 2023. godine se povodom prigovora okrivljenika stavlja izvan snage te se nastavlja provođenje postupka.
- Okrivljenik je na ročištu glavne rasprave kod ovoga suda dana 23. 11. 2023. godine naveo: Ostajem u cijelosti pri navodima iz podnijetog prigovora na izdani PN PP Ploče, navodim da do sada nisam osuđivan za navedenu vrstu prekršajnog djela, inače solidan sam sudionik u prometu, molim nadležni suda da mi ne izrekne zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom "B" kategorije i da mi ublaži izrečenu novčanu kaznu.
- U dokaznom postupku kod ovog suda izvršen je uvid u navode prigovora od 10. 08. 2023. u kojem je naveo da mu je ovom prilikom određen pregled vozila i da ovom prilikom nisu pronađene nikakve nedozvoljene supstance, navodi da je ovom prilikom išao kod svoje djevojke na otok Pelješac u mjesto Trpanj, navodi da priliko silaska s trajekta , navečer, na putu u vikendicu koja se nalazi u Sukošanu pored Zadra, bio je zaustavljen od strane policijskih službenika, tu mu je rečeno da se mora podvrgnuti testu na droge, i da se prisutnost supstanci može pokazati i 10 dana unazad, a kako se tom prilikom našao u društvu gdje su se konzumirala nedopuštena sredstva, , uplašio se i odbio podvrgnuti testiranju. , navodi da je odgovoran vozač, da je student, bez ikakvih vlastitih prihoda, smatra da mu je izrečena previsoka novčana kazna, također navodi da živi u Pušća, 40 km od Zagreba, koje mjesto je loše povezano sa gradom te da mu je vozilo neophodno potrebno ka studentu tako i zbog bolesne bake koju redovito vodi na preglede,
- 3 -
12. Pp- 1503/2023
nadalje, izvršen je uvid u zapisnik 1038866405 od 01. 08. 2023 u svezi ispitivanja prisutnosti droga ili lijekova u organizmu, naredba o određivanju mjere opreza broj: 1038866430 od 01. 08. 2023. kao i u evidenciju Ministarstva pravosuđa iz koje se vidi da isti nije do sada prekršajno osuđivan.
- Ocjenom izvedenih dokaza u postupku pojedinačno te dovođenjem istih u međusobnu vezu, nedvojbeno proizlazi da je isti ostvario učin prekršajnog djela činjenično opisano i pravno kvalificirano u izreci ove presude.
- U predmetnom slučaju nesporno je temeljem izvedenih dokaza da je okrivljeni ostvario učin prekršajnog djela postupanja protivno odredbi čl. 282. st. 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama a što je kažnjivo po čl. 282. st. 9. citiranog Zakona jer je utužene prigode u P., Ul. … zatečen da upravlja vozilom marke BMW reg. pločica ZG …, te na zahtjev policijskih službenika odbio se podvrgnuti ispitivanju ili stručnom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili urina.
- Odredbom čl. 282. st. 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama je propisano da policijski službenik obavljajući poslove iz st. 1 citiranog članka ovog Zakona, može vozača i drugog sudionika u prometu na cesti podvrgnuti ispitivanju pomoću odgovarajućih sredstava i uređaja ( alkometar i dr. ), radi utvrđivanja u organizmu alkohola, droga ili lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilom, a potom, po potrebi, i odvesti u zdravstvenu ustanovu na vađenje krvi i uzimanje urina ili na liječnički pregled, dok je odredbom st. 2. citiranog članka ovog Zakona propisano da prije poduzimanja radnje iz st. 1 ovog članka, policijski službenik može podvrgnuti vozača postupku prepoznavanja znakova koji su posljedica prisutnosti u organizmu alkohola, droga ili lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilima a st. 3 citiranog članka ovog Zakona je propisano da policijski službenik će odvesti na vađenje krvi i uzimanje urina radi analize ili na liječnički pregled i osobu za koju se ispitivanjem utvrdi da u organizmu ima droga ili lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilima, utvrđene odgovarajućim sredstvima ili uređajima.
- Odredbom čl. 282. st. 9. Zakona o sigurnosti prometa na cestama je propisno kažnjavanje novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana, kazniti će se za prekršaj vozač motornog vozila i instruktor vožnje koji odbije podvrgnuti se ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina.
- Odredbom čl. 282. st. 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama je propisana obveza postupanja prema zahtjevima policijskog službenika.
- 4 -
12. Pp-1503/2023
- Dakle, iz citiranih propisa proizlazi dužnost vozača da se podvrgne ispitivanju pomoću odgovarajućih sredstava i uređaja i metode bez obzira na volju vozača i okolnosti da li je ili nije konzumirao alkohol ili drogu.
- Kako je u konkretnom slučaju utvrđeno da se okrivljenik odbio podvrgnuti se ispitivanju ili stručnom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili urina, time je ostvario sva obilježja prekršajnog djela činjenično opisano i pravno kvalificirano u izreci ove presude zbog čega se za učin navedenog inkriminiranog prekršaja proglašava krivim i kažnjava po Zakonu.
- Pri izboru vrste i mjere kazne za djela u izreci presude sud je uzeo u obzir sve okolnosti iz čl. 36. st. 1. i 2. Prekršajnog zakona RH koji utječe na odmjeravanje kazne, a osobito stupanj odgovornosti okrivljenika, okolnosti uz koje je djelo počinjeno, prijašnji život okrivljenika, osobne prilike i njegovo držanje nakon počinjenja djela.
- Tako je sud cijenio kao olakotne okolnosti da je okrivljenik priznao učin prekršajnog djela, da nije do sada osuđivan za navedenu vrstu prekršajnog djela, da je student, bez vlastitih prihoda, da navedenim djelom nisu prouzročene štetne posljedice, dok otegotnih okolnosti sud nije našao, pa mu je novčana kazna primjenom čl. 37. st. 2. i 3. toč. 1. Prekršajnog zakona izrečena u ublaženom iznosu, držeći da će se tako izrečenom sankcijom postići cilj i svrha prekršajnog kažnjavanja, odnosno postići ciljevi specijalne i generalne prevencije.
- Temeljem odredbe čl. 152. st. 3. Prekršajnog zakona RH,( N. N. broj107/07 i 39/13) u koliko okrivljenik u roku određenom ovom odlukom plati 2/3 izrečene novčane kazne, novčana kazna će se smatrati u cjelini plaćenom a to je iznos od 221,20 eura ( dvjestodvadesetjedaneurdvadesetcenti).
- Cijeneći naprijed olakotne okolnosti, kao ranije ponašanje okrivljenika u prometu, jer do sada nije prekršajno osuđivan iz oblasti prometa, sud nije okrivljeniku izrekao zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom "B" kategorije u trajanju od 3 (tri) mjeseca, a čije izricanje obzirom da odredbom čl. 50. i 58. Prekršajnog zakona RH , kao temeljenog propisa, navedena mjera je propisana fakultativno, a imajući naprijed iznijete okolnosti, ovaj sud je stekao uvjerenje da će se cilj i svrha uz izrečenu novčanu kaznu bez izricanja spomenute zaštitne mjere, odnosno da će se na taj način okrivljenik kloniti činjenja prekršaja u prometu jer kod istog nije utvrđena opasnost da bi mogao ponoviti navedeno prekršajno djelo, a što ne bi bilo ni u skladu s načelom razmjernosti čl. 51 a Prekršajnog zakona RH.
- Slijedom iznijetog odlučeno je kao u izreci ove presude.
- Odluka o obvezi okrivljena da nadoknadi paušalni dio troškova postupka, donesena je sukladno odredbi čl. 138. st. 1. i 3. u svezi čl. 139. st. 3. Prekršajnog zakona RH ovisno o trajanju i složenosti postupka te imovinskim prilikama okrivljene.
- 5 -
12. Pp-1503/2023
U Metkoviću, 05. ožujka 2024. god.
Sudac
Zapisničar
Katica Zovko, v. r. Stanka Obradović, v. r.
Naputak o pravnom lijeku:
Protiv ove presude dopuštena je žalba u roku od 8 dana od dana primitka iste. Žalba se podnosi Općinskom sudu u Metkoviću u dva istovjetna primjerka a o žalbi odlučuje Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske.
Dostaviti:
- Okrivljenom – T. B., H. P., Ul. …,
- Tužitelju - Policijska postaja Ploče,
- Spis.