Baza je ažurirana 08.05.2025. 

zaključno sa NN 72/25

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

              1              Poslovni broj: 38 Kov-360/2023-5

 

 

Republika Hrvatska

Općinski sud u Sisku

Sisak, Trg Lj. Posavskog 5

Poslovni broj: 38 Kov-360/2023-5

 

R E P U B L I K A   H R V A T S K A

 

R J E Š E N J E

 

              Općinski sud u Sisku u optužnom vijeću sastavljenom od sutkinje Gordane Muže Andreić kao predsjednika vijeća te Ive Štefan Kuzmić i Andrijane Žugaj Jambrek kao članova vijeća, uz sudjelovanje Ines Vukčević kao zapisničara, u kaznenom predmetu protiv okrivljenog S. H., zbog kaznenog djela iz članka 139. stavak 2. Kaznenog zakona („Narodne novine“, broj 125/11., 144/12., 56/15., 61/15., 101/17., 118/18., 126/19. , 84/21., 114/22. i 114/23. - dalje: KZ/11), povodom optužnice Općinskog državnog odvjetništva u Sisku broj KO-DO-496/2023 od 9. studnoga 2023., na sjednici optužnog vijeća održanoj 28. veljače 2024.,

 

r i j e š i o     j e

 

I.              Na temelju članka 98. stavak 5. Zakona o kaznenom postupku («Narodne novine» broj 152/08, 76/09, 80/11, 91/11- Odluka Ustavnog suda i 143/12., 56/13., 145/13., 152/14., 70/17., 126/19., 130/20. i 80/22. - dalje: ZKP/08), u vezi članka 123. stavak 1. točka 3. ZKP/08,

 

okrivljenom S. H., OIB: 22068802903, sinu S. i A. H., djev. H., rođenom 15. srpnja 1980. u V. K., B. i Hercegovina, s prebivalištem u G., D.. Đ. A. 30, državljaninu B. i H.,

 

produljuju se mjere opreza

 

naložene rješenjem Općinskog državnog odvjetništva u Sisku broj KP-DO-740/2023 od 22. rujna 2023. i to:

 

- zabranom približavanja određenoj osobi i zabranom uspostavljanja ili održavanja veze s određenom osobom iz članka 98. stavak 2. točke 4. i 5. ZKP/08, i to žrtvi mlt. P. P., OIB: …….., s prebivalištem u G., U. kralja T. 4, kojem se ne smije približiti na razdaljini bližoj od 20 metara, niti uspostavljati ili održavati izravne ili neizravne veze s imenovanim.

 

II.              Na temelju članka 98. stavak 6. ZKP/08 naložene mjere opreza trajati će dok za to postoji potreba, a najdulje do pravomoćnosti presude, s time da će sud svaka dva mjeseca po službenoj dužnosti ispitivati postoji li potreba za mjerama opreza te ih rješenjem produljiti ili ukinuti ako više nisu potrebne.

 

III.              Naložene mjere opreza izvršavat će Policijska postaja Glina koja će svakih 15 dana dostaviti pisano izvješće ovom sudu o tome da li okrivljenik izvršava naložene mu mjere opreza.

 

IV.              Upozorava se okrivljenika da će se u slučaju nepridržavanja naloženih mjera opreza iste zamijeniti istražnim zatvorom.

 

Obrazloženje

 

1.               Općinsko državno odvjetništvo u Sisku podiglo je 9. studenog 2023., optužnicu broj KO-DO-496/2023 protiv okrivljenog S. H., zbog kaznenog djela protiv osobne slobode – prijetnjom – opisano i kažnjivo po članku 139. stavak 2. KZ/11, te predložilo sudu da produlji mjere opreza koje su okrivljeniku izrečene rješenjem Općinskog državnog odvjetništva u Sisku broj KP-DO-740/2023 od 22. rujna 2023. i to mjere opreza iz članka 98. stavak 2. točka 4. i 5. ZKP/08 u odnosu na žrtvu mlt. P. P..

 

2.               Na sjednici optužnog vijeća koja je održana radi ispitivanja potrebe za produljenjem mjere opreza pročitan je prijedlog ODO Sisak iz optužnice KO-DO-496/2023 obzirom da nitko iz ODO Sisak nije pristupio sjednici. Na sjednicu nije pristupio niti uredno pozvani okrivljenik.

 

3.               Nakon izvršenog uvida u spis, vijeće je utvrdilo da i nadalje egzistiraju razlozi zbog kojih su mjere opreza iz članka 98. stavak 2. točka 4. i 5. ZKP/08 određene rješenjem Općinskog državnog odvjetništva u Sisku broj KP-DO-740/2023 od 22. rujna 2023.

 

4.               Iznoseći stajališta i prijedloge u vezi određenih mjera opreza opunomoćenik mlt. oštećenog V. J., odvjetnik iz S. pridružio se prijedlogu Općinskog državnog odvjetništva u Sisku za produljenje određenih mjera.

 

5.              Osnovana sumnja da je okrivljenik počinio kazneno djelo na način kako ga tereti optužba proizlazi iz dokaza priloženih uz optužnicu i to zapisnika o ispitivanju svjedoka mlt. žrtve P. P. koji je iskazao da je kritične zgode išao iz škole prema kući, kada je bio pred kućom vidio je auto koji mu svira, a on je krenuo prelaziti pješački prijelaz, zatim je auto skrenuo u njegovo dvorište. Okrivljenik je izašao iz automobila i počeo derati na njega, da što on ima sa njegovom kćerkom, prijetio mu je riječima da će ga ubiti, da ga neće biti, a nakon toga ga je uhvatio za vrat i počeo ga daviti. Otac je priskočio u pomoć te ih je razdvojio. Osjećao se loše dok se to događalo, osjećao je strah kada ga je uhvatio za vrat, tresao se. Općenito nije se osjećao lijepo kad mu je prijetio i to nije bilo prvi put da je to napravio. Obzirom na navedeni iskaz u kojem iskazu je mlt. žrtva detaljno i okolnosno opisala predmetni događaj, odnosno da ga je okrivljenik fizički i verbalno napao te mu tom prilikom izrekao prijeteće riječi, a koje riječi su kod njega izazvale strah za vlastiti život. Dakle, iz dokaza u spisu proizlazi osnovana sumnja da je okrivljeni S. H. počinio kazneno djelo za koje ga se tereti, čime je ispunjen osnovni preduvjet za određivanje istražnog zatvora u smislu članka 123. stavak 1. ZKP/08.

 

6.               Nadalje, vijeće je stajališta da i dalje egzistira zakonska osnova za određivanje istražnog zatvora iz članka 123. stavak 1. točka 3. ZKP/08 odnosno postoje osobite okolnosti koje upućuju na opasnost da bi okrivljenik mogao ponoviti kazneno djelo ili počiniti teže kazneno djelo za koje je prema zakonu moguće izreći kaznu zatvora od pet godina ili težu kaznu. Ovo stoga što iz iskaza svjedoka – mlt. žrtve proizlazi da je okrivljenik prijetio smrću mlt. žrtvi te da je postupao u cilju zastrašivanja žrtve, u čemu je očigledno i uspio, jer iz iskaza žrtve proizlazi da su izgovorene riječi kod njega izazvale strah za vlastiti život, to je stav vijeća da navedene okolnosti upućuju na opasnost od ponavljanja kaznenog djela.

 

7.              Prije svega vijeće je utvrdilo da više ne postoji zakonski osnov za određivanje istražnog zatvora iz članka 123. stavak 1. točka 2. ZKP/08, odnosno opasnost od utjecaja okrivljenika na iskaze žrtve/svjedoka jer su imenovane osobe u međuvremenu, odnosno nakon donošenja rješenja kojim su određene mjere opreza ispitane kao svjedoci 19. listopada 2023.

 

8.               Međutim, optužno vijeće je mišljenja da se navedena opasnost i nadalje može otkloniti mjerama opreza iz članka 98. stavak 2. točka 4. i 5. ZKP/08 kao blažim mjerama od istražnog zatvora jer iz spisa proizlazi da se okrivljenik pridržava naloženih mjera opreza što upućuje na zaključak da su mjere opreza postigle svrhu te da se opasnost od ponavljanja djela i nadalje može otkloniti izrečenim mjerama opreza.

 

9.               Stoga je optužno vijeće produljilo mjere opreza određene rješenjem Općinskog državnog odvjetništva u Sisku broj KP-DO-740/2023 od 22. rujna 2023.

 

U Sisku 28. veljače 2024.

 

                                                                                                                        Predsjednica vijeća

                                                                                                                    Gordana Muža Andreić, v.r.

 

 

                           

 

 

                                

 

 

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu