Baza je ažurirana 12.03.2026. zaključno sa NN 157/25 EU 2024/2679
Poslovni broj: Kir-43/2024-7
1
|
Republika Hrvatska Županijski sud u Sisku Sisak, Trg Ljudevita Posavskog 5 |
||
|
|
||
|
Poslovni broj: Kir-43/2024-7 |
||
R E P U B L I K A H R V AT S K A
R J E Š E NJ E
Županijski sud u Sisku po sucu istrage za mladež Mirku Đukiću, uz sudjelovanje Marije Zaloker, zapisničara, u kaznenom predmetu protiv okrivljenog S. M., kojeg po službenoj dužnosti brani S. M. J., odvjetnica u K., zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela iz članka 179.a Kaznenog zakona (''Narodne novine'' broj 125/11., 144/12., 56/15., 61/15., 101/17., 118/18., 126/19., 84/21. i 114/22.; dalje: KZ/11), i članka 1139. stavak 2. i 3. KZ/11, članka 117. stavak 1. i 2. i članka 177. stavak 2. KZ/11, odlučujući o prijedlogu za produljenje istražnog zatvora Općinskog državnog odvjetništva u Sisku od 23. siječnja 2024. broj Kir-DO-8/2024-20, nakon održanog nejavnog usmenog ročišta u prisutnosti okrivljenika i njegove braniteljice, 25. siječnja 2024.
r i j e š i o j e
I Na temelju članka 127. stavak 1. Zakona o kaznenom postupku ("Narodne novine" broj 152/08., 76/09., 80/11., 91/12., 143/12., 56/13., 145/13., 152/14., 70/17., 126/19., 130/20. i 80/22. – dalje: ZKP/08) odbija se prijedlog za produljenje istražnog zatvora protiv okrivljenika S. M. iz zakonske osnove iz članka 123. stavak 1. točke 2. i 3. ZKP/08.
II Na temelju članka 98. stavak 2. točke 4., 5. i 10. ZKP/08 u vezi članka 99. stavak 4., 5. i 10. ZKP/08 protiv
okrivljenika S. M., OIB: …, sina M. i D. M., djevojački K., rođenog …u B., T., Bosna i Hercegovina, s prijavljenim prebivalištem u K., H., za vrijeme rada u Njemačkoj ima prijavljeno boravište, ali ne zna točnu adresu, državljanina Republike Hrvatske, pismenog, sa završenom osnovnom školom i prekvalifikacijom za tesara, oženjenog, oca dvoje djece od kojih jedno maloljetno, vojsku služio u JNA 1988./1989. na V., čin - desetnika, odlikovanog kao sudionika Domovinskog rata – pripadnika HVO-a, srednjeg imovinskog stanja, kazneno neosuđivanog, drugi postupak se ne vodi, uhićenog 28. prosinca 2023.
određuju se mjere opreza
- na temelju točke 4. zabrana približavanja žrtvi V. M., OIB: …, rođenoj …u K., s prebivalištem u H., i A. M., OIB: …, rođenoj …u P., s prebivalištem u H., na udaljenost od 100 metara ispod koje razdaljine se okrivljenik ne smije približavati navedenoj osobi,
- na temelju točke 5. zabrana uspostavljanja ili održavanja veze s žrtvama V. M., OIB: …rođenom …u K., s prebivalištem u H., i A. M., OIB: …, rođenom …u P., s prebivalištem u H., s kojom ne smije uspostavljati niti održavati izravne ili neizravne veze,
- na temelju točke 10. udaljenje iz doma na H.
III Na temelju članka 98. stavka 6. ZKP/08 naložene mjere opreza mogu trajati dok za to postoji potreba, a najdulje do izvršnosti presude, te će sud po službenoj dužnosti svaka dva mjeseca ispitivati postoji li potreba za mjerama opreza te ih rješenjem produljiti ili ukinuti.
IV Na temelju članka 100. stavka 2. ZKP/08 naložene mjere opreza izvršava Policijska uprava sisačko - moslavačka, Policijska postaja Kutina.
V Na temelju članka 98. stavak 1. ZKP/08 okrivljenik se upozorava da će se u slučaju ne pridržavanja izrečenih mu mjera opreza one zamijeniti istražnim zatvorom.
VI Ukida se istražni zatvor okrivljenom S. M. koji mu je određen rješenjem Županijskog suda u Sisku broj Kir-930/2023-3 od 29. prosinca 2023.
VII Nalaže se okrivljenog S. M. odmah pustiti na slobodu.
.
Obrazloženje
1. Općinsko državno odvjetništvo u Sisku vodi postupak protiv okrivljenika zbog sumnje da je počinio kaznena djela označena u uvodu ovog rješenja.
2. Protiv okrivljenika je rješenjem Županijskog suda u Sisku, poslovni broj Kir-930/2023-3 od 29. prosinca 2023. određen istražni zatvor iz zakonske osnove iz članka 123. stavak 1. točke 2. i 3. ZKP/08, koje rješenje je postalo pravomoćno 9. siječnja 2024.
3. Općinsko državno odvjetništvo u Sisku podnijelo je prijedlog za produljenje istražnog zatvora protiv okrivljenika iz zakonske osnove iz članka 123. stavka 1. točki 2. i 3. ZKP/08, odnosno iz istih zakonskih osnova iz kojih je i određen, jer u konkretnom predmetu još nije donesena državnoodvjetnička odluka. Tijekom istraživanja se ukazuje nužnim ispitati kao svjedoka žrtvu suprugu okrivljenika V. M. i kćer A. M. koje imaju važnih saznanja o kaznenim djelima počinjenima na njihovu štetu kao i o kaznenom djelu počinjenom na štetu djeteta H. M. zbog čega je Županijskom sudu u Sisku podnesen prijedlog za provođenje dokaznog ročišta radi ispitivanja svjedoka žrtve V. M. i žrtve A. M. Kako predloženi svjedoci do sada nisu ispitani, a istječe rok od mjesec dana na koji je istražni zatvor određen dok se bez iskaza predloženih svjedoka ne može donijeti odluka o daljnjem tijeku postupka, predloženo je produljenje istražnog zatvora. Stoga i dalje egzistiraju okolnosti koje upućuju na opasnost da bi okrivljenik boravkom na slobodi pokušao stupiti u kontakt sa objema žrtvama i na iste utjecao da ne svjedoče protiv njega za kaznena djela za koja mogu koristiti blagodat ne svjedočenja pa da bi na taj način okrivljeni mogao ometati vođenje ovog kaznenog postupka, iz čega proizlaze osnovanim zakonski razlozi iz članka 123. stavak. 1. točke 2. ZKP/08. Nadalje navode da na strani okrivljenika postoje i posebne okolnosti koje upućuju na opasnost da će boravkom na slobodi nastaviti činiti kaznena djela na štetu istih žrtava ili počiniti teže kazneno djelo za koje je prema zakonu moguće izreći kaznu zatvora od pet godina ili težu kaznu kojim prijeti čime su ispunjene zakonske pretpostavke za istražni zatvor iz članka 123. stavak 1. točke 3. ZKP/08, a što proizlazi iz dužeg vremenskog perioda za koje se okrivljeni osnovano sumnjiči da je počinio više kaznenih djela na štetu imenovanih, narušenim obiteljskim odnosima, ljubomori i učestalom konzumiranju alkohola.
4. Iz stanja spisa proizlazi da je okrivljeniku predana pouka o pravima te je iskazao da je razumije.
5. Dana 25. siječnja 2024. održano je ročište na Županijskom sudu u Sisku zbog odluke o prijedlogu za produljenje istražnog zatvora u odsutnosti općinskog državnog odvjetništva, a na kojem je sudac istrage izložio sadržaj pisanog prijedloga za produljenje istražnog zatvora s obzirom da ODO u Sisku nije pristupilo na ročište.
6. Braniteljica okrivljenika očitujući se na prijedlog državnog odvjetništva protivila se produljenju istražnog zatvora navodeći da u odnosu na istražnozatvorski osnov iz članka 123. stavak 1. točka 2. ZKP/08 smatra da bi se ista svrha koja se želi ostvariti istražnim zatvorom mogla ostvariti i nekom od mjera opreza poput mjere udaljenja iz doma te mjera zabrane komunikacije. Okrivljenik je jedini u obitelji koji je zaposlen i to u Njemačkoj gdje radi po 4 mjeseca, a nekada i duže te tek potom dolazi na kraće vrijeme u Republiku Hrvatsku. Produljenjem istražnog zatvora izgubio bi posao, a time bi izravno bila ugrožena i egzistencija njegovih kćeri od kojih je jedna srednjoškolka, a druga studira u Z. Sve troškove koji se odnose na njegove kćeri snosi on sam te su one sada bez ikakvih primanja. U odnosu na istražnozatvorski razlog iz članka 123. stavka 1 točka 3. ZKP/08 smatra da isti ne egzistira, jer je okrivljenik kazneno neosuđivana osoba, a u odnosu na navode tužiteljstva da iz kaznene prijave proizlazi da se duži vremenski period počinio više kaznenih djela istaknula je da je tome tako da bi tada ta djela bila u tim trenutcima i prijavljena, što ovdje nije slučaj. Predložila je da sud ukine istražni zatvor okrivljeniku, a podredno da se isti zamjeni mjerama opreza.
7. Okrivljeni S. M. pozvan očitovati se na prijedlog ODO u Sisku o produljenju istražnog zatvora navodi da se slaže s navodima braniteljice kojima se pridružuje, te dodaje da inače radi stalno u Njemačkoj već 9 godina gdje je i prijavljen i stanuje u zgradi gdje su smješteni radnici tvrtke u kojoj radi, a točnu adresu može dostaviti kad dođe u posjed svojih dokumenata. Predlaže da se ukine istražni zatvor, jer bi radio i boravio u Njemačkoj i ne bi imao kontakata sa žrtvama ako to sud naloži, a o njegovom poslu ovisi i dobivanje dječjeg doplatka za kćeri, a iz Njemačke je slao novce preko Western Uniona ili supruzi ili A. na račun.
8. Osnovana sumnja da je okrivljenik počinio predmetno kazneno djelo kako mu se to stavlja na teret, a što je osnovni preduvjet za određivanje odnosno produljenje istražnog zatvora iz članka 123. stavak 1. ZKP/08, proizlazi iz posebnog izvješća kao dopune kaznene prijave broj 511-10-10-03/01-K-281/23 od 28. prosinca 2023. Policijske uprave sisačko-moslavačke Policijske postaje Kutina, koju su podnijele V. M. i A. M. protiv okrivljenog S. M. zbog kaznenih djela nasilja u obitelji iz članka 179.a KZ/11, prijetnje iz članka 139. stavku 2. i 3. KZ/11, tjelesne ozljede iz članka 117. stavka 1. i 2. KZ/11 i povrede djetetovih prava iz članka 177. stavka 2. KZ/11, a posebice iz navoda koje su prilikom zaprimanja kaznene prijave iznijele žrtva V. M. i žrtva A. M., navoda koje je pred djelatnicima zavoda iznijela mlt. H. M., rezultata očevida koji je proveden na mobilnom telefonu koji se koristi žrtva A. M., kao i preostale materijalne dokumentaciji koje prileži spisu. Na temelju rezultata koji su prikupljeni tijekom kriminalističkog istraživanja proizlazi osnovana sumnja da je okrivljeni S. M. u razdoblju od kolovoza 2019. do 25. prosinca 2023. u mjestu H., u obiteljskoj kući na adresi, protivno članku 10. točki 1. i 3. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji ("Narodne novine", broj: 70/17., 126/19., 84/21. i 114/22.), učestalo se dovodio u alkoholizirano stanje te svoju suprugu V. M. vrijeđao pogrdnim riječima, govoreći joj da je "kurva " i "krmača" te ju učestalo optuživao za bračnu nevjeru, pri čemu je na nju vikao i govorio joj da djeca nisu njegova, a koje riječi je ponavljao u više navrata i čemu su više puta bila prisutna njihova zajednička djeca, pa tako i mlt. H. M. (rođena …), time da je na blagdan Uskrsa 2023. i fizički nasrnuo na svoju suprugu V. M. kada ga je pokušala spriječiti da ne ozlijedi kćer A. M., dok je za vrijeme privremenog boravka na radu u Saveznoj Republici Njemačkoj svoju suprugu učestalo zvao te joj govorio da je "kurva koja njegove novce troši na svoje jebače" i tražio da mu šalje snimke gdje se nalazi, a po povratku u Republiku Hrvatsku 24. i 25. prosinca 2023., pod utjecajem alkohola, ponovno vrijeđao imenovanu govoreći joj da je "kurva", pri čemu je razbijao i bacao predmete iz kuhinje, a što je sve kod njegove supruge V. M. izazvalo strah za njezinu sigurnost i čime je povrijeđeno njezino dostojanstvo, dok je na opisani način svoju kćer mlt. H. M. ujedno višekratno izlagao nasilničkom ponašanju, iako je bio svjestan da svojim ponašanjem ugrožavate pravilan odgoj i psihofizički razvoj svojeg djeteta. Također postoji i osnovana sumnja da je okrivljenik 8. travnja 2023. oko 19,00 sati u mjestu H., u obiteljskoj kući na adresi, u alkoholiziranom stanju, nezadovoljan zbog toga što mu je kćer A. M. odbila pružiti ruku, u nakani da imenovanu ozlijedi, primio A. M. za desnu podlakticu te ju jako stiskao i pritom nanio tjelesnu ozljedu u vidu površinske ozljede palca i podlaktice desne ruke. Postoji i osnovana sumnja da je okrivljenik 24. prosinca 2023. u mjestu H., u obiteljskoj kući na adresi, u alkoholiziranom stanju, tijekom verbalne prepirke sa suprugom V. M., koju je optužio za bračnu nevjeru, u nakani da imenovanu ustraši rekao: "Ubit ću te, razapeti i guliti kožu na živo, sasjeći sjekirom i dati "Žući" da te pojede", u kojoj nakani je ustrajao i 25. prosinca 2023., kada je svojoj supruzi V. M. prilikom izlaska iz obiteljske kuće rekao: "Kad se vratim, vidjet ćeš što će biti", a koje riječi i ponašanje su kod imenovane izazvale osjećaj straha i uznemirenosti za vlastiti život i sigurnost.
9. Ispunjen je zakonski uvjet za određivanje istražnog zatvora iz članka 123. stavka 1. točke 2. ZKP/08, jer još uvijek nisu ispitane žrtve V. M. i A. M.. Uvidom u sudsku eSpis aplikaciju vidljivo je da je prijedlog ODO u Sisku za ispitivanje navedenih žrtava zaprimljen na sudu 15. siječnja 2024. te je sudac istrage zakazao dokazno ročište ispitivanje navedenih žrtava 8. veljače 2024., za koje ročište je okrivljenik već zaprimio poziv. One su supruga i kćer okrivljenika, koji svi žive u zajedničkom kućanstvu na istoj adresi prijavljenog prebivališta, na čiju štetu je okrivljenik i počinio kaznena djela za koja se sumnjiči. Po mišljenju suca istrage postoji vjerojatnost da će okrivljenik boravkom na slobodi pokušati kontaktirati žrtve kako bi utjecao na sadržaj njihovih iskaza koristeći bliske obiteljske odnose sa imenovanima kao članovima uže obitelji, a sve kako bi umanjio ili otklonio vlastitu kaznenopravnu odgovornost te na taj način znatno otežao daljnji tijek ovog kaznenog postupka, kao i da okrivljenik u svojoj obrani negira da bi žrtvi prijetio. Sve su to osobite okolnosti koje upućuju na to da bi okrivljenik puštanjem na slobodu mogao utjecati na žrtve i svjedoka u cilju izbjegavanja ili umanjenja vlastite kaznene odgovornosti i na taj način ometati ovaj kazneni postupak.
10. Ispunjen je i zakonski uvjet za određivanje istražnog zatvora iz članka 123. stavka 1. točke 3. ZKP/08.
11. Naime, okrivljeniku se stavlja na teret da je u duljem vremenskom razdoblju počinio više kaznenih djela na štetu članova uže obitelji, pri čemu imenovani iskazuje znatan stupanj ustrajnosti i upornosti u činjenju kaznenih djela te ispoljava znatan stupanj kriminalne volje kroz duži vremenski period, a osobito kad boravi Republici Hrvatskoj s obitelji. Iako se radi o do sada kazneno neosuđivanoj i prekršajno nekažnjavanoj osobi i sam okrivljenik u obrani navodi kako ga je supruga V. M. i ranije prijavljivala policiji, pri čemu opisuje i već dulje vrijeme narušene obiteljske odnose sa imenovanom, sve zbog činjenice što smatra da mu nije vjerna u braku, pa kada se uz sve naprijed navedeno uzme u obzir i okolnost da osumnjičenik očigledno učestalo konzumira alkoholna pića koja očito poticajno djeluju na njegovo protupravno ponašanje, sudac istrage smatra kako bi u slučaju boravka na slobodi okrivljenik mogao ponovno počiniti isto ili istovrsno teže kazneno djelo, ili dovršiti kazneno djelo kojim je prijetio, odnosno, da na strani okrivljenik postoji i iteracijska opasnost kao razlog za određivanje odnosno produljenje istražnog zatvora iz članka 123. stavka 1. točke 3. ZKP/08, to sve navedeno upućuje na opasnost da će okrivljenik ponoviti kazneno djelo na štetu iste žrtve ili počiniti teže kazneno djelo. Na istražnom ročištu kod odlučivanja o prijedlogu za određivanje istražnog zatvora je okrivljenik potvrdio da ga jako uznemirava pomisao da supruga ima drugog partnera i da je često to htio provjeriti s njom, a da zna konzumirati i po pet piva dnevno, iako smatra da nema problema sa alkoholom, pa se i na taj način potvrđuju navodi iz podnesenih kaznenih prijava i izjava žrtava, pa i maloljetnog djeteta koji dodatno upućuju na postojanje iteracijske opasnosti.
12. Međutim, temeljem naprijed navedenih okolnosti i činjenica, iako je riječ o više kaznenih djela za počinjenje kojih je okrivljenik osnovano sumnjiv (što samo za sebe nije dovoljna osnova za određivanje istražnog zatvora) uzimajući u obzir da okrivljenik nije do sada neosuđivana niti prekršajno kažnjavana osoba, uzimajući pri tome u obzir i činjenicu da je okrivljenik proveo u istražnom zatvoru mjesec dana, što će na njega djelovati u smislu da se suzdrži od činjenja novih kaznenih djela, jer bi ga to ponovno dovelo u istražni zatvor, te da bi prihvatio bilo koje druge mjere opreza, pa i udaljenje iz zajedničkog doma, a poštujući i načelo razmjernosti iz članka 16. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske i članka 122. stavka 2. ZKP/08, sudac istrage je zaključio kako se u konkretnom slučaju gore navedene okolnosti mogu otkloniti i određivanjem blažih mjera odnosno mjerama opreza pobliže navedenim u izreci ovog rješenja. Ovdje je sudac istrage pored navedenog cijenio i činjenice da okrivljenik trajnije živi i boravi u SR Njemačkoj gdje radi i doprinosi za uzdržavanje dvije kćeri, pa bi produljivanjem istražnog zatvora bila ugrožena i njegova egzistencija kao i osoba koje je dužan uzdržavati. S obzirom da će isti boraviti i raditi u SR Njemačkoj uz postojeće mjere opreza koje su određene zaključak je suca istrage za mladež da se isti ne približavati žrtvama niti uspostavljati kontakt na što je jasno upozoren na ročištu, a i u ovom rješenju.
13. Sudac istrage smatra da će se izricanjem mjera opreza u cijelosti ostvariti svrha da će se spriječiti okrivljenika da ponovi kaznena djela, odnosno počini neko drugo teže kazneno djelo kojim prijeti pa je uvažavajući sve naprijed navedeno, a temeljem zakonskih odredbi navedenih u izreci odredio mjere opreza okrivljeniku, s time da će se u slučaju nepridržavanja mjera opreza one zamijeniti istražnim zatvorom, na što se okrivljenik posebno upozorava.
14. Mjere opreza će kontrolirati Policijska uprava sisačko-moslavačka, Policijska postaja Kutina.
15. Na temelju članka 98. stavka 6. ZKP/08, navedene mjere opreza traju kako je određeno u izreci.
16. Temeljem članka 125. stavka 2. ZKP/08 žrtva V. M. i žrtva A. M. će putem Policijske postaje Kutina biti obaviještene o mjerama koje su poduzete radi njihove zaštite odnosno da je okrivljenik pušten na slobodu te da su prema njemu izrečene mjere opreza kako je navedeno u izreci rješenja.
17. Odluka pod točkom VI izreke temelji se na odredbi članka 125. stavak 1. točka 1. ZKP/08, jer su prestali razlozi zbog kojih je istražni zatvor bio određen iz osnove članka 123. stavak 1. točka 2. i 3. ZKP/08.
18. Radi svega navedenog sudac istrage je odlučio kao u izreci ovoga rješenja.
U Sisku 25. siječnja 2024.
|
|
|
Sudac istrage za mladež Mirko Đukić, v.r. |
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.