Republika Hrvatska
Općinski sud u Rijeci
Prekršajni odjel
Poslovni broj: Pp-4021/2022-12
U I M E R E P U B L I K E H R V A T S K E
P R E S U D A
Općinski sud u Rijeci, po sutkinji Lejli Rašidkadić, uz sudjelovanje Ivane Džafić kao zapisničarke, u prekršajnom postupku protiv prvookrivljenika pravne osobe Orada Adriatic d.o.o. Cres i drugookrivljenika odgovorne osobe CČ, zbog prekršaja iz članka 172. stavak 2. točke 2. i stavak 3. Zakona o mirovinskom osiguranju (NN br. 157/2013, 151/2014, 33/2015, 93/2015, 120/2016, 18/2018, 62/2018, 115/2018, 102/2019, 84/2021, 119/2022, dalje: ZMO) temeljem optužnog prijedloga Državnog inspektorata, Područni ured Rijeka, Službe za nadzor radnih odnosa, klasa: 116-02/22-01/3935, urbroj:443-02-02-10-22-6 od 13. rujna 2022. godine, nakon javne i glavne rasprave održane 30. srpnja 2026., u odsutnosti uredno pozvanih stranaka, dana 04. kolovoza 2026., javno je objavio i
p r e s u d i o j e
I Protiv prvookrivljene pravne osobe Orada Adriatic d.o.o. za ulov, uzgoj, preradu i trgovinu ribom Cres, sa sjedištem u [adresa], OIB 86840413543, prekršajno kažnjavana i
drugookrivljene odgovorne osobe CČ, sina C, rođ. **.**.1977. u [adresa], državljanin RH, OIB [osobni identifikacijski broj], s prebivalištem u [adresa], zastupa pojedinačno i samostalno, prekršajno nekažnjavan
na temelju članka 181. točke 5. Prekršajnog zakona (Narodne novine broj 107/07, 39/13, 157/13, 110/15, 70/17, 118/18 i 114/22, dalje: PZ)
odbija se optužba
da
je inspekcijskim nadzorom obavljenim kod poslodavca Orada Adriatic d.o.o. za ulov, uzgoj, preradu i trgovinu ribom, Cres, Turion 22, OIB 8684040829, obavljenim dana 07. rujna 2022. u poslovnim prostorijama trgovačkog društva Orada Adriatic d.o.o., na adresi [adresa], uvidom u službene baze podataka o osiguranicima na mirovinsko osiguranje, uvidom u po okrivljenima predočenu poslovnu i radno-pravnu dokumentaciju utvrđeno:
da su prvookrivljeni i drugookrivljeni u svojstvu poslodavca, na adresi uprave društva Orada Adriatic d.o.o. [adresa], zaposlili državljane treće zemlje i prijavili ih na obvezno mirovinsko osiguranje pri Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, kako slijedi:
1. ABIGAIL DELA CRUZ AQUINO, Filipini, s danom 15.12.2020.
2. VČ, [adresa], s danom 14.04.2022.
3. ZČ, [adresa], s danom 22.04.2022.
4. LČ. MASONG LOPEZ, Filipini, s danom 4.4.2022.
5. ANUSA V, [adresa], s danom 10.03.2022.
6. CČA, [adresa], s danom 28.12.2021.
7. ARMAND CABONILAS ARIG, Filipini, s danom 01.07.2022.
8. BIMALA LAMA, Nepal, s danom 10.03.2022.
9. BIMALA SHRESTHA, Nepal, s danom 13.05.2022.
10. CHINAMAYA SYANGTAN, Nepal, s danom 10.03.2022.
11. CHRISTOPER CABANAYAN MABALO, Filipini, s danom 14.07.2022.
12. KČ, [adresa], s danom 11.01.2022.
13. EMILY TAPAY ALDEA, Filipini, s danom 20.09.2021.
14. ENIF PALIVINO, Filipini, s danom 29.4.2022.g.
15. BUDHA MAGAR GAURI, Nepal, s danom 10.3.2022.
16. EČ, [adresa], s danom 10.6.2020.
17. OČ, [adresa], s danom 14.2.2022.
18. ĐČ, [adresa], s danom 22.4.2022.
19. SČ, [adresa], s danom 14.4.2022.
20. ĆČ, [adresa], s danom 12.2.2021.
21. IČ, [adresa], s danom 21.4.2022.
22. JASMIN LEORNAS AJERO, Filipini, s danom 01.07.2022.
23. JEFFREY MACABUDBUD PABELONIA, Filipini, s danom 23.11.2021.
24. JOENA LIZA DAKAY, Filipini, s danom 25.8.2021.
25. Z MOCORRO SUSAIN, Filipini, s danom 11.2.2021.
26. JOJIT MARCOS CONCEPCION, Filipini, s danom 5.5.2022.
27. L MEANA ECALNE, Filipini, s danom 23.8.2021.
28. KAREN BUNCAD PANAGA, Filipini, s danom 20.9.2021.
29. KARINA SIEJKA, Ukrajina, s danom 30.4.2022.
30. KARUNA THING, Nepal, s danom 27.7.2021.
31. KIMBERLY JANE ANASCO PILONGO, Filipini, s danom 01.7.2022.
32. VČA, [adresa], s danom 10.3.2022.
33. DČ, [adresa], s danom 22.10.2021.
34. LAUDENCIO TABUNDA DELA CRUZ, Filipini, s danom 14.7.2022.
35. LESIA CHERNETSKA, Ukrajina, s danom 27.10.2021.
36. NČ, [adresa], s danom 17.1.2020.
37. MARICEL MOYO TORRE, Filipini, s danom 15.12.2020.
38. MARILOU TOMOGSOK MAGHANOY, Filipini, s danom 20.09.2021.
39. MARILYN QUIAPO, Filipini, s danom 24.8.2021.
40. FČ, [adresa], s danom 23.7.2019.
41. MČ, [adresa], s danom 30.6.2021.
a za koje nisu unijeli točne podatke u dokumentaciju dostavljenu u matičnu evidenciju Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, jer su ih prijavili na obvezno mirovinsko osiguranje pri Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje s osnovom osiguranja oznakom 01-radni odnos državljana RH, a ne s ispravnom oznakom 37 – radni odnos državljana treće zemlje; Okrivljeni su izvršili ispravak tj. promjenu tijekom osiguranja na HZMO s ispravnom oznakom 37 za sve navedene državljane treće zemlje tek naknadno tijekom inspekcijskog nadzora dana 21., 22. i 25. srpnja 2022. godine
dakle, da su kao pravna osoba i odgovorna osoba u pravnoj osobi unijeli netočne podatke u dokumentaciju dostavljenu u matičnu evidenciju (članak 108. stavak 7.)
pa da bi time počinili prekršaj iz čl. 172. st. 2. točke 3. i st. 3. Zakona o mirovinskom osiguranju,
II Na temelju članka 140. stavka 1. i 2. PZ troškovi prekršajnog postupka iz članka 138. stavka 2. točaka 2. do 5. i točke 7. PZ padaju na teret proračunskih sredstava suda.
Obrazloženje
1. Državni inspektorat podnio je optužni prijedlog protiv okrivljenika zbog prekršaja činjenično i pravno opisanog u izreci.
2. Člankom 181. točkom 5. PZ-a određeno je da će sud izreći presudu kojom se optužba odbija ako se prekršajni progon ne može poduzeti zbog zastare, ili ako postoje druge okolnosti koje isključuju prekršajni progon
3. Člankom 13. stavkom 1. i člankom 13.a. PZ-a određeno je da prekršajni progon zastarijeva nakon četiri godine od dana kad je prekršaj počinjen.
4. Optužnim prijedlogom kao vrijeme počinjenja prekršaja označen je najkasnije dan 14. srpnja 2022. godine za radnike ZČA i CČAG dok je za ostale radnike zastara nastupila prije toga datuma.
5. Slijedom navedenog nakon četiri godine od dana kad je prekršaj počinjen nastupila je zastara prekršajnog progona.
6. Stoga je valjalo donijeti presudu kojom se optužba odbija i odlučiti kao u izreci.
7. Odluka o troškovima prekršajnog postupka temelji se na članku 140. stavku 1. i 2. PZ.
U Rijeci 04. kolovoza 2026. godine
Zapisničarka
Sutkinja
Ivana Džafić
Lejla Rašidkadić
UPUTA O PRAVU NA ŽALBU
Protiv presude ovlaštene osobe mogu podnijeti žalbu u roku od 8 (osam) dana od dana dostave prijepisa presude u dovoljnom broju primjeraka za prvostupanjski i drugostupanjski sud.
DNA:
1. ovlašteni tužitelj
2. prvookrivljena pravna osoba Orada Adriatic d.o.o. Cres,
3. drugookrivljena odgovorna osoba CČ,
4. branitelju
5. u spis