Baza je ažurirana 22.05.2025.
zaključno sa NN 74/25
EU 2024/2679
1
Poslovni broj: Kž-563/2023-7
REPUBLIKA HRVATSKA Županijski sud u Puli-Pola Kranjčevićeva 8, 52100 Pula-Pola |
Poslovni broj: Kž-563/2023-7
R E P U B L I K A H R V A T S K A
R J E Š E NJ E
Županijski sud u Puli - Pola, u vijeću sastavljenom od sudaca Dragane Kos Milevoj, kao predsjednice vijeća te Zdravka Garića i Miroslava Ružića, kao članova vijeća, uz sudjelovanje Vlatke Turčinov, kao zapisničarke, u kaznenom predmetu protiv okrivljenika S. U. i dr., zbog kaznenog djela iz članka 229. stavka 1. točka 1. i dr. Kaznenog zakona ("Narodne novine" broj: 125/11, 144/12, 56/15, 61/15, 101/17, 118/18, 126/19, 84/21 i 114/22 - dalje u tekstu: KZ/11) odlučujući o žalbama okrivljenika S. U. i okrivljenika M. Č. podnesenim protiv rješenja Općinskog suda u Pazinu, od 28. rujna 2023., broj: Kov-146/2023, Kov-238/2023, o produljenju mjera opreza, u sjednici održanoj 19. prosinca 2023.
r i j e š i o j e
Prihvaćaju se žalbe okrivljenog S. U. i okrivljenog M. Č. te se ukida prvostupanjsko rješenje i predmet upućuje nadležnom sucu istrage na ponovno odlučivanje.
Obrazloženje
2. Protiv ovog rješenja žalbu je podnio okrivljenik S. U. putem branitelja D. Š. zbog bitne povrede kaznenog postupka, s prijedlogom „da Županijski sud u Puli ukine pobijano rješenje o određivanju mjera opreza.“
2.1. Žalbu podnosi i okrivljenik M. Č. po braniteljici, odvjetnici M. B., zbog bitne povrede kaznenog postupka, s prijedlogom „ukinuti pobijano rješenje bez vraćanja na ponovno odlučivanje.“
3. Spis je u skladu s člankom 495. u vezi članka 474. stavka 1. ZKP/08., prije dostave sucu izvjestitelju, dostavljen Županijskom državnom odvjetništvu u Puli-Pola.
4. Žalbe su osnovane.
5. Naime, Općinsko državno odvjetništvo u Pazinu, podiglo je 31. svibnja 2023., pred Općinskim sudom u Pazinu, optužnicu broj KO-DO-124/2023 kojom je teretilo okrivljenike S. U. i M. Č. za počinjenje sedam kaznena djela iz članka 229. stavaka 1. točka 1 . KZ/11 te dva kaznena djela iz članka 229. stavaka 1. točka 1 . u vezi članka 34. stavka 1. KZ/11. Na sjednici optužnog vijeća od 5. rujna 2023., rješenjem Općinskog suda u Pazinu, broj Kov – 146/2023-61 ta je optužnica vraćena Općinskom državnom odvjetništvu u Pazinu, radi potrebe boljeg razjašnjenja stvari i provođenja dokaznih radnji ispitivanjem u svojstvu svjedoka B. P. i oštećenika M. P.. Iz navedenog proizlazi da je ovaj postupak ponovno u stadiju provođenja dokaznih radnji.
6. Imajući na umu prethodno utvrđene okolnosti, kao i odredbu članka 127. stavaka 3. i 4. ZKP/08., proizlazi da pobijano rješenje nije donijelo ovlašteno tijelo.
6.1. Naime, stavkom 3. članka 127. ZKP/08,. određeno je da, ako što drugo nije propisano posebnim zakonom, prije podnošenja optužnice, o produljenju istražnog zatvora odlučuje sudac istrage na prijedlog državnog odvjetnika, dok je stavkom 4. članka 127. ZKP/08., propisano da, nakon podnošenja optužnice, istražni zatvor do potvrđivanja optužnice određuje, produljuje i ukida optužno vijeće.
6.2. Kako je ovaj postupak, kao što je već istaknuto, ponovno u stadiju provođenja dokaznih radnji, to je, sukladno prethodno citiranim zakonskim odredbama, o daljnjoj opstojnosti mjere istražnog zatvora, pa samim time i mjera opreza, protiv okrivljenika, i to na prijedlog državnog odvjetnika koji je podnesen 7. rujna 2023, nadležan odlučiti sudac istrage, a ne optužno vijeće.
6.3. Stoga je valjalo prihvaćanjem žalbe okrivljenog S. U. i okrivljenog M. Č. ukinuti pobijano rješenje i predmet uputiti nadležnom sucu istrage na ponovno odlučivanje.
7. Slijedom navedenog, na temelju članka 494. stavka 3. točke 3. ZKP/08, odlučeno je kao u izreci ovog rješenja.
U Puli – Pola 19. prosinca 2023.
|
|
Predsjednica vijeća
Dragana Kos Milevoj |
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.