Baza je ažurirana 02.06.2025. 

zaključno sa NN 76/25

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

1

                            Poslovni broj: 3 Pl-193/2023-3

 

 

Republika Hrvatska

Općinski sud u Karlovcu

Trg hrvatskih branitelja 1

47000 Karlovac

 

Poslovni broj: 3 Pl-193/2023-3

 

 

 

U   I M E   R E P U B L I K E   H R V A T S K E

 

R J E Š E NJ E

 

Općinski sud u Karlovcu, po sucu Draganu Novoselu, u pravnoj stvari tužitelja G. O. d.d., OIB:, S. a., Z., zastupanog po odvjetničkom društvu O., H. i partneri iz Z., protiv tuženika L. H., OIB:, L., K., sada nepoznatog prebivališta i boravišta, zastupanog po privremenom zastupniku M. B., odvjetniku u K., radi izdavanja platnog naloga, 19. prosinca 2023., donio je sljedeći

 

 

p l a t n i    n a l o g

 

              Nalaže se tuženiku L. H., OIB:…, L., …K.,, da tužitelju G. O. d.d., OIB:…, S. a., …Z, na temelju vjerodostojne isprave i to: izvadak iz poslovnih knjiga, 1, namiri tražbinu u iznosu od 93,60 EUR / 705,23 HRK uvećanu za zakonske zatezne kamate koje teku:

• na iznos od 9,36 EUR / 70,52 HRK od 06.01.2022.,

• na iznos od 9,36 EUR / 70,52 HRK od 06.02.2022.,

• na iznos od 9,36 EUR / 70,52 HRK od 06.03.2022.,

• na iznos od 9,36 EUR / 70,52 HRK od 06.04.2022.,

• na iznos od 9,36 EUR / 70,52 HRK od 06.05.2022.,

• na iznos od 9,36 EUR / 70,52 HRK od 06.06.2022.,

• na iznos od 9,36 EUR / 70,52 HRK od 06.07.2022.,

• na iznos od 9,36 EUR / 70,52 HRK od 06.08.2022.,

• na iznos od 9,36 EUR / 70,52 HRK od 06.09.2022.,

• na iznos od 9,36 EUR / 70,52 HRK od 06.10.2022.,

pa do isplate po kamatnoj stopi koja se do 31.12.2022. određuje, za svako polugodište, uvećanjem prosječne kamatne stope na stanja kredita odobrenih na razdoblje dulje od godine dana nefinancijskim trgovačkim društvima izračunate za referentno razdoblje koje prethodi tekućem polugodištu za tri postotna poena, a od 01.01.2023. po kamatnoj stopi koja se određuje, za svako polugodište, uvećanjem kamatne stope koju je Europska središnja banka primijenila na svoje posljednje glavne operacije refinanciranja koje je obavila prije prvog kalendarskog dana tekućeg polugodišta za tri postotna poena, na račun ovrhovoditelja IBAN model HR00, s pozivom na broj u roku od osam dana od dana dostave rješenja, zajedno s odmjerenim troškovima postupka u iznosu od 49,81 EUR / 375,29 HRK uvećanim za zakonske zatezne kamate koje teku od 19. prosinca 2019. pa do isplate po stopi koja se određuje, za svako polugodište, uvećanjem kamatne stope koju je Europska središnja banka primijenila na svoje posljednje glavne operacije refinanciranja koje je obavila prije prvog kalendarskog dana tekućeg polugodišta za tri postotna poena, na račun IBAN, model HR00, s pozivom na broj, u roku od osam dana.

 

 

Obrazloženje

 

 

1.               Tužitelj G. O. d.d. je protiv tuženika L. H. podnio prijedlog za ovrhu na temelju izvatka iz ovjerovljenih poslovnih knjiga iz kojih proizlazi da prema tuženiku ima nepodmirenu dospjelu novčanu tražbinu u ukupnom iznosu od 93,60 EUR / 705,23 HRK.

 

2.               Spis je iz upisnika Ovrv prenesen u upisnik Pl jer je uvidom u podatke JRO MUP RH utvrđeno da tuženi nema aktivno prijavljeno prebivalište niti boravište u Republici Hrvatskoj. Slijedom iznesenog valjalo je primijeniti odredbu iz članka 281. stavak 6. Ovršnog zakona, kojom odredbom je propisano da ako javni bilježnik zaprimi prijedlog za ovrhu protiv ovršenika osobe s prebivalištem ili sjedištem izvan Republike Hrvatske, smatrat će se da je zaprimio zahtjev za izdavanje platnog naloga sukladno odredbama zakona kojim se uređuje parnični postupak te neće donijeti rješenje o ovrsi već će proslijediti predmet nadležnom sudu radi donošenja odluke. U sudskoj praksi je zauzeto pravno stajalište da je odredbu iz članka 281. stavak 6. Ovršnog zakona potrebno primijeniti i na osobe koje nemaju prijavljeno prebivalište niti boravište u Republici Hrvatskoj, time da je tim osobama potrebno imenovati privremenog zastupnika primjenom odredbe članka 84. stavak 2. točka 4. ZPP-a. 

 

3.               Slijedom iznesenog predmetni prijedlog za donošenje rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave ima se temeljem odredbe članka 281. stavak 6. Ovršnog zakona smatrati zahtjevom za izdavanje platnog naloga.

 

4.               Budući da je tužitelj G.O. d.d dostavio na spis izvadak iz ovjerovljenih poslovnih knjiga kojim dokazuje postojanje svoje tražbine u iznosu od ukupno 93,60 EUR / 705,23 HRK sa dospijećem iznosa kako je navedeno u izreci, valjalo je temeljem odredbe članka 447. i 448. Zakona o parničnom postupku izdati platni nalog pa je riješeno kao u izreci.

 

5.               Odluka o trošku temelji se na odredbi članka 154. stavak 1. ZPP-a, pa je tuženik L. H. kao stranka koja je u cijelosti izgubila u ovom postupku dužna tužitelju G. O. d.d. platiti troškove koji su bili potrebni za vođenje ovog postupka i to trošak zastupanja po punomoćniku odvjetniku za sastavljanje prijedloga za ovrhu koji ima učinak tužbe za izdavanje platnog naloga u iznosu od 29,85 EUR, što uvećano za PDV po stopi od 25% iznosi 37,31 EUR i trošak predujma naknade javnog bilježnika u iznosu od 10,00 EUR, koji uvećan za PDV iznosi 12,50 EUR, a što ukupno iznosi 49,81 EUR / 375,29 kuna. Tužitelju nije priznat ostatak naknade javnog bilježnika, obzirom da u ovom postupku nije određivana ovrha pa taj trošak nije bio potreban, niti u spisu prileži dokaz da je isti plaćen. 

 

6.              Slijedom svega iznesenog odlučeno je kao u izreci.

 

Karlovac, 19. prosinca 2023.

 

                                                                                                                Sudac: Dragan Novosel,v.r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pravna pouka:

Prigovori protiv platnog naloga podnose se u roku od 8 dana putem ovog suda. U pogledu odluka o troškovima može se izjaviti žalba u istom roku. Nepravodobno podnijete prigovore, odnosno žalbe, sud će odbaciti. Prigovor, odnosno žalba predaju se u 3 primjeraka ili izjavljuju usmeno na zapisnik kod suda.

 

 

Dostavljeno:

 

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu