1 Poslovni broj: 100. Pl-12/2021-3
|
Republika Hrvatska
Općinski sud u Osijeku
Europska avenija 7
Osijek
|
|
Poslovni broj: 100. Pl-12/2021-3
U IME REPUBLIKE HRVATSKE
RJEŠENJE
Općinski sud u Osijeku, po sutkinji Ljiljani Jakša, na temelju prijedloga sudske savjetnice Sanele Samardžić, u pravnoj stvari tužiteljice banke, Z., OIB: ..., koju zastupaju opunomoćenici odvjetnici u O. d. O. & R. d.o.o., O., protiv tužene D. S. iz S., OIB: ..., radi isplate, 10. studenog 2023.
riješio je
- Nalaže se tuženoj D. S. iz S., OIB: ..., da tužiteljici banci, Z., OIB: ..., na temelju vjerodostojne isprave, izvatka iz poslovnih knjiga, na ime duga isplati ukupan iznos od 950,40 eura (devetsto pedeset eura i četrdeset centi) / 7.160,77 kuna[1] (sedam tisuća sto šezdeset kuna i sedamdeset sedam lipa), i to glavnicu u iznosu od 953,23 eura (devetsto pedeset tri eura i dvadeset tri centa) / 6.958,36 kuna (šest tisuća devetsto pedeset osam kuna i trideset šest lipa) zajedno s zateznim kamatama koje na taj iznos teku od 5. kolovoza 2021. pa do isplate po kamatnoj stopi koja se do 31. prosinca 2022. određuje za svako polugodište, uvećanjem prosječne kamatne stope na stanja kredita odobrenih na razdoblje dulje od godine dana nefinancijskim trgovačkim društvima izračunate za referentno razdoblje koje prethodi tekućem polugodištu za tri postotna poena, a od 1. siječnja 2023. uvećanjem kamatne stope koju je Europska središnja banka primijenila na svoje posljednje glavne operacije refinanciranja koje je obavila prije prvog kalendarskog dana tekućeg polugodišta za tri postotnih poena, redovne kamate u iznosu od 0,21 eura (dvadeset jedan cent) / 1,61 kuna (jedna kuna i šezdeset jedna lipa), te zatezne kamate u iznosu od 26,65 eura (dvadeset šest eura i šezdeset pet centi) / 200,80 kuna (dvjesto kuna i osamdeset lipa), u roku osam dana od dana dostave ovog platnog naloga.
- Nalaže se tuženoj D.i S. iz S., OIB: ..., naknaditi tužiteljici banci, Z., OIB: ..., na ime troškova postupka iznos od 144,34 eura (sto četrdeset četiri eura i trideset četiri centa) / 1.087,50 kuna[2] (tisuću osamdeset sedam kuna i pedeset lipa) uvećanim za zakonske zatezne kamate koje teku od 10. studenog 2023. pa do isplate po stopi koja se određuje za svako polugodište, uvećanjem kamatne stope koju je Europska središnja banka primijenila na svoje posljednje glavne operacije refinanciranja koje je obavila prije prvog kalendarskog dana tekućeg polugodišta za tri postotnih poena, u roku od osam dana od dostave ovog platnog naloga.
Obrazloženje
- Kod ovog suda 13. kolovoza 2021. zaprimljena je tužba tužiteljice s prijedlogom za izdavanje platnog naloga. Tužiteljica u tužbi navodi kako je s tuženicom 14. veljače 2006. zaključila ugovor o tekućem računu, a koji je tužiteljica otkazala 18. ožujka 2021. S osnova neplaćenog dospjelog duga ostao je nepodmireni iznos od ukupno 7.160,77 kuna. Za dokaz svojih navoda tužiteljica je uz tužbu priložila izvadak iz poslovnih knjiga. Tužiteljica dodaje kako tuženica nema prebivalište na području Republike Hrvatske, već u inozemstvu, te smatra kako ima pravni interes za podnošenje tužbe za izdavanje platnog naloga. Stoga predlaže sudu izdati platni nalog kojim će naložiti tuženici isplatu gore navedenog iznosa, kao i troškova postupka u ukupnom iznosu od 1.237,50 kuna.
- Člankom 446. Zakona o parničnom postupku ("Narodne novine" broj 53/91., 91/92., 58/93., 112/99., 88/01., 117/03., 88/05., 02/07., 84/08., 96/08., 123/08., 57/11., 148/11., – pročišćeni tekst, 25/13., 89/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske 70/19., 80/22. i 114/22. - dalje u tekstu: ZPP) propisani su uvjeti za izdavanje platnog naloga.
- Sukladno čl. 446. st. 1. ZPP-a sud će izdati platni nalog ako se tužbeni zahtjev odnosi na dospjelo potraživanje u novcu, a to se potraživanje dokazuje vjerodostojnom ispravom priloženom tužbi. Budući da je novčana tražbina tužiteljice dospjela, a tužiteljica je uz tužbu priložila vjerodostojnu ispravu – izvadak iz poslovnih knjiga, navedeni uvjeti su u konkretnom slučaju ispunjeni.
- Člankom 446. stavkom 2. ZPP-a propisano je kako tužitelj u tužbi kojom predlaže izdavanje platnog naloga treba posebno navesti razloge zbog kojih predlaže njegovo izdavanje umjesto da predlaže određivanje ovrhe na temelju vjerodostojne isprave, te da će sud odbaciti tužbu kao nedopuštenu ako ocjeni da razlozi koje je naveo tužitelj ne opravdavaju njegov pravni interes za podnošenje tužbe za izdavanje platnog naloga.
- Stavkom 3. istog čanka propisano je kako će se smatrati da postoji pravni interes tužitelja za podnošenje tužbe za izdavanje platnog naloga ako je tuženik osoba u inozemstvu ili ako je tuženik prethodno osporio tražbinu sadržanu u vjerodostojnoj ispravi.
- Iako tužiteljica uz tužbu ne prilaže potvrdu da se tuženica nalazi u inozemstvu, provjerom u Jedinstvenom registru osoba utvrđeno je kako je prebivalište tuženice u Republici Srbiji.
- Stoga je, na temelju članka 446. ZPP-a, odlučeno kao pod točkom I. izreke rješenja.
- Tužiteljici je priznat trošak sastava tužbe u zatraženom iznosu od 750,00 kuna, a koji iznos uvećan za PDV sukladno Tbr. 42. Tarife o nagradama i naknadi za rad odvjetnika („Narodne novine“ broj: 142/12., 103/14., 118/14., 107/15., 37/22. i 126/22., - dalje u tekstu: OT) iznosi 937,50 kuna / 124,43 eura. Tužiteljici također pripada pravo i na trošak plaćene sudske pristojbe na tužbu s prijedlogom za izdavanje platnog naloga, sve sukladno Tar. br. 1. st. 2. i Tar. br. 2. st. 4. Uredbe o tarifi sudskih pristojbi („Narodne novine“ broj 37/23.) u iznosu od ukupno 150,00 kuna / 19,91 eura. Međutim, tužiteljica nema pravo na trošak sudske pristojbe na rješenje o izdavanju platnog naloga budući da je navedena pristojba sukladno čl. 4. t. 4. Zakona o sudskim pristojbama ("Narodne novine" broj 118/2018.) dospjela u trenutku podnošenja tužbe, a ista nije plaćena. Stoga je pod točkom II. izreke rješenja naloženo tuženici na ime troškova postupka platiti tužiteljici iznos od 144,34 eura / 1.087,50 kuna.
U Osijeku 10. studenog 2023.
Sutkinja: Ljiljana Jakša
UZ sutkinja Sanja Sušilović
UPUTA O PRAVNOM LIJEKU:
Platni nalog tuženik može pobijati samo prigovorom koji se podnosi u roku 8 dana od primitka istog, ovom sudu pisanim putem u tri primjerka (čl. 448. st. 2. ZPP-a).
Nepravodobne, nepotpune ili nedopuštene prigovore odbacit će sudac pojedinac bez održavanja rasprave (čl. 451. st. 1. ZPP-a).
Ako se platni nalog pobija jedino u pogledu odluke o troškovima ta se odluka može pobijati samo žalbom protiv rješenja koja se podnosi županijskom sudu putem ovog suda, u tri primjerka, u roku 15 dana od dana dostave prijepisa platnog naloga (čl. 450. ZPP-a).
Dostaviti:
- tužiteljici po opunomoćeniku
- tuženici uz tužbu s prijedlogom za izdavanje platnog naloga
[1] fiksni tečaj konverzije 7,53450
[2] fiksni tečaj konverzije 7,53450